Penguins se potřebují trefit jako první

Pittsburgh v úvodním zápase třikrát dorovnal vedení Islanders, jeho naděje ale zničilo prodloužení

Napsal Michael Langr @NHLcz / NHL.com/cs

K čemu je střelecká převaha, když na ukazateli skóre svítí výsledek 3:4? Hokejisté Pittsburgh Penguins před pátečním pokračováním série prvního kola Východní konference proti New York Islanders pochopili, že potřebují být o krok vpředu, a ne celý zápas jen dorovnávat náskok soupeřů.

Hráči Pittsburghu vypálili na švédského brankáře Islanders Robina Lehnera 44 střel, na Matta Murrayho z Penguins mířilo jen 33 pokusů. Ale newyorský tým hnaný natěšenými fanoušky dokázal dostat hosty pod tlak.

Trefa bývalého hráče Penguins Toma Kuhnhackla z úvodní minuty ještě nebyla uznána pro ofsajd, jenže ani tohle varování Pittsburgh neprobralo a vzápětí inkasovali od Jordana Eberleho.

"Z naší strany to nebyl dokonalý zápas, ale myslím si, že jsme ho tvrdě odmakali," tvrdil hostující trenér Mike Sullivan.

Jenže vždycky když Penguins srovnali stav, jako by následně trochu ubrali plyn a Islanders dokázali jejich ztráty tempa využít k dalšímu odskočení.

"Tyhle zápasy budou těsné. A bude to tak asi v celé sérii. Nehráli jsme sice špatně, dokázali jsme si vytvořit slušné příležitosti, ale ve chvíli, kdy byl stav nerozhodný, jsme se prostě nedokázali dostat do vedení. A to se nám hodně vymstilo," litoval pittsburský kapitán Sidney Crosby.

Nejblíž k tomu, aby Penguins vedli, byl za stavu 2:2 Evgeni Malkin, jenže na Lehnera ve velké šanci nevyzrál a Nick Leddy ve třetí třetině potřetí poslal Islanders do vedení.

"Prostor ke zlepšení tu určitě je. Byly momenty, které jsme zvládali dobře, ale v jiných situacích dokážeme, a hlavně musíme být lepší," mínil kouč Sullivan. Ten znovu podstupuje trenérský duel s Barrym Trotzem, který v minulých letech vedl Washington Capitals, jejichž souboje s Penguins byly ozdobou minulých tří play off.

[Více k tématu: Islanders přemohli Penguins v prodloužení]

Hráče Pittsburghu čekají do pátečního druhého newyorského duelu v Nassau Coliseum rozbory u videa, které mají hráčům osvětlit kritické momenty a analyzovat špatná rozhodnutí z prvního zápasu.

"Můžu vám slíbit, že budeme připraveni," řekl Sullivan, který hloubá hlavně nad tím, jak se vypořádat s vynikajícím napadáním Islanders.

"Nastoupili na nás hodně tvrdě a hráli vážně dobře. Vytvořili na nás velký tlak. Hrát v téhle hale taky není nic jednoduchého, protože diváci jsou tady hodně hluční a ukazují vám, že vás opravdu nemají rádi," všiml si obránce Justin Schultz, který v předposlední minutě základní hrací doby poslal pro gólmana Lehnera neviditelnou střelou duel do prodloužení.

"Vždycky je dobré se poučit z porážky a ukázat si, co jsme mohli a měli dělat líp. V play off ale nemůžeme po každém zápase věšet hlavy. Vždyť to bylo jen první utkání," připomněl Schultz.

V úvodním zápase nechal Sullivan mimo sestavu ostříleného dvaatřicetiletého beka Jacka Johnsona, trojku draftu z roku 2005. Když ale pittsburský kouč viděl, jaké problémy domácí forčeking způsobuje obráncům Penguins v rozehrávce, nejspíš svůj verdikt pro druhé utkání přehodnotí.

"Bylo to velmi složité rozhodování, Jack pro nás odváděl spousty dobrých výkonů, řekl jsem mu, že ho budeme ještě potřebovat. Je to skvělý spoluhráč a bude připravený. Ještě nám pomůže vyhrávat," vysvětloval kouč Penguins.

Zrychlit a zpřesnit rozehrávku a neztrácet veškerou energii jen snahou dostat se do útočného pásma je velký úkol Pittsburghu pro druhý zápas série, kterou šampioni z let 2016 a 2017 tak nevýrazně rozjeli.

"Musíme každopádně víc pomáhat bekům a nenechávat rozehrávku jen na nich. Když se to podaří, tak budeme mít mnohem víc času v útočném pásmu," mínil útočník Jake Guentzel.

Kapitán Crosby nešetřil svůj tým kritikou. Zatímco Islanders se tvrdě tlačili do brankoviště před gólmana Matta Murrayho, hosté měli v tomto ohledu dost velké rezervy.

[Kompletní pokrytí série New Yorku s Pittsburghem]

"Potřebujeme se rychle a efektivně dostat z našeho pásma. Nemůžeme dávat góly ze 60 metrů. Když si uděláme práci v obranném pásmu, tak můžeme energii využít na opačném konci hřiště," přitakal Crosby.

On sám je v mužstvu společně s Malkinem a Krisem Letangem jedním z nemnoha pamětníků poslední série Penguins proti Islanders, která se odehrála v prvním kole 2013. Mladé newyorské mužstvo tehdy favoritovi hodně zatopilo. Série se natáhla na šest zápasů, dvakrát se rozhodovalo v prodloužení a tehdejší brankář Pittsburghu Tomáš Vokoun rozebíral, jak tým Islanders zaskočil Crosbyho a spol. skvělým bruslením a napadáním.

Po šesti letech se situace opakuje. A Pittsburgh se znovu nechal na úvod série překvapit. Jaká bude jeho odpověď, hodně záleží na tom, zda se v duelu číslo 2 ujme vedení. Kouč Sullivan i hráči to dobře vědí.