Pittsburgh se může pro šestý zápas vrátit k Murraymu

Napsal Dan Rosen / NHL.com

Marc-Andre Fleury seděl v kabině poté, co absolvoval všechny mediální povinnosti po skončení zápasu. Na nohou měl stále betony, hlavu skloněnou dolů. Oči zabořené do podlahy.

Pokud by ho někdo v tu chvíli vyfotil, obrázek by se mohl jmenovat 'Zamyšlený člověk'. Vzhledem k tomu, že se jednalo o Fleuryho jen pár minut po porážce, by se však mnohem více hodil titul 'Zoufalý člověk'.

Fleury, dlouholetá jednička Pittsburgh Penguins, vždy usměvavá a milá, dostala příležitost v utkání číslo 5 finále Východní konference. Skončilo to bolestivými pocity a zjištěním, že debata ohledně brankářů Penguins rozhodně není u konce.

Fleury ji mohl v neděli ukončit, nebyl ale dostatečně dobrý při porážce Penguins s Tampa Bay Lightning 3:4 v prodloužení, která posunula Pittsburghu na pokraj vyřazení. Penguins ztrácejí v sérii 2:3 na zápasy, šestý duel je navíc na programu v úterý v Amalie Areně v Tampě.

"Bylo příjemné odchytat celý zápas, ale přál bych si úplně jiný výsledek," prohlásil Fleury po duelu, ve kterém zaznamenal 21 úspěšných zákroků. "Je to velké zklamání."

Pro Fleuryho to byl první start od 31. března. Trenér Mike Sullivan vůbec poprvé v letošním play off posadil jen mezi náhradníky mladého brankáře Matta Murrayho na celý zápas. Dosud nastoupil ve 13 po sobě jdoucích zápasech. Nyní se to ukazuje jako špatné rozhodnutí.

"Necítil jsem se během utkání úplně nejlépe," přiznal Fleury. To se i projevilo. Poté, co Sullivan viděl svého brankáře v celém utkání, může tušit, koho postaví do šestého zápasu. Setkání s novináři po utkání ale zahájil tím, že bude ještě zvažovat, koho do zápasu pošle.

Bude důvěřovat Fleurymu? Bude Fleury věřit sám sobě? Nebo by se měl Sullivan vrátit zpět k Murraymu poté, co ho posadil mezi náhradníky?

Sullivan určitě přemýšlí i o tom, jestli udělal dobře, když vsadil na Fleuryho v pátém utkání. Murray měl sice pouze 89,2 procentuální úspěšnost zásahů, Penguins ale stále drželi stav 2:2 na zápasy a čekalo je utkání v domácím prostředí. Nebyli nuceni ke změně.

Kouč Pittsburghu neřekl, jestli se ke svému rozhodnutí ještě vrátil. To by mohla být otázka slabosti ve chvíli, kdy hráči potřebují cítit, že je silný. Když byl ale vyzván, aby zhodnotil Fleuryho výkon a výhled pro šesté utkání, rozhodl se Sullivan být zdrženlivý.

"Nebudu hodnotit jeho výkon krátce po utkání," řekl Sullivan. "Je to samozřejmě skličující pocit, že jsme zápas ztratili. Potřebuji tu prohru nejprve strávit, než zaujmu jakékoli postoje."

Rozhodující moment přišel ve chvíli, kdy obránce Jason Garrison trefil spoluhráče Tylera Johnsona, od kterého se puk po 53 vteřinách prodloužení odrazil do branky. Při tomhle gólu je Fleury pravděpodobně bez viny, u předcházejících třech branek to ale neplatí - nedokázal udržet vedení 2:0 a dovolil Lightning vyrovnání v rozmezí pouhých 70 vteřin.

Střela Alexe Killorna z levého půlkruhu prolétla přes jeho pravé rameno. Fleury šel příliš brzo na koleno a střela do horní části branky ho zaskočila.

"Trénuju poctivě, ale měl bych být lepší. Především u toho prvního gólu," uvědomoval si gólman Penguins. "Vím, že to bylo hloupé."

Na 2:2 vyrovnal útočník Lightning Nikita Kucherov, který pálil ve 35. minutě hned z prvního doteku. Fleury byl příliš zaměřen na Vladislava Namestnikova, který našel Kucherova a umožnil mu pohodlné zakončení do odkryté branky. V tomhle případě ale brankářovi vůbec nepomohl obránce Kris Letang.

Fleury nedokázal udržet ani vedení 3:2 ve třetí třetině. Při některých zákrocích nepůsobil jistě, potřeboval i pomoc svých tyčí. Až příliš často se otáčel za sebe a měl problém udržet kotouče.

Překonán byl v 57. minutě, kdy se pomalu přesunul po jednom ze zásahů a Kucherov mířil do prázdné brány. Tenhle gól přišel jen krátce poté, co Fleury málem inkasoval po střele Ryana Callahana, která mířila do tyče.

"Viděli jsme, že se trochu trápí," přiznal Nikita Kucherov. "V téhle fázi zápasu se člověk snaží dostat všechny puky na branku a vytvořit si nějaké šance."

Fleury málem inkasoval rozhodující gól ještě před koncem základní hrací doby, když neudržel Callahanovu střela a nechal puk poskakovat v brankovišti. Do bezpečí ho pak musel uklidit obránce Olli Maatta. V tu chvíli do konce zápasu chybělo 61 vteřin.

Během přestávky měl prostor na uklidnění, ani to ale Fleurymu nepomohlo. Johnsonova teč po Garrisonově střele ukončila jeho hrozivou noc.

Sullivan má nyní jeden den, aby vyhodnotil, co se vlastně děje. Debata ohledně Murrayho a Fleuryho není u konce. Možná tomu tak bude v úterý, pokud se Sullivan rozhodne špatně.