MrazekCaps

Hodně tichý byl úterní večer v podání českých barev v NHL. Nejvýraznější postavou při sedmi odehraných zápasech byl brankář Petr Mrázek, jenž dostal důvěru, aby v brankovišti Carolina Hurricanes čelil obhájcům Stanley Cupu na ledě Washington Capitals. Domácí jej třikrát překonali a zvítězili 4:1.

Lépe se vedlo jeho kolegům z Columbus Blue Jackets (Sergei Bobrovsky), Arizona Coyotes (Darcy Kuemper) a Ottawa Senators (Craig Anderson), kteří shodně uhájili čisté konto. K vidění byly hned tři hattricky, o dva z toho se postarali Ryan Nugent-Hopkins a Leon Draisaitl při výhře Edmonton Oilers nad Los Angeles Kings 8:4, zbývající zkompletoval Sam Steel z týmu Anaheim Ducks.
Třikrát překonaný Mrázek
Carolina po dvou předchozích výhrách nestačila na Washington, přestože po dvou třetinách držela v jeho aréně vyrovnaný stav 1:1.
Jenže ve 45. minutě skóroval poprvé za pět zápasů Alex Ovechkin a svým 49. gólem sezony rozhodl. Další góly přidali John Carlson a při hře hostů bez gólmana Nicklas Backstrom.
Pro kapitána vítězů Ovechkina šlo o 656. zářez na pažbu v základní části, čímž se v historickém přehledu dotáhl na třináctého Brendana Shanahana.
Zároveň je Ovechkin krůček od opětovného pokoření magické padesátigólové hranice. Pokud se mu to podaří, bude teprve třetím hráčem historie s osmi takovými sezonami. Na devíti jsou velikáni Mike Bossy a Wayne Gretzky.
"Měl jsem dnes hodně šancí a konečně se mi podařilo jednu proměnit, zatímco v posledních pár zápasech jsem všechny šance zahodil," uvedl Ovechkin. "Byl to navíc důležitý gól a já jsem za výhru moc šťastný."
Evgeny Kuznetsov stihl tři asistence, Braden Holtby pomohl z branky 27 úspěšnými zákroky, jeho protějšek Mrázek jich předvedl 24.
Capitals se přiblížili na dva body stobodové hranici. Pokud na ni dosáhnou, pokoří ji už popáté za sebou a celkem podvanácté ve své historii.
Hurricanes naproti tomu přišli o trochu klidu, který na pozici první divoké karty přinášel pětibodový náskok na deváté místo.
"Domácí byli dobří, my nikoliv," ohodnotil vystoupení Hurricanes jejich kouč Rod Brind'Amour. "Neměli jsme šanci. A tento pocit jsem měl po celý zápas, protože za celou dobu jsme se vůbec nedostali ke své hře."
Kuriozitou je, že za celý zápas se jen dvakrát vylučovalo. V obou případech na straně Caroliny a jedním z hříšníků byl právě Mrázek. Před polovinou utkání dostal český gólman menší trest za hákování.

Ovechkinův gól dorovnal Shanahana

Dva hattricky v dresu Oilers
Ryan Nugent-Hopkins a Leon Draisaitl rozjeli parádní kanonádu, který vyvrcholila výhrou Oilers nad Kings 8:4. Zatímco hosté jsou na dně Západní konference, Edmonton se v ní posunul na dosah pěti bodů od druhé divoké karty, kterou drží Colorado Avalanche.
Nugent-Hopkins se stal sedmým různým hráčem Oilers, který vystřihl hattrick hned během první třetiny v základní části. Naposledy se to podařilo Tayloru Hallovi rovněž koncem března roku 2013 při výhře 4:0 nad Vancouverem.
"Myslím, že tohle se mi nepovedlo někdy od dob, co jsem hrál ještě mezi mladými," řekl Nugent-Hopkins k představení v první třetině, kdy zkompletoval třetí hattrick kariéry. Edmonton ji vyhrál drtivě 5:1. "Je to pro mě zase něco nového, ale byl to rozhodně dobrý způsob, jak vstoupit do zápasu. A pak jsme tlačili celých 60 minut."
Draisaitl oslavil svůj vůbec první hattrick dlouhodobé fáze sezony, když skóroval v každé ze třetin. K tomu přidal i nahrávku a dostal se v sezoně už na 99 bodů ze 76 zápasů za 46 gólů a 53 asistencí.
Nugent-Hopkins a Draisaitl jsou také prvními spoluhráči v barvách Oilers, kteří zaznamenali společně hattrick v jednom utkání od stejného kousku, který předvedli Jari Kurri a Paul Coffey 20. prosince 1985. Paradoxem je, že soupeřem Edmontonu byli tehdy rovněž Kings a výsledek zněl 9:4.
Opačnou bilanci gólu a tří nahrávek vykázal Connor McDavid a vytvořil si v základní části osobní maximum 112 bodů (39+73).
Obránce vítězů Oilers Oscar Klefbom posbíral tři nahrávky, v dresu poražených dosáhli na tři body rovněž Dustin Brown (1+2) a Anze Kopitar (0+3).

Draisaitlův první hattrick v NHL

Islanders opět bez gólu
New York Islanders vyšli už potřetí za posledních pět vystoupení gólově naprázdno.
Vychytal je Sergei Bobrovsky, který kryl 26 střel, uhájil nulu podruhé za sebou a potřetí v uplynulých čtyřech vystoupeních, neinkasoval už 159 minut a 25 sekund.
Ruský gólman tak stanovil osmým čistým štítem v sezoně nové osobní maximum a v čele této statistiky se dotáhl na první příčku, kterou drží Marc-Andre Fleury z Vegas Golden Knights.
"Tohle je týmový sport," zdůraznil Bobrovsky. "Jsem součástí týmu a je hrozně důležité, jak ten tým před vámi hraje. Já se jen snažím pomoci co nejvíce, abychom vyhrávali zápasy."
O góly Blue Jackets, kteří nutně potřebují každý bod v honu za postupem do play off, se podělili Ryan Dzingel, jenž otevřel skóre v šesté minutě, Artemi Panarin, Oliver Bjorkstrand a Cam Atkinson, kteří jistili výhru ve třetím dějství.
Výhra Columbusu definitivně vyřadila ze hry o play off tým Florida Panthers. Samotní Blue Jackets zaostávají na druhou divokou kartou, kterou nadále drží Montreal, o dva body. Mají ale zápas k dobru.

Bobrovsky fantasticky zasáhl betonem

Tatar řídil výhru Canadiens
Slovenský útočník Tomáš Tatar řídil výhru Montrealu nad Floridou 6:1. Oba své góly dal v prvních 15 minutách, mezi ně se vklínil ještě zásah Bretta Kulaka a Canadiens vyhráli první dějství jasně 3:0.
Tatar si během druhé části připsal ještě asistenci a svá čísla v sezoně vylepšil na 57 bodů v 75 utkáních za 25 gólů a 32 přihrávek.
Florida se prosadila až ve třetí třetině za stavu 0:5.
Pro Montreal byla důležitá výhra i z toho pohledu, že využili ztráty držitele první divoké karty Hurricanes, aby se k nim přiblížili.
"Samozřejmě, že zároveň sledujete ostatní výsledky," přitakal Tatar. "Na konci dne je to ale všechno na vás, vy se staráte o svůj vlastní osud. Musíme vyhrát co nejvíc zápasů bude možné."

Tatar otevřel skóre proti Floridě

Coyotes stačil jediný zásah
Darcy Kuemper pokryl 31 střel, které na něho mířili z holí Blackhawks, a postaral se tak čtvrtým čistým kontem v sezoně velmi zásadně o to, že Arizona Coyotes ukončili výhrou 1:0 nad Chicago Blackhawks sérii pěti porážek.
Vítězný gól zařídil Nick Cousins skrze využitou přesilovku v čase 45:40. Blackhawks tak ve velmi slušně hraném duelu krutě zaplatili za svůj vůbec první prohřešek proti pravidlům. Celkem byli vyloučeni dvakrát, domácí jednou.
"Dneska nebylo na ledě moc prostoru a nebylo to zrovna nejpohlednější utkání," připustil Cousins. "Ale tak to chodí, když potřebujete dosáhnout na výhru v této fázi sezony."
A pro Coyotes šlo o velmi důležitou výhru. Dotáhli se díky ní bodově na Colorado, jež drží poslední postupové místo v Západní konferenci. Avalanche ale odehráli o utkání méně.
Pozice Blackhawks se po čtvrté prohře z posledních pěti utkání znovu o něco více zkomplikovala. Mají stejně jako Oilers pětibodové manko.

Cousinsova branka v přesilové hře

Ostatní zápasy: Venkovní trápení Sabres pokračuje, Ducks přestříleli Canucks
V dresu Ottawy, která porazila jasně 4:0 Buffalo Sabres, si připsal asistenci slovenský obránce Christián Jaroš. Craig Anderson předvedl 35 zákroků, vychytal druhou nulu v sezoně a celkově již 42. v kariéře, což ho řadí na třetí místo mezi americkými gólmany. V čele přehledu je stále chytající Jonathan Quick (51). Sabres prohráli v Canadian Tire Centre už třináctý venkovní zápas v řadě.
Sam Steel byl v hlavní roli při výhře Anaheim Ducks 5:4 na ledě Vancouver Canucks. Ve věku 21 let a 51 dnů se stal nejmladším hráčem v klubové historii, který nastřílel hattrick. Vymazal tak rekordní zápis Bobbyho Ryana (21 let a 297 dní) z ledna 2009. Zároveň je Steel teprve třetím nováčkem, který si dokázal k hattricku pomoci gólem z trestného střílení. Jeho předchůdci byli Eric Lindros (prosinec 1992) a Teemu Selanne (březen 1993).