Francouz kryl Lehkonenův pokus skvěle vyrážečkou

Noc českých gólmanů. Tak lze z pohledu českých hokejistů shrnout události čtvrtečního večera v NHL. Branky svých týmů totiž hájili Pavel Francouz (Colorado Avalanche), David Rittich (Calgary Flames) i Petr Mrázek (Carolina Hurricanes) a všichni tři pomohli k vítězství. Všech devět duelů bylo velmi vyrovnaných, pouze hráči Arizona Coyotes dokázali na ledě Philadelphia Flyers vyhrát dvoubrankovým rozdílem. U jediné trefy domácích asistoval útočník Jakub Voráček.

Francouz třetí hvězdou
Gabriel Landeskog se dokázal prosadit při svém návratu na led poté, co byl kvůli zranění v dolní části těla nucen vynechat 16 zápasů. Navázal tím na Ryana Gravese a Colorado Avalanche tak udělali zásadní krok k výhře 3:2 na ledě Montreal Canadiens.
"Vypadal dneska vážně dobře," řekl na Landeskogovu adresu jiný hvězdný útočník hostů Nathan MacKinnon. "Je úžasné mít ho zase zpátky, rozhodně nám to moc pomáhá. I když jsme neodehráli náš nejlepší zápas, máme natolik talentovaný tým, že jsme ho dokázali vyhrát."
Výhru, která byla pro Avalanche již pátou v řadě, ale obstaral Matt Calvert při oslabení ve 29. minutě. Domácí pak totiž dvakrát rozjásali hlediště Bell Centre, když se prosadili Brendan Gallagher a v početní výhodě zkraje třetí třetiny Nick Cousins.
Pavel Francouz už ale pro zbytek zápasu zamkl branku. Jen ve třetím dějství si připsal 17 zákroků, celkem jich bylo 39 a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.
"To je prostě Pavel Francouz. Moc dobře víme, jak je dobrý," ocenil Landeskog. "Nemyslím tím, že by ostatní gólmani v lize dobří nebyli, ale my mu prostě věříme. Celkově vzato bychom ale rádi udělali ty zápasy našim gólmanům o něco snadnější."
V domácí brance prožil velký debut v NHL Cayden Primeau. Syn bývalého skvělého útočníka Keitha si nevedl vůbec špatně a statistici mu napočítali 32 úspěšných zákroků.
Mrázek vychytal nájezdy
Stejně jako Francouz byl za svůj výkon vyhlášen třetí hvězdou zápasu také Petr Mrazek, který pochytal 28 střel a podepsal se tak pod vítězství Carolina Hurricanes nad San Jose Sharks 3:2 po nájezdech.
Hlavní postavou vítězů byl ale Andrei Svechnikov, který si v základní hrací době připsal gól a nahrávku, pak byl jediným úspěšným exekutorem v nájezdech.
Svečnikov otevřel skóre už po 50 sekundách, poté pomohl Hurricanes zpět do vedení, když asistoval u gólu Jakea Gardinera v polovině základní hrací doby.
Logan Couture vyrovnal ještě před druhou pauzou a skóroval tak ve všech městech současné NHL, na další gól se pak čekalo až do nájezdů. Na Mrázka nedokázali vyzrát Kevin Labanc, Erik Karlsson a ani Logan Couture, díky rozdílové trefě Svečnikova tak mohli slavit Hurricanes.
"Nečekal jsem, že to při nájezdech bude střílet," přiznal strážce branky poražených Aaron Dell, jenž stihl 27 zásahů. "Jenže on vypálil. A ta střela mu navíc sedla, od tyčky se odrazila do branky. Co můžete v takovém případě dělat?"
Mrázkovi evidentně svadčí prostředí PNC Areny, kde má bilanci 28-8-1 s průměrem obdržených branek 2,15 a úspěšností zákroků 92,3 procenta. Z toho pětkrát vychytal čisté konto.

Svečnikov se po pasu Foegeleho prosadil bekhendem

Rittich dál drží Calgary
David Rittich si připsal sedmý start v řadě a týmu se za důvěru odvděčil dalším vychytaným vítězstvím. Nebyl sice stejně jako ve čtyřech předchozích případech oceněn jako nejlepší hráč týmu, ale stihl několik důležitých zákroků.
Flames sice inkasovali jako první, když se v polovině čtvrté minuty prosadil tečí Sam Reinhart, ale pak se o vývoj skóre starali dlouho výhradně jen oni.
Johnny Gaudreau v přesilovce vyrovnal, Tobias Rieder se krátce po polovině zápasu postaral ve svém 400. utkání základní části NHL o obrat gólem v oslabení a další trefy přidali Sean Monahan a Milan Lucic. Jeho gól v dresu Flames byl první od letní výměny z Edmonton Oilers a nakonec se ukázal i jako vítězný.
"Je to trochu úleva," přiznal Lucic, který si musel počkat až do 28. zápasu. "Vždycky je fajn dát ten první gól ve vašem novém týmu. Kluci mě podporovali, protože to trvalo déle, než jsem čekal nejen já, ale i spousta dalších lidí. Je skvělé, že jsem se dočkal před našimi fanoušky."
Sabres pak sice vrátili naději Jake McCabe a Jack Eichel, jenž tak protáhl bodovou sérii na 11 zápasů a vyrovnal své dosavadní maximum v NHL. Eichel si během této šnůry připsal 10 gólů a 10 asistencí.
Závěrečných 48 sekund už ale domácí přestáli bez úhony a připsali si třetí výhru za sebou. Rittich k ní pomohl 26 zásahy, kanadský celek tak uspěl i do třetice pod vedením kouče Geoffa Warda, jenž nahradil Billa Peterse.
"Zdá se, že už se dostáváme do té své hry, i když trochu pomaleji," řekl útočník vítězů Derek Ryan. "Ještě to určitě není stoprocentní, ale ta sněhová koule už nabírá trochu rychlost. Nevím přesně, co za tím je, ale máme devět bodů z posledních deseti, co jsme mohli získat."

Gaudreau zamířil v přesilovce do šibenice

Voráček u jediného gólu Flyers
Philadelphia Flyers podlehli doma Arizona Coyotes 1:3 a skončila tak jejich pětizápasová vítězná šňůra. Zatímco ve dvou ze tří předchozích utkání dokázali Flyers nasázet soupeřům po šesti gólech, tentokrát se prosadili pouze jednou.
Povedlo se jim to navíc až v 56. minutě, kdy snižoval na 1:2 Matt Niskanen po asistencích Seana Couturiera a Jakuba Voráčka. Reprezentační kapitán tak posunul svou bilanci v sezoně na 21 bodů (6+15) z 29 utkání.
Jenže poslední slovo měl Phil Kessel, který využil přesilovku po vyloučení Kevina Hayese střelou do prázdné branky Flyers při jejich hře bez gólmana. Kessel se tak prosadil podruhé v zápase.
"Skvělý pocit, že jsme zase vyhráli," pochvaloval si Kessel. Zdůraznil ale, že před týmem je ještě dlouhá cesta, pokud chce poprvé od roku 2012 do play off. "Musíme se dál zlepšovat. A snad to pak na konci sezony vyjde a budeme tam."
Coyotes vylepšili svou bilanci z posledních jedenácti venkovních utkání na 8-1-2. Brankář Darcy Kuemper se pod úspěch podepsal 28 zásahy.

Kessel otevřel skóre po kombinaci s Kellerem

Stíhací jízda s prohrou
Boston Bruins se dokázali proti Chicago Blackhawks vyhrabat z manka 0:3, které měli na začátku třetí třetiny, jenže nakonec se museli po porážce 3:4 v prodloužení smířit pouze s bodem.
Na konci první části nejprve Ryan Carpenter otevřel skóre v oslabení, pak potrestal faul Davida Pastrňáka jen o 37 sekund později Dylan Strome a v čase 40:17 už to bylo 0:3, když se trefil Alex DeBrincat.
Následovala ale stíhací jízda v podání Bruins. Do hry je vrátil ve 42. minutě Joakim Nordstrom, v oslabení se prosadil Chris Wagner a v čase 57:27 vyrovnal Torey Krug.
"Bylo to úžasné. Skvělý pocit, že se nám povedlo vyrovnat, ale je vážně škoda, že jsme nebyli schopní dotáhnout to ke dvěma bodům," mrzelo Pastrňáka, jenž si v utkání připsal čtyři trestné minuty. "I tak je to pro nás sakra cenný bod, byl to skvělý comeback."
V prodloužení si Jonathan Toews pomohl evidentním faulem holí na Pastrňáka, který mu udělal kličku do protisměru, Connor Murphy posunul puk právě Toewsovi, který měl hodně času na zakončení a ze sóla překonal chytře Tuukku Raska.
Jeho protějšek Robin Lehner v brance Blackhawks si připsal 37 úspěšných zákroků.

Toews překonal v prodloužení v úniku Raska mezi nohy

Ostatní zápasy: Uspěli Rangers i Islanders, Wild přestříleli Lightning
New York Rangers dokázali zvítězit na ledě Columbus Blue Jackets 3:2. Velký podíl na tom má gólman Alexandar Georgiev, který si připsal 45 úspěšných zásahů, zatímco domácí Joonas Korpisalo pouhých 16. Rangers inkasovali jako první, ale pak se třikrát po sobě prosadili oni a přes snížení Blue Jackets ustáli snahu domácích o vyrovnání. Pod výhru se asistencí podepsal Kaapo Kakko.
New York Islanders přetlačili Vegas Golden Knights rovněž 3:2, ale až díky lépe zvládnutému prodloužení. Domácí v průběhu zápasu dvakrát vedli, hosté zvládli pokaždé odpovědět, ale na gól Ryana Pulocka, který zastavil odehraný čas na 63:20, už reagovat nemohli. Islanders si připsali třetí výhru z posledních čtyř zápasů, Golden Knights bodovali popáté v řadě, předchozí čtyři utkání vyhráli.
Stejně tak si vedli i Dallas Stars proti Winnipeg Jets. Výhru 3:2 po prodloužení zařídil v čase 62:02 Joe Pavelski. Stars předtím ztratili během třetí třetiny dvoubrankový náskok, Mark Scheifele vyrovnával 45 sekund před vypršením základní hrací doby. Texaský celek tak ukončil sérii čtyř porážek, během níž uhráli Stars jen bod.
Tampa Bay Lightning podlehli Minnesota Wild 4:5. Wild tak vyhráli popáté za sebou a pojedenácté v řadě bodovali. Vítězný gól dal ve třetí třetině Mats Zuccarello (1+2) jen osm sekund poté, co Lightning vyrovnali. V dresu domácích stihl 100. gól v základní části švédský bek Victor Hedman, jeho slovenský spoluhráč z obrany Erik Cernak rovněž skóroval a připsal si i asistenci.