Pittsburgh přehrál Tampu, v sérii má navrch

Úvodní duel finálové série Východní konference sice hráči Pittsburgh Penguins na svém ledě ztratili, nyní ale začínají nabírat démonickou formu.

Ve třetím zápase série totiž svěřenci trenéra Mikea Sullivana uspěli na ledě celku Tampa Bay Lightning 4:2 a v sérii se vyhoupli do vedení 2:1 na zápasy.

"Hráli jsme přesně tak, jak jsme chtěli," pochvaloval si po utkání obránce Penguins Kris Letang. "Dařilo se nám dostávat kotouče hluboko do třetin soupeře. V takové situaci máme velkou šanci na výhru."

Po bezbrankové úvodní třetině v té druhé hosté pořádně zabrali. Domácí Lightning dostali pod ohromný tlak, domácí gólman Andrei Vasilevskiy musel vytáhnout hned 21 zákroků. Dlouho ovšem držel střelce Penguins na uzdě.

Neuspěli proti němu Phil Kessel ani Sidney Crosby, vytoužené branky se hosté dočkali až krátce před druhou sirénou. Domácí Jonathan Drouin lacino přišel o puk, Kessel přebruslil obránce Viktora Hedmana, jeho střelu pak dorazil do odkryté branky Carl Hagelin.

V závěrečné části se spustila ofenzivní smršť, navrch ale dále měli hráči Pittsburghu. Ve 46. minutě se střelecky prosadil Phil Kessel, který svůj vynikající výkon korunoval pohotovou střelou do protipohybu gólmana Lightning.

Na druhé straně ledové plochy sice o 14 vteřin později snížil Tyler Johnson, další góly ale znovu přidali hosté. Nejprve v 51. využil přesilovou hru čtyř proti třem Sidney Crosby, kterého přesně našel Evgeni Malkin.

O necelé tři minuty později se po skrumáži před brankou Lightning trefil i Chris Kunitz a dodal hostům potřebný klid. Ten nezrušil ani Ondřej Palát, který v 59. minutě zkorigoval na konečných 2:4 z pohledu Tampy Bay.

"Během minulých sezon jsme byli v různých pozicích," prohlásil trenér domácích Jon Cooper. "Naše situace teď není jednoduchá, ale musíme se s ní vypořádat a připravit se na čtvrtý zápas."

Psychickou výhodu ale mají jednoznačně Penguins. Stejně jako v druhém utkání série byli jednoznačně lepší, gólmana Vasilevskiyho zasypali dohromady 48 střelami. A po zásluze mají v sérii navrch.

V dresu Lightning odehrál útočník Ondřej Palát necelých šestnáct minut, ke vstřelené brance připojil i jednu asistenci a dva hity.

Obránce Andrej Šustr strávil na ledě téměř osmnáct minut, do statistik zapsal dvě zblokované střely soupeře.

Čtvrtý duel série je na programu v noci na sobotu, výhodu domácího prostředí bude mít znovu Tampa Bay.