Pens ve finále dominují, i když vítězí jen o gól

Napsal Nicholas Cotsonika / NHL.com

Není to tak blízko, jak se může zdát.

Vítězství Pittsburgh Penguins nad San Jose Sharks 2:1 ve druhém zápase finále Stanley Cupu se zrodilo v prodloužení během středeční noci a i to v zahajovacím zápase vystřelili domácí necelé tři minuty před koncem.

Týmy odehrály dva zápasy, o jejichž výsledku rozhodoval jeden rozdílový gól. Ubojovaly dva duely, v nichž zakončení nebylo ozdobou a jak Penguins, tak Sharks mohli naposledy žehrat na nepřízeň osudu po trojím nastřelení tyčky. Ovšem je tady jeden velký vykřičník: Pittsburgh vede v sérii 2:0, namísto toho, aby finále bylo srovnáno nebo dokonce obráceně, kdyby hráči San Jose měli více štěstí. Kdyby...

"Oba zápasy mohly být klidně obráceně," tvrdí obránce Sharks Marc-Edouard Vlasic.

San Jose se v každém případě bude chtít opřít o skutečnost, že v domácí hale SAP Center hraje v letošním play off vážně dobře. Bilance sedmi výher a dvou porážek je lichotivá a fanoušci, natěšení na první finále v pětadvacetileté historii klubu, na to budou spoléhat. Třetí zápas série se na půdě Sharks hraje v sobotu večer (neděle 2:00 SELČ).

"Myslím si, že na pohřeb je ještě brzy," burcuje kouč Sharks Peter DeBoer. Samozřejmě, co jiného? Ale buďme upřímní – Penguins byli v prvních dvou zápasech lepším týmem, o mnoho lepším. A pokud Sharks nezareagují a rapidně nezkvalitní svou hru, nevyhrají Penguins jen pohár poprvé od roku 2009 a počtvrté v historii. Vyhrají ho hlavně rychle.

Hokejisté Pittsburghu Penguins využili ohromnou rychlost a díky ní přehrávali Sharks po většinu z obou zápasů. K tomu je za úvodní dva duely přestříleli 71:48. Když už měli hosté puk na hokejkách, soupeř jim nedal ani píď prostoru a po jeho odebrání upaloval do útoku. Když měli puk hráči Penguins, najížděli do volných prostorů a dělali obráncům San Jose starosti, jak se museli ohánět. Sharks občas jen vyhodili puk, aby si ulevili, jenže Penguins jej okamžitě sebrali a šli do tlaku znovu.

"Je to hodně unavující," ví dobře kouč Mike Sullivan. "A dobře to působí, což jsem viděl během celé naší cesty play off u protivníků. Je to jedna z hlavních zbraní našeho týmu. Když dokážeme držet tempo a hrát, jak máme, musí být vážně těžké odolávat. Těší mě, že se proti nám hraje špatně."

Naproti tomu Sharks se ke své hře dostali jen občas a to díky svým přednostem v čele s výškovou převahou a držení puku v útočném pásmu. Ale obzvlášť v zápase číslo 2 nedokázali aktivitu proměnit alespoň ve střely na branku či ve větší příležitosti.

"Jsou silní a obrovští. Na tom mohou stavět hru," říká obránce Pens Ben Lovejoy. "My jsme se ale snažili hrát s pukem na holi a ne se srážet. A musíme i dále myslet na to, jak jim narušit rozehrávku. Prostě pokračovat tak, jak jsme začali."

A co vychvalovaná přesilovka Sharks? Ti měli zatím v sérii jen tři možnosti. Jednu se dvou v prvním utkání využili a ten gól jim dodal sebevědomí ve chvíli, kdy na začátku druhé třetiny prohrávali na góly 0:2 a na střely 4:15. Ve druhém duelu hráči San Jose nevyužili jednu početní výhodu, kterou měli. Jediná šance přišla, když obránce Penguins Ian Cole putoval 'za katr' ve druhé třetině. Jeho tým byl jinak disciplinovaný a protože se Sharks nedařilo diktovat tempo hry a vynucovat si fauly, další příležitost v podobě přesilové hry už nepřišla.

"Měli bychom hrát více přesilovek? Stoprocentně ano," říká Vlasic a dodává: "Jestli jsme si jich víc zasloužili, nevím. A není na mně toto hodnotit. Musíme se holt smířit s tím, že dostaneme jednu nebo dvě šance."

Kouč DeBoer udělal ve třetí třetině druhého zápasu úpravy v sestavě, když posunul Joela Warda do druhého útoku místo Patricka Marleaua, jenž putoval do třetího. Impuls to byl dobrý, protože právě po spolupráci Warda s novým centrem Loganem Couturem vstřelil obránce Sharks Justin Braun čtyři minuty před koncem vyrovnávací gól.

V San Jose udělá DeBoer podobnou změnu asi zase. Možná ještě vymyslí něco pro to, aby nastartoval ofenzivní hvězdy, které se ve finále trápí. Třeba zkusí dát více prostoru útočníkům ze třetí a čtvrté řady a třetí obraně, byť Roman Polák chyboval při prvním gólu Penguins. Jenže pak se s parťákem Brendenem Dillonem pekelně snažili, aby si vylepšili reputaci, což se jim povedlo.

Jenže čísla z historie jsou proti Sharks. 49 týmů se od roku 1939, odkdy se hraje na čtyři vítězné zápasy, dostalo do vedení 2:0 ve finálové sérii. 24 z nich vyhrálo Stanley Cup. 33 mužstev pro sebe získalo první dva domácí zápasy, 30 z nich pak slavilo s pohárem. Postaví se borci ze San Jose těmto statistikám?

O tom, že jsou to jen čísla, svědčí těsné skóre v obou zápasech. To napovídá, že Penguins mají ve finále Sharks stále těsně za zády.