phi global series

Hokejisté Philadelphia Flyers v generálce na zápas Global Series neuspěli. V posledním přípravném duelu před pražským duelem proti Chicagu, kterým v pátek odstartují základní část NHL, nestačili na domácí Lausanne HC a z nově otevřené a vyprodané Vaudoise Areny pro 9600 diváků odjížděli poražení v poměru 3:4, když se v jejich dresu trefili Claude Giroux, Connor Bunnaman a Sean Couturier.

Evropský tým tak zdolal vyslance NHL poprvé od 3. října 2011, kdy švýcarský EV Zug vyhrál 8:4 nad New York Rangers, a teprve počtvrté ze 43 vzájemných transatlantických zápasů od roku 1992.
O výsledku pondělního duelu, které na čáře rozhodoval i český arbitr Libor Suchánek, de facto rozhodla už první třetina, kterou vyhrál švýcarský celek o tři branky po trefách Yannicka Herrena, Coreyho Emmertona a Joëla Gennaziho. Ve druhé části se dostal dokonce do vedení 4:0, když Joël Vermin využil přesilovku a vyhnal z branky hostů Cartera Harta, za nějž převzal práci Brian Elliott.
"Na začátku jsme se do toho nemohli vůbec dostat. Prohráli jsme si to v oslabeních. Pak jsem tam pár šancí měli, ale na zvrat už bylo pozdě," hodnotil generálku na pražský duel český útočník Jakub Voracek.
"Drželi jsme se taktiky, chtěli jsme hrát jednoduchý hokej a využívat šance, a to se podařilo," uvedl lausanský útočník Tyler Moy.
Švýcarský tým působil od začátku svižněji, bylo znát, že na rozdíl od Flyers už se nachází v rozehrané sezoně. Do laufu ho v čase 4:08 dostal Herren a klid mu dodal přesnou střelou k tyči v přesilovce po krásném pasu Christopha Bertschyho Emmerton.
Hosté se dlouho hledali, neposlouchal je puk a jejich akce byly křečovité. Od druhé třetiny však začali soupeře tlačit a ze zápasu se stal souboj Philadelphie s gólmany Lausanne.
Tobias Stephan na druhé straně byl dlouho bezchybný a působil hodně sebevědomě. V souboji s najíždějícím Jakubem Voráčkem vyrazil proti puku a vypíchl ho českému křídlu mezi kruhy. Překonal ho až Giroux dorážkou střely Seana Couturiera v čase 25:37.
V polovině duelu se vystřídali i domácí brankáři, i když spíš z toho důvodu, aby si v tomhle atraktivním střetnutí zachytali proti esům z NHL oba: Stephana nahradil Luca Boltshauser. Dobývání branky Lausanne však pokračovalo, jako kdyby v ní k žádné změně nedošlo. Flyers tlačili, mačkali soupeře v pásmu, ale pevná obrana s gólmanem odolávala.
A to včetně trestného střílení, které v čase 43:49 Giroux neproměnil. "První třetina se nám hrubě nepovedla. Od druhé jsme se zlepšili, ale deficit už byl příliš velký a přes velkou snadhu se nám ho nepodařilo smazat," řekl kapitán poražených.
O necelé dvě minuty po jeho trestném střílení se přitom prosadil Bunnaman dorážkou v pádu a zápas byl rázem otevřenější. Tlak Philadelphie ve třetí třetině byl místy drtivý, navíc se jí podařilo snížit na jednobrankový rozdíl poté, co Couturier u tyčky při hře bez brankáře nadvakrát překonal Boltshausera.
"Bylo tam pár věcí, které se mi líbily. Ale i tenhle zápas ukázal, že v naší hře je hodně věcí, na kterých musíme zapracovat," upozornil kouč amerického týmu Alain Vigneault.
Flyers čeká v Lausanne ještě úterní trénink, navečer se mužstvo přesune do Prahy, kde už jsou od pondělka i Chicago Blackhawks. Těm vyšel duel Global Series Challenge lépe, v Berlíně si v neděli poradili s Eisbärenem 3:1.
Výsledek přípravného zápasu: Lausanne HC - Philadelphia Flyers 4:3