Penguins budou potřebovat lepší přesilovky

Ve středu neproměnil Pittsburgh sedm početních výhod, v Nashvillu jimi ale může otupit domácí tlak

Napsal Josef Cafourek / NHL.com/cs

Ze všech stran bývá často slyšet, jak v současném hokeji rozhodují speciální formace a hra v přesilovkách. Pittsburgh Penguins ale dokazují, že i ve finále se dá vítězit, ačkoli v početní výhodě hrajete špatně. I když to je asi slabé slovo.

Středeční bilance přesilovek 0-7 nevrhá na ofenzívu Penguins moc příznivé světlo. Obzvlášť, když v nich Pittsburgh vystřelil jen dvakrát, přičemž dvě střely šly naopak na Matta Murrayho. Zlepšit přesilovky je velký úkol hostů před sobotním třetím zápasem finálové série.

"Je jasné, že dokážeme zahrát líp," myslí si Evgeni Malkin.

Celková čísla v play off však zdaleka nejsou tak špatná. Penguins využili 22,7 procenta přesilovek, což je přesně o šest procent víc, než dokázal Nashville. Proti Predators ale obávaná souhra hvězd jako jsou Malkin, Sidney Crosby, nebo Phil Kessel zatím nefunguje.

"Pokud jde o to, jak jsme se dostávali do útočného pásma, tak jsem byl spokojený," tvrdil trenér Mike Sullivan.

Nashville sice za 11:26 minuty, kdy měli Penguins na ledě o hráče navíc, dokázali puky úspěšně vyhazovat ze třetiny, ale díky pittsburské rychlosti se hra hodně brzy zase přenesla před branku Pekky Rinneho.

"Dařilo se nám vytvářet nějaké možnosti," poukázal Sullivan na to, že jeho hráči dokázali bránící čtyřku Predators slušně rozpohybovat.

Nakonec Jake Guentzel dal první gól utkání jen čtyři sekundy poté, co vypršela domácí přesilovka, když zblízka nachytal Rinneho.

Ve třetí třetině pak v přesilovce skóroval Patric Hornqvist, jenže Nashville využil možnosti přezkoumat situaci u videa a zjistilo se, že veterán Matt Cullen neudržel brusli na modré čáře a branka tak platit nemohla.

Nula ze sedmi přesilových her na první pohled vypadá skoro katastroficky. "Je to všechno otázka využití. Musíme víc pálit na branku, jakmile k tomu budeme mít příležitost," nabádal trenér Sullivan

Část 'viny' za pittsburské přesilovkové nezdary ale nesou i specialisté z Nashvillu. V průměru dokázala bránící čtyřka Predators dostat při domácích přesilovkách puk ze třetiny více než dvakrát za minutu.

"Myslím si, že ty situace zvládáme dobře a nedáváme jim velké šance, v tom je potřeba pokračovat," dumal útočník Colton Sissons. "Dokázali jsme jim mockrát zabránit v tom, aby mohli pálit, což ukazuje i celkový počet jejich střel."

Penguins ale v tomto ohledu vycházeli svým protivníkům nechtě vstříc už od začátku. Několikrát propásli možnost vyzkoušet a zaskočit nepříliš jistého brankáře Rinneho. Začalo to už v první přesilovce, když Kessel mohl pálit na branku od pravého kruhu, ale ještě hledal kapitána Crosbyho.

"Potřebujeme se z toho poučit," tvrdil Malkin, který má společně s Kesselem na kontě nejvíc přesilovkových bodů v play off (11).

"Čtvrtek jsme strávili u videa. Ale i mezi sebou si potřebujeme popovídat, jak tyhle situace řešit. Není to sranda, protože je to opravdu velice důležitý faktor hry. V každé přesilovce potřebujeme hrát tvrdě a pálit na branku. Připadalo mi, že k tomu přistupujeme trochu moc na krásu. Snažili jsme se neustále jeden druhému nahrávat, ale to prostě nefungovalo," dodal ruský lídr bodování play off.

"Základ je buly a pak budeme mít víc času v útočném pásmu," věřil Crosby.

Ve druhém zápase bídné přesilovky Penguins nakonec nebolely, což je pro ně dobrá zpráva. Ve třetím finále hraném v Bridgestone Areně by ale pár vydařených přesilovek mohlo hodně zabrzdit nashvillský rozlet a plány Predators na zdramatizování finálové série. Bilance Nashvillu před vlastními diváky ve vyřazovací části je sedm výher k jediné porážce a to je pro Pittsburgh dostatečně varující.

"Je jasné, že naše přesilovky by měly být o víkendu lepší," připustil kouč Sullivan. "Ve středu večer to příliš nefungovalo. Ale naši kluci byli v těchto situacích dobří celou sezonu a v play off jim to šlo taky. Speciální formace nám vyhrály spoustu zápasů. Víme, jak jsou důležité, o tom není třeba vůbec pochybovat."