mrazek022118a

Přijímačky do nového 'semestru' zvládl s vyznamenáním. Nebyl to až tak těžký test, hokejisté Columbus Blue Jackets vyslali za celý zápas na jeho branku jen 19 pokusů. Petr Mrázek však obstál, dostal jediný gól a před zraky fanoušků svého nového týmu Philadelphia Flyers se představil velmi solidně.

"Je to skvělé, velká výhra. Důležité dva body proti soupeři ze stejné divize," říkal český brankář po vítězství 2:1, o které se obratem ve třetí třetině postarali střelci Claude Giroux a Nolan Patrick. "Ve třetí třetině jsme hráli dobře. Za to jsme si vítězství zasloužili."
Více k tématu: [Voráček a jeho další důkazy výjimečnosti]
Mrázek byl do Philadelphie vyměněn v noci na úterý z Detroit Red Wings za výběr ve čtvrtém či lepším kole letošního draftu a podmíněnou volbu ve třetím kole toho dalšího. Další šanci ukázat se v novém dresu bude mít v sobotním utkání proti Ottawa Senators (20:05 SEČ, Nova Sport 1).
Pokud bude český brankář chytat znovu, nepůjde do zápasu už tak nervózní, jako do toho prvního po přestupu. "Byl jsem napjatý i natěšený. Celý den jsem na to čekal, bylo to dlouhé. Připadalo mi to, že se hraje snad o půlnoci. Nemohl jsem se dočkat. Jsem rád, že to mám za sebou a že máme dva body."
Proti Columbusu, který byl v prvním dějství poměrně pasivní, se Mrázek dostal do pohody na začátku druhé třetiny. Poté, co parádním zákrokem vychytal obránce Zacha Werenskiho.

"Byl vynikající," chválil ho Dave Hakstol, kouč Philadelphie. "V první třetině neměl moc práce, ale bylo tam pár šancí se spoustou hráčů před ním. A když pak tlačili, předvedl snad půltucet excelentních zákroků. Byl to pro něj povedený večer."
Mrázek předvedl přesně to, co od něj ofenzivně šlapající Flyers budou potřebovat. Ne, aby byl každý večer vyhlašovaný hvězdou zápasu, okupoval hitparádu nejlepších zákroků a sbíral čistá konta po 35 a více střelách. Stačí, aby je podržel kvalitními, lehce nadprůměrnými výkony. A aby je podával pravidelně, bez častých výkyvů.
Původní jednička a dvojka Brian Elliott a Michal Neuvirth se totiž do hry nevrátí dřív než koncem března. Základní část končí 7. dubna a Philadelphia má pevným krokem našlápnuto do play off. Aktuálně váže šňůru čtyř výher po sobě.
Mrázek má za sebou v NHL 166 utkání za Detroit s průměrem 2,6 a úspěšností 91,2 procenta. V tomto ročníku se držel na 91 procentech a průměru 2,89 i přesto, že se týmu před ním příliš nedařilo. Z 18 duelů má bilanci 8-7-3. A po Novém roce chytal velmi solidně.

mrazek022118

Ve Philadelphii, která je na tom o mnoho lépe než letošní tým Red Wings, vzestup formy jen potvrdil.
"V posledním měsíci hrál extrémně dobře. Během kariéry měl chvíle, kdy byl vynikající a kdy byl klíčovým hráčem svého týmu," chválil generální manažer Flyers Ron Hextall, sám bývalý brankář.
Dá se předpokládat, že Mrázek odchytá v následujícím měsíci většinu utkání. Byť se nováček Alex Lyon po Neuvirthově zranění představil v dobrém světle, s NHL má minimální zkušenosti.
"My teď potřebujeme solidní výkony od Petra i od Alexe," řekl Hextall pro deník Courier Post. "Máme výborný tým. Hrajeme dobře. Hrajeme dobře v obraně. Ofenziva dává dost gólů. K tomu potřebujeme brankáře, kteří by každý večer podali solidní výkon. A cítíme, že Petr v tom Alexovi určitě pomůže."