Souhrn: Mrázek vychytal výhru, Voráček skóroval

Středeční zápasy: Český gólman zazářil v brance Detroitu, Neuvirth musel střídat a Voráčkův gól nepomohl

NHL.com @NHLdotcom

Český brankář Petr Mrázek potvrdil skvělou formu z posledních týdnů a vychytal ve středečním utkání NHL 30 zákroky vítězství Detroit Red Wings nad San Jose Sharks 2:1 po nájezdech. V sedmé sérii rozstřelu po úspěšném pokusu Justina Abdelkadera zastavil krajana Tomáš Hertla, který předtím přispěl k bodovému zisku hostů asistencí.

Nejproduktivnější Čech v soutěži Jakub Voráček neodvrátil svých gólem porážku Philadelphia Flyers na ledě Washington Capitals 3:5. Utkání nedohrál gólman Michal Neuvirth, inkasoval všech pět branek z 20 střel a v 50. minutě jej vystřídal Alex Lyon.

Detroit Red Wings - San Jose Sharks 2:1 po nájezdech

Pětadvacetiletý Mrázek, který většinu sezony kryl záda Jimmymu Howardovi, v posledních pěti zápasech inkasoval dohromady jen pět branek. Potřetí z toho pomohl Red Wings k výhře a řekl si o větší vytížení trenéru Jeffu Blashillovi dvěma čistými konty za sebou - 14. ledna na ledě Chicago Blackhawks (4:0) a 22. ledna na hřišti New Jersey Devils (3:0).

Ve středu jej překonal jen v čase 55:01 přesnou střelou zápěstím od modré čáry Kevin Labanc, jenž ve svém jubilejním 100. zápase v NHL odpověděl na úvodní branku Trevora Daleyho ze 47. minuty. Do akce se zapojil i Hertl, který bodoval ve třetím utkání za sebou.

V rozstřelu inkasoval Mrázek třikrát, když na něj vyzráli z prvních dvou pokusů Joe Pavelski s Loganem Couturem a potom v šesté sérii Chris Tierney. V té se parádním blafákem prosadil na straně Red Wings jako jeden z čtyř úspěšných exekutorů také slovenský forvard Tomáš Tatar a duel následně rozuzlil Abdelkader.

"Necítil jsem se moc dobře, když dali dva góly z prvních dvou nájezdů. Ale musím poděkovat klukům, že proměnili čtyři. To nás dovedlo k vítězství," řekl Mrázek. Red Wings se radovali z první domácí výhry po pěti neúspěších. San Jose si připsalo čtvrtou porážku v řadě.

Washington Capitals - Philadelphia Flyers 5:3

Voráček v 51. minutě svým desátým gólem v sezoně upravil na konečných 3:5. Nejlepší nahrávač této sezony NHL ve výskoku před brankovištěm tečoval střelu Ivana Provorova od modré čáry. Osmadvacetiletý odchovanec Kladna vylepšil svou bilanci na 57 bodů z 50 utkání a posunul se na osmé místo produktivity.

K zisku Flyers to ale nevedlo.

Už ze střídačky sledoval Voráčkovu trefu Neuvirth, který při zranění Briana Elliotta nastoupil v brance Philadelphie podruhé za sebou. Utkání proti Capitals, v jejichž barvách rodák Ústí nad Labem vstoupil do NHL, mu ale nevyšlo. Stejně jako v pátek doma proti Tampa Bay Lightning (1:5) inkasoval pětkrát.

Přitom v první třetině kryl Neuvirth všech šest pokusů domácích a Flyers se dostali díky gólům Nolana Patricka a Travise Konecnyho do dvoubrankovéo vedení. Ale mezi 23. a 24. minutou vyrovnal dvěma trefami během 47 sekund Chandler Stephenson a ještě ve druhé třetině otočil v přesilové hře stav Andre Burakovsky.

V závěrečném dějství využil další početní výhodu T.J. Oshie a v čase 49:06 poslal Neuvirtha na střídačku Devante Smith-Pelly. Lyon při svém debutu v NHL ve zbytku utkání kryl všech pět střel.

Voráček litoval, že Philadelphia v dobře rozehraném zápase nedosáhla na body, které se ve Washingtonu těžce sbírají. "Vedli jsme 2:0 a chtěli jsme dál držet vyrovnanou hru, což se nám dařilo. Pak to bylo 2:3, což není ve Washingtonu špatné, ale následně se dvěma rychlými góly naše šance rozplynuly," prohlásil.

Toronto Maple Leafs - New York Islanders 5:0

Pod vítězství Maple Leafs se podepsali svými prvními trefami v kariéře v NHL obránci Travis Dermott a Justin Holl. Brankář Frederik Andersen udržel díky 28 zásahům svou čtvrtou nulu v sezoně a celkově 14. v základní části soutěže. Ke třetí výhře Toronta za sebou přispěli svými góly také Kasperi Kapanen, Auston Matthews a Mitchell Marner.

Jednadvacetiletý Dermott ozdobil devátý start v NHL vedle branky na 4:0 z 39. minuty také asistencí a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Poděkoval za přihrávku Williamovi Nylanderovi. "Byl to perfektní pas. Já jsem se už jenom snažil, abych neminul branku," prohlásil Dermott.

Holl dovršil výsledek na 5:0 a trefil se tak hned ve svém premiéře v NHL. Před utkáním byl šestadvacetiletý zadák kvůli onemocnění Romana Poláka a Rona Hainseyho povolán z farmářského celku Toronto Marlies z American Hockey League.

"Byl to skvělé. Důležité vítězství a je hezké, že jsem k němu přispěl," podotkl šťastný nováček, který se stal prvním obráncem Toronta od Rona Wilsona 4. března 1978, jenž skóroval při své premiéře v NHL.