lee wsh

Je libo trochu ulevit z náročného programu prvního kola Stanley Cupu? Může být. Ve čtvrtek (v pátek ráno SELČ) jsou na programu jen dvě utkání. Z obou však může vzejít postupující, jenž doplní čtveřici Vegas Golden Knights, Tampa Bay Lightning, Boston Bruins a Colorado Avalanche, která už to zvládla během úterních a středečních zápasů.

Zde je pět otázek před nejbližšími duely v Torontu a Edmontonu:

1. Zvládnou Capitals odvrátit druhý mečbol?

První hrozbu vyřazení Washington Capitals zejména díky střeleckému apetitu Alexandra Ovečkina zvládli. Kapitán zavelel k obratu v pravý čas, jeho mužstvo totiž ve čtvrtém duelu proti New York Islanders brzy prohrávalo 0:2 a pomalu sedělo v letadle směrem na dovolenou.

"Pokud budeme hrát takhle, máme šanci se ještě vrátit do hry," řekl Ovečkin k viditelnému zlepšení výkonu v době, kdy začaly blikat červené kontrolky. "Ale pořád je to jen jedna výhra a my potřebujeme další."

Pokračování je tady (pátek 2.00 SELČ) a svěřenci Todda Reirdena do něho jdou nažhaveni povedeným obratem.

Ovečkinova druhá trefa proti Islanders

2. Trefí se konečně Vrána?

Jakub Vrána neprožívá povedené play off a ani zdaleka nepřipomíná hráče, který v úvodu základní části sázel gól za gólem a byl potřebnou zbraní Capitals. S bilancí sedmi záporných bodů v hodnocení plus/minus, nulami v kolonce branek a asistencí i chybami, které udělal, nemůže být spokojen on sám, ani trenér Reirden.

Na druhou stranu kdy jindy probrat zabržděného střelce, než ve chvíli, kdy to jeho tým nejvíce potřebuje? Ovečkin sám těžko zařídí výhru v dalších třech zápasech, které Washingtonu chybějí k obratu série s Islanders.

Zvládne to český útočník?

3. Potvrdí Stars převahu?

Celkem 165 střel vypálili Dallas Stars na branku Calgary Flames od druhého zápasu, ve kterém převzali aktivitu. Poslední dva duely vyhráli - nejprve po bláznivé přestřelce 5:4 po prodloužení, pak umírněných 2:1 - a najednou jsou jen krok od postupu.

Aktivní budou chtít být i nadále, když to nese kýžené výsledky.

"Obecně platí, že nejtěžší výhra je ta čtvrtá. Soupeř je totiž v situaci, kdy si nesmí dovolit zaváhání a obvykle ze sebe dostane to nejlepší," řekl trenér Stars Rick Bowness. Viditelně chce udržet tým v napětí. "Očekáváme, že přesně tohle se stane i ve čtvrtek. Bude to pořádně náročných 60 minut."

Náročný zápas (pátek 4.30 SELČ) ovšem může mít pro Dallas krásné rozuzlení v podobě postupu do druhého kola, které hrál i před rokem.

Pátý zápas: Dallas - Calgary 2:1

4. Zkusí Flames Ritticha?

Calgary vedlo v sérii s Dallasem 2:1 na zápasy, ale to už dávno neplatí. Nejprve těsně před koncem přišlo o vedení ve čtvrtém duelu, aby pak padlo v prodloužení, navrch prohrálo i další zápas a rázem musí odvracet mečbol soupeře.

Na kouči Geoffu Wardovi je, aby minimálně zvážil, zda třeba nezkusit v brance českého gólmana Davida Ritticha, jenž na šanci v play off trpělivě čeká za zády Cama Talbota. Byl by to hezký dárek ke středečním 28. narozeninám. A také zajímavý impuls pro Flames, pokud chtějí postoupit.

5. Načaly hvězdy Dallasu velkou jízdu?

Hlavní tahouni Dallasu v sérii dlouho mlčeli, ale to se pomalu ale jistě mění.

Alexandr Radulov rozhodl prodloužení čtvrtého zápasu, duo Jamie Benn - Tyler Seguin zase výrazně přispělo k úspěchu v tom následujícím. Forma borců, kteří na úvod play off stagnovali, jde viditelně nahoru. "Od těchto hráčů očekáváme velké věci," neskrývá očekávání od hvězd kouč Bowness. "Seggy hraje s nasazením, jaké jsem u něj dlouho neviděl. Poctivě pracuje do obrany, je zodpovědný. V náš elitní útok mám obrovskou důvěru."

Té si hráči včetně další zkušené tváře Joea Pavelskiho pochopitelně cení a začínají ji splácet ve chvílích, kdy to mužstvo žádá.

"Zápasy si teď užíváme. Cítíme, že naše forma jde pořád nahoru," řekl Seguin. "Máme velmi dobře poskládaný tým. Máme skvělé gólmany, drží nám obrana. Z toho vycházíme."

Je to všechno třeba jen začátek velké jízdy hvězd?