Souhrn: Mrázek ukončil naděje Flyers

Philadelphia padla v Carolině a do play off nepostoupí, Alex Ovechkin znovu dosáhl na metu 50 gólů v sezoně

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Znovu moudřejší v otázce účastníků play off NHL jsme po sobotním programu, jenž čítal dohromady dvanáct zápasů. Místenku v bojích o Stanley Cup si zajistili hráči New York Islanders, i o teoretickou naději naopak přišla Philadelphia, která nestačila na Carolinu a českého brankáře Petra Mrázka. Skvělý večer má za sebou kapitán Washingtonu Alex Ovechkin, jenž se poosmé v kariéře dostal na metu 50 branek v sezoně.

Mrázek zadusil naděje Flyers

Potřebovali urvat všechny body, aby si udrželi naději na postup do play off. To se ovšem hráčům Philadelphie nepovedlo, na ledě Caroliny padli 2:5 a ročník pro ně skončí už po základní části.

Značnou zásluhu na tom měl český gólman Petr Mrázek, jenž si připsal 30 úspěšných zákroků a položil tak základ úspěchu svého mužstva. Navíc přidal už devátou výhru z posledních jedenácti startů.

"Do sezony jsme vstoupili špatně, od toho se pak všechno odvíjelo," zhodnotil další zpackaný ročník kapitán Philadelphie Claude Giroux. "Každý rok je to ten stejný příběh. Musíme s tím už něco udělat."

Do utkání přitom hosté vstoupili lépe, v čase 12:05 otevřel skóre právě Giroux. To ovšem bylo ze strany Flyers na dlouhou dobu vše.

Další branky stříleli domácí a dohromady byly tři v řadě. Nejprve vyrovnal v přesilové hře Teuvo Teravainen, ještě do první sirény obrátil skóre Dougie Hamilton. A v čase 51:57 zvyšoval už na 3:1 Justin Faulk, rovněž v početní výhodě.

"V defenzivě jsme odvedli skvělou práci," pochvaloval si Mrázek. "Do bránění se zapojili i útočníci, hodně nám pomohli. Dařilo se nám dostávat puky z obranného pásma a tím si hodně zjednodušit život."

Philadelphii alespoň krátce vrátil do hry Oskar Lindblom, v samotném závěru se však trefili do odkryté branky Jaccob Slavin a Brock McGinn, kteří tak dokonali zkázu Philadelphie.

"Play off bude bez nás, musíme se s tím vyrovnat," uznal trenér Scott Gordon, jenž 17. prosince nahradil Davea Hakstola. Flyers ale do bojů o Stanley Cup nedovedl. "Teď musíme alespoň dohrát základní část co nejlépe."

Ovechkin oslavil padesátku

Na metu padesáti branek v sezoně se znovu dostal útočník Alex Ovechkin, jehož Washington deklasoval lídra NHL Tampu Bay na jejím ledě 6:3.

Ruský superkanonýr připsal jubilejní 50. zářez v čase 54:35, krátce poté připojil i další trefu a korunoval tak suverénní triumf svého mužstva.

"Vždycky se snažím nastřílet co nejvíc gólů. Velké poděkování patří spoluhráčům, od kterých mám úžasný servis," upozornil Ovechkin.

Kapitán Washingtonu se na metu 50 tref v sezoně dostal už poosmé v kariéře a stal se třetím hráčem v historii, kterému se to povedlo. V minulosti to zvládli rovněž Wayne Gretzky a Mike Bossy.

"Tohle je jen další důkaz, proč je Alex nejlepším střelcem v lize za posledních 10-15 let. Tentokrát to znovu potvrdil," smekl před protihráčem vůdce Lightning Steven Stamkos.

Jeho týmu duel vůbec nevyšel. Washington v rozmezí necelých devíti minut první třetiny nasázel tři góly a zamířil za cenným triumfem.

Skóre otevřel Nicklas Backstrom, po něm se dvakrát trefil i T.J. Oshie. V čase 27:53 se prosadil opět Backstrom a o vítězi nebylo pochyb.

Domácí v dalším průběhu duelu už pouze korigovali, když se prosadili J.T. Miller, Tyler Johnson a v přesilové hře v samém závěru i Nikita Kucherov.

"Nehráli jsme dostatečně dobře, abychom si nějaké body zasloužili," nehledal výmluvy Stamkos. "S takovým výkonem bychom těžko stačili na kohokoli."

Hertl pomohl gólem ukončit bídu

Sérii sedmi porážek v řadě nechali za zády hráči San Jose Sharks, kteří v domovském prostředí udolali Vegas Golden Knights 4:3 po prodloužení a udrželi se na druhém místě tabulky Západní konference.

K triumfu pomohl i útočník Tomáš Hertl, jenž v čase 20:58 vyrovnal na 1:1 a oslavil už 35. zásah v sezoně. To z něj dělá po Joeovi Pavelskim druhého nejlepšího střelce kalifornského týmu.

Sharks v průběhu duelu dvakrát prohrávali, pokaždé se ale dokázali vzchopit. Ve třetím dějství šli po brankách Evandera Kanea a Marca-Edouarda Vlasice dokonce do vedení, to ale zrušil na druhé straně obránce Shea Theodore.

Dramatický duel dospěl až do prodloužení, které rozsekl po pouhých 22 vteřinách v přesilové hře obránce Brent Burns. Sharks si výhrou zajistili výhodu domácího prostředí pro první kolo play off.

Pastrňák i Boston bez bodů

Příležitostí, jak si upevnit postavení na druhém místě tabulky Východní konference, pohrdli hráči týmu Boston Bruins. Na svém ledě totiž podlehli Florida Panthers 1:4 a utrpěli druhý neúspěch v posledních třech duelech.

Bruins doplatili v souboji s týmem, který ročník už pouze dohrává, na mizernou produktivitu. Střelecky se prosadil pouze Noel Acciari v čase 33:12.

V tu chvíli už však domácí prohrávali o dvě branky, v úvodní části se totiž prosadili hostující Riley Sheahan a Evgenii Dadonov.

"Každá porážka je hodně frustrující," prohodil gólman Tuukka Rask, jenž předvedl jen 19 úspěšných zákroků. "Nebyl to z naší strany dobrý zápas, musíme se oklepat a příště zahrát úplně jinak."

Triumf Panthers ještě zvýraznili dalšími brankami Troy Brouwer a Evgenii Dadonov, gólman Roberto Luongo připojil 30 zákroků.

V domácím dresu vyšel bodově naprázdno hvězdný útočník David Pastrňák, jenž v předešlých čtyřech utkáních oslnil celkem pěti góly a sedmi asistencemi.

Pastrňák na ledě strávil přes 19 minut, zvládl pět střel na branku, jeden hit a měl dva minusové body v hodnocení účasti na ledě.

Zachova asistence pouze za bod

Dobrou formu v závěru základní části potvrdil útočník Pavel Zacha, jeho New Jersey ovšem doma podlehlo St. Louis 2:3 v prodloužení.

Český reprezentant zaznamenal jednu asistenci, když v čase 24:57 připravil vyrovnávací trefu na 1:1 pro Drewa Stafforda. Zacha tak potvrdil skvělé období, když bodoval v sedmém z posledních devíti duelů. Celkem si v tomto období připsal tři góly a pět asistencí.

Radost z výhry si ovšem vychutnat nemohl. Blues vrátil vedení v závěru prostředního dějství Tyler Bozak, na jeho zásah dokázal zareagovat za pouhých 56 vteřin Josh Anderson.

Vyrovnaný duel tak dospěl až do prodloužení, pouhé čtyři sekundy před jeho koncem se prosadil Vince Dunn a svou 12. trefou v ročníku rozhodl o vítězství St. Louis.

"Sice jsme prohráli, ale můžeme být spokojení s tím, že jsme se dvakrát vrátili do zápasu. To proti tak silnému soupeři není jednoduché," upozornil domácí brankář Cory Schneider.

Ostatní zápasy: Islanders jsou v play off, Chicago má jen bod

Roli favorita splnili hráči New York Islanders, kteří doma rozstříleli Buffalo 5:1 a definitivně si pojistili postup do play off. Dvěma brankami zazářil útočník Anthony Beauvillier, jenž navíc v úvodní třetině neproměnil trestné střílení.

Cenný triumf vybojovala Ottawa, která ve své aréně udolala Toronto 4:2. Senators bodově táhl útočník Anthony Duclair, autor dvou branek a jedné asistence. Maple Leafs padli potřetí z posledních čtyř duelů a před startem play off nejsou v komfortním rozpoložení.

Obrovsky důležité dva body v boji o play off vyválčil Montreal, který uspěl ve Winnipegu 3:1. Canadiens se mohli opřít o výkon, jenž předvedl mezi tyčemi gólman Carey Price. Předvedl 23 úspěšných zákroků a pustil za sebe pouze střelu Mathieua Perreaulta.

Výbornou aktuální formu demonstroval Columbus, který vyhrál v Nashvillu 5:2 a do tabulky si připsal čtvrtý triumf za sebou. Čtyřmi asistencemi zazářil ruský reprezentant Artemi Panarin.

V jasnou záležitost se proměnil střet Edmontonu s Anaheimem. Oilers doma vyfasovali debakl 1:5, hattrickem uhranul člen elitní formace Ducks Rickard Rakell.

Obrovské drama nabídly týmy Vancouveru a Dallasu. Utkání za stavu 2:2 dospělo až k nájezdům, v jejich osmé sérii rozhodl o výhře Canucks Marcus Granlund. V dresu Stars zaznamenal jednu asistenci útočník Radek Faksa.

Citelnou ztrátu v boji o play off utrpěli hráči Chicaga, kteří na ledě Los Angeles vybojovali jen bod za prohru 2:3 po prodloužení. Radost Kings trefil obránce Drew Doughty.