Czech

Souhrn: Francouz udržel nulu, Kaut má první bod

Páteční zápasy: Colorado vyhrálo v Anaheimu 1:0, Pastrňák s Chytilem pomohli k týmovým úspěchům nahrávkami

Napsal NHL.com/cs

Francouzovo první čisté konto

Francouzovo první čisté konto v NHL

Gólman Pavel Francouz pochytal všech 26 střel soupeře a při výhře Colorada nad Anaheimem 1:0 oslavil své první čisté konto v kariéře

• 02:53 •

Brankář Pavel Francouz oslavil nejlepším možným způsobem prodloužení spolupráce se svým současným zaměstnavatelem. Při utkání Colorado Avalanche na ledě Anaheim Ducks uhájil první čisté konto kariéry v NHL. Pod jediný gól zápasu se navíc při svém druhém startu v nejlepší lize světa podepsal asistencí mladý útočník Martin Kaut. Podobně jako on si vedli během pátečního programu také David Pastrňák, jenž nahrál dokonce na dva góly, a Filip Chytil. Oba forvardi mohli slavit venkovní úspěchy svých celků - Boston Bruins vyhráli v aréně Calgary Flames, New York Rangers na ledě Carolina Hurricanes, jejichž branku střežil Petr Mrázek.

Nová smlouva, první nula

Devětadvacetiletý plzeňský rodák Francouz uzavřel s vedením Avalanche novou dvouletou smlouvu, podle níž by měl inkasovat celkem čtyři miliony dolarů, v pátek. A jako kdyby si jistotu ohledně své budoucnosti přenesl i na led.

Při třetím startu po sobě od zranění týmové jedničky Philippa Grubauera v sobotním klání s Los Angeles Kings zůstal po celou dobu neprůstřelný a pochytal všech 26 pokusů Ducks mezi tyčky.

Zatímco v předcházejícím klání s New York Islanders (3:1) ho až v čase 57:46 připravil o čisté konto Brock Nelson, tentokrát už si ho vzít nenechal a měl tak zásadní podíl na páté venkovní výhře Colorada v řadě.

"Úžasný pocit, samozřejmě," radoval se Francouz. "Už minulý zápas jsme byli opravdu blízko, abychom ho vyhráli s nulou, scházely asi dvě minuty. Jsem opravdu šťastný, jak jsme utkání končili dneska. Hráli jsme jako jeden tým a kluci přede mnou zblokovali mnoho ran."

"Domácí se moc snažili o vyrovnání, ale my jsme při vědomí, že vedeme při utkání venku, udělali krůček zpátky a hráli jsme vážně dobře v našem pásmu. Dobře jsme dostávali puky ven, hráli jsme jednoduše... Je super ukázat, že umíme dohrát zápas při skóre 1:0," dodal český gólman.

Francouz byl vyhlášen třetí hvězdou utkání. O rozdílovou trefu se postaral J.T. Compher, jemuž ve 37. minutě ideálně předložil kotouč Martin Kaut poté, co zachytil špatnou rozehrávku Hampuse Lindholma.

Rangers se blíží divoké kartě

New York Rangers i počtvrté v sezoně porazili Carolinu a nepřenechali Hurricanes za tu dobu ani jediný bod. Pod výhru 5:2 v PNC Areně se podepsal hned třemi body útočník Mika Zibanejad, který jeden gól dal a na dva nahrál.

Artěmij Panarin protáhl bodovou sérii na osm zápasů (4+6) gólem a nahrávkou, stejně si vedl i Ryan Strome. Brankář Igor Šerťorkin vychytal díky 27 zákrokům výhru pošesté za sebou, Rangers si připsali šestý úspěch z posledních sedmi vystoupení a přiblížili se na pět bodů druhé divoké kartě, kterou mají aktuálně v rukách Columbus Blue Jackets. Rangers mají navíc oproti nim dvě utkání k dobru.

Zibanejad otevřel skóre v první třetině, během druhé navýšili hosté svůj náskok na 3:1 a v nástupu do třetí části zvýšil při Chytilově asistenci Panarin. Sebastian Aho pak sice snížil a prodloužil tak bodovou sérii na 11 utkání, v nichž si připsal 17 bodů (11+6), ale na hosty to nestačilo.

"Kluci hráli s chutí, v naší hře bylo spousta emocí," pochvaloval si výkon mužstva Brady Skjei. "Po celý večer byly v tom výkony tuny energie. Byl to z naší strany opravdu vydařený zápas."

Rangers pak dal jistotu trefou do prázdné branky Ryan Strome. Brankář Caroliny Petr Mrázek dokončil zápas s 31 zákroky na kontě.

"Měl jsem pocit, že celou dobu ten zápas jen naháníme," prohlásil kouč poražených Rod Brind'Amour. "Neměli jsme vůbec možnost dosáhnout toho, co jsme chtěli. Soupeř odehrál velmi dobré utkání."

Pastrňák pomohl zvednout Bruins

Calgary s gólmanem Davidem Rittichem pouze na střídačce mělo zápas s nejlepším týmem ligy skvěle rozehraný. Po dvou rychlých úderech Mikaela Backlunda vedli Flames v čase 2:34 už 2:0.

A když už o 24 sekund později snížil za Pastrňákova přispění Patrice Bergeron, za dalších 25 sekund překonal Jaroslava Haláka ještě Johnny Gaudreau a vrátil kanadskému celku dvoubrankové vedení.

Pro domácí šlo o nový klubový klubový rekord. Tak rychle od začátku zápasu tři góly ještě nikdy nedali. Byli o šest sekund rychlejší než 27. ledna 1986, kdy na stejný kousek v duelu s Los Angeles Kings potřebovali tři minuty a 29 vteřin.

V sedmé minutě zkoušel štěstí opět Pastrňák a stejně jako v přechozím případě za něho dokončil práci pohotově dorážející Bergeron. Pastrňák tak znovu posunul své osobní maximem v sezoně a dorovnal počet svých branek - 86 bodů má rovnoměrně rozděleno mezi góly a nahrávky.

"Hrát s klukama jako jsou Marchand a Pastrňák dělá mou práci vážně jednoduchou," prohlásil Bergeron, jenž skóroval už v pátém utkání za sebou. "Snažíme se hrát jednoduše a těžit z detailů. Jsme na sebe zvyklí a víme, kam se kdy postavit."

Už ve 13. minutě bylo vyrovnáno, když se mezi střelce zapsal Charlie Coyle. Ve zbytku utkání se brankostroj zastavil a inkasoval už pouze Cam Talbot, jehož po 52 sekundách druhého dějství překonal Brad Marchand a rozhodl.

"Začali jsme opravdu výborně," připomněl Backlund. "Myslím si však, že soupeř byl pak lepší v první polovině té úvodní třetiny a přenesl si to i do druhé části. Byl to vyrovnaný zápas. My jsme se hodně snažili o vyrovnání ve třetí třetině, ale nestačilo to."

"Rozhodně jsme nezačali tak, jak bychom si přáli," ulevil si Bergeron. "Myslím si ale, že jsme prokázali velkou odolnost, když jsme se po těch brzkých gólech dokázali vrátit do zápasu. Uklidnili jsme se, zlepšili svou hru a soupeři už pak moc velkých šancí nedopřáli."

Zatímco Flames prohráli před svými fanoušky pošesté za posledních sedm utkání, Bruins potrvdili své postavení v čele Východní konference pátým vítězstvím za sebou a z posledních 12 utkání mají vynikající bilanci 11-1-0.

Eberleho hattrick

New York Islanders splnili roli velkého favorita a porazili nejhorší tým soutěže Detroit Red Wings 4:1. V utkání, které se při zdravotních absencích mladíků Filipa Hronka a Filipa Zadiny v hostující sestavě obešlo bez české účasti, udělal zásadní rozdíl hattrick Jordana Eberleho.

Devětadvacetiletý kanadský forvard své zásahy rozložil rovnoměrně do všech třetin. Za úvodní dvě byl také jediným střelcem utkání. Anthony Mantha pak sice v čase 57:25 snížil, ale Eberle 37 sekund před koncem zkompletoval v přesilovce svůj třetí hattrick kariéry v NHL a vše pak ještě ztvrdil Leo Komarov.

Islanders se tak probudili z nepěkné černé můry, kterou byl v jejich podání předchozí čtyřzápasový trip, který absolvovali bez bodového zisku při celkovém skóre 2:11. Jonathan Bernier měl v brankovišti poražených 36 zákroků, Red Wings mají za posledních 18 utkání bilanci 3-14-1.

Blues inkasovali, ale jasně vyhráli

Očekávaný souboj z čela Západní konference Dallas Stars - St. Louis Blues zastihl ve výrazně lepším rozpoložení hosty. Obhájci Stanley Cupu zvítězili jasně 5:1 a mají tak nyní tříbodový náskok před Coloradem.

V brance dostal po dvou vychytaných nulách místo Jordana Binningtona přednost Jake Allen. Předvedl 18 zákroků a nakonec i inkasoval, ale Blues to až tak mrzet nemuselo. V tu dobu, kdy jejich neprůstřelnost ukončil po 178 minutách a 38 sekundách Jamie Oleksiak, totiž vedli už 5:0.

Colton Parayko se pod výhru podepsal třemi body za gól a dvě nahrávky, shodně dva body za branku a asistenci zaznamenali Jaden Schwartz a Jordan Kyrou.

Zatímco Blues slavili potřetí za sebou v návaznosti na velmi nepřesvědčivé období a předcházející sérii pěti porážek, Stars neprodloužili šestizápasovou bodovou šňůru, během níž pětkrát vyhráli.

Ostatní zápasy: McDavid návrat odložil a Spurgeon dal hattrick, DeBrincat zařídil obrat Blackhawks

Nakonec bez kapitána Connora McDavida, u něhož byla dlouho ve hře šance na návrat po svalovém zranění, nastoupili Edmonton Oilers proti Minnesota Wild. Domácí hvězdy se ho snažily nahradit. Oilers třikrát v utkání vedli. Ryan Nugent-Hopkins zaznamenal tři body (2+1), lídr kanadského bodování Leon Draisaitl dva (1+1), jenže pak za stavu 3:2 se přihlásil o slovo Jared Spurgeon a svým prvním hattrickem kariéry v NHL vývoj zcela otočil.

V souboji týmů, které se snaží dotáhnout v Západní konferenci na postupové pozice, porazili Chicago Blackhawks těsně Nashville Predators 2:1 po prodloužení. Švédský obránce Mattias Ekholm poslal hosty na konci 35. minuty do vedení, ale před polovinou třetí třetiny vyrovnal Alex DeBrincat a v čase 64:02 sám také rozhodl o výhře Blackhawks, kteří v předchozích dvou vystoupeních na body nedosáhli.