voracek

Poslední díly z tajenky jménem první kolo Stanley Cupu můžou být v pátek rozřešeny šestými duely dvou sérií. Philadelphia Flyers s výborně hrajícím Jakubem Voráčkem se pokusí vyřadit Montreal Canadiens, obhájci titulu St. Louis Blues naopak čelí mečbolu Vancouver Canucks. Žádné další zápasy už se nehrají.

1. Udrží Voráček parádní produktivitu?

V základní části to od Voráčka nebyla žádná hitparáda. Alespoň z individuálního pohledu určitě ne. Sám si ale liboval, jak šlape celý tým Flyers a jak k tomu on přispívá třeba poctivou prací v defenzivě; na osobní statistiky nehleděl.

Nyní však může být spokojený v obou ohledech. Se šesti body (čtyři branky a dvě asistence) je nejproduktivnějším hráčem série s Montrealem, a přestože jeho tým poslední zápas prohrál, líbí se mu, jak si s parťáky na ledě rozumí. "Konečně byla vidět souhra. V minulých zápasech jsme nebyli dostatečně trpěliví, nepřihrávali jsme si do správných pozic. Tentokrát ale všechno klapalo, komunikace byla v pořádku. To byl důvod, proč jsme (v přesilovkách) dávali góly," vysvětlil.

V šestém utkání (sobota 1.00 SELČ) se bude snažit protlačit Philadelphii do druhého kola. A bodovat už ve čtvrtém zápase po sobě.

2. Stane se Hart znovu neprůstřelnou zdí?

Když to nejde vepředu, musí být opora za zády. A tu Flyers v letošní sezoně rozhodně mají v osobě Cartera Harta, na jehož výkony sami pějí chvalozpěvy zápas co zápas.

"(Hart) chytal mimořádně dobře," hodnotil poslední vystoupení dvaadvacetiletého mladíka trenér Alain Vigneault. "V zápase možná jednomu nebo dvěma gólům mohl zabránit, ale my mu pořád věříme; v příštím utkání bude v pohodě."

Obránce Phillippe Myers nemá o formě klíčového muže týmu, jenž v sérii s Montrealem necelých 123 minut v kuse držet čisté konto, také vůbec žádné pochyby: "Hartsy je naše zeď. Momentálně je nejlepší v lize."

Bude to platit i po dalším utkání?

3. Kdo z Canadiens zazáří tentokrát?

V obou vítězných zápasech zatím našli Canadiens dvougólové střelce. Poprvé to byl Tomáš Tatar, minule Joel Armia. A někoho podobného budou hledat i ve druhém utkání o přežití a prodloužení sezony. Pochopitelně v součinnosti s výkony gólmanské jedničky Careyho Price.

"Měli namále, takže ze sebe vydali to nejlepší. Tak to bývá," přiznal i obránce Flyers Matt Niskanen. "Byli jsme několikrát o půl kroku pomalejší, oni toho využili a dokázali si nahrát do šancí."

Na obraně Philadelphie (ovšem bez distancovaného Niskanena, který bude pykat za krosček) bude, aby právě této činnosti zamezila a bez zbytečných nervů pomohla vybojovat postup do druhého kola.

Niskanen potrestán na jeden zápas za krosček

4. Udělají Canucks poslední krok?

Možná nejzajímavější série celého prvního kola se hraje v Edmontonu.

A zajímavá asi ještě bude. Blues nejprve srovnali stav na 2:2, teď ale čelí soupeřově mečbolu. Šampioni Stanley Cupu se rozhodně nehodlají vzdát bez boje.

"Na nějakých 10 až 15 minut jako bychom tam ve druhé třetině usnuli," podivoval se Brayden Schenn nad vývojem zápasu, ve kterém měli mít Blues psychickou výhodu. "Přestali jsme hýbat nohama, hrát tvrdě v našem obranném pásmu a navrch jsme udělali i nějaké chyby. A najednou zjistíte, že prohráváte 3:4."

V šestém utkání (sobota 3.45 SELČ) má Vancouver možnost udělat poslední krok do další fáze Stanley Cupu.

Pátý zápas: Canucks - Blues 4:3

5. Dostane šanci v brance opět Allen?

"Tahle sezona je hodně specifická, ale cítím, že jdeme nahoru," vykládal gólman Jake Allen ve chvíli, kdy se St. Louis podařilo srovnat stav souboje s Canucks. "Kluci přede mnou hrají výborně, hodně mi zjednodušují práci. Nebyli jsme v jednoduché situaci, ale teď jsme v sérii zpátky a chceme z toho vytěžit maximum."

Je to právě on, kdo dostává nyní prostor v brance od kouče Craiga Berubeho - a to na úkor loňského objevu Jordana Binningtona.

Dostane Allen šanci znovu i po porážce ve středečním utkání? Tedy v duelu, v němž obhájci bojují o holou existenci?