Souhrn: Pastrňák podpořil výhru Bruins hattrickem

Český útočník má na kontě už sedm branek, trefili se i Hronek, Faksa a Simon

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Celkem čtrnáct zápasů se odehrálo během sobotního programu NHL. A znovu zazářil David Pastrňák, když se na drtivé výhře Boston Bruins 8:2 nad týmem Detroit Red Wings podílel druhým hattrickem v kariéře. Na dvě branky vítězů nahrál další forvard David Krejčí.

Alespoň malou náplast na debakl týmu přinesl první gól v NHL hostujícímu obránci Filipu Hronkovi. Poprvé v nové sezoně se dočkal zápisu mezi střelce Radek Faksa a pomohl Dallasu k výhře nad Anaheimem 5:3. První gól od začátku ročníku dal také Dominik Simon z Pittsburgu, Penguins ale nezvládli nájezdy s Montrealem. Asistenci při vysoké výhře Tampy Bay zaznamenal Ondřej Palát.

Pastrňák při chuti

Označení největší hvězdy zápasu, který v první třetině vůbec nevypadal na tak vysokou výhru Bruins, si Pastrňák vysloužil hattrickem, na který mu stačily čtyři střely mezi tyče. V pěti utkáních sezony stihl už devět bodů za sedm zásahů a dvě nahrávky.

Právě dvaadvacetiletý forvard brankostroj nastartoval parádním sólem, když do konce úvodní dvacetiminutovky zbývalo 51 sekund. V přesilovce během druhé třetiny pak zvyšoval nekompromisní ranou bez přípravy na 4:0 a mohl tak oslavit svůj 100. gól v NHL.

Souhra při přešíslení dvou na jednoho s Bradem Marchandem pak přinesla ve 43. minutě dovršení hattricku.

Hranici sta gólů pokořil jako třetí nejrychlejší v historii Bruins, ale rovněž jako třetí nejrychlejší z Čechů. Potřeboval na to 259 utkání, rychleji to stihli Petr Klíma (231) a Jaromír Jágr (245).

"Vůbec o tom nijak nepřemýšlím," prohlásil Pastrňák. "Jen prostě jdu a hraju hokej... A užívám si každý moment na ledě."

"V každém ohledu své hry se pořád zlepšuje, a to se týká i jeho střely," ocenil kouč Bruce Cassidy. "Stejně jako minulý rok už dal několik parádních gólů ranou bez přípravy, ale teď se zdá, že jsou v jeho podání ještě lepší. A hodně se mi na něm líbí, že se snaží být dobrý týmovým hráčem."

Významná byla i druhá asistence pro Krejčího, neboť šlo už o jeho 400. nahrávku v NHL. Za 774 zápasů základní části má na kontě i 174 gólů.

Dvacetiletý Hronek, který v minulém utkání zaznamenal svůj první bod kariéry v NHL, tentokrát oslavil i první branku. V přesilovce 21 vteřin od začátku třetí třetiny snižoval na 1:4 z pohledu Red Wings.

Faksa poprvé mezi střelci

Dallas odčinil minulou porážku 4:7 s Torontem. Stars porazili Anaheim 5:3, sami si připsali třetí vítězství ze čtyř zápasů a zároveň utnuli bodovou šňůru Ducks, kteří si za první čtyři utkání sezony připsali sedm bodů.

Faksa se dočkal prvního gólového zápisu v sezoně, když minutu a půl před koncem zápasu zvyšoval při hře hostů bez gólmana a uzavřel tak výsledek. Nešlo však vůbec o snadný zásah: Faksa se trefil okamžitě z otočky po souboji o puk v rohu kluziště u vlastní branky.

Nutno dodat, že pro hosty byla celá situace o to horší, že ještě v polovině zápasu vedli 3:0. Pak se ale do druhé přestávky prosadili během šesti minut a 32 sekund Alexander Radulov, Connor Carrick, Jamie Benn a John Klingberg a vše bylo jinak.

"Dnes jsme měli hokejového boha na své straně," připustil Radulov, který vylepšil svou bilanci v sezoně na devět bodů za čtyři góly a pět asistencí. "Musíme ale najít cestu, jak hrát naplno hned od chvíle, kdy se hodí puk na led."

Simonův gól pomohl k bodu

Stejně jako Faksa dal první gól v sezoně i další český forvard Dominik Simon. Už v čase 3:13 otevřel skóre zápasu mezi Pittsburgem a Montrealem. Domácí Penguins vyhráli úvodní třetinu 2:0.

Jenže v té druhé začal úřadovat slovenský forvard v dresu Canadiens Tomáš Tatar a třemi body za dvě branky a nahrávku se postaral o obrat. Penguins rychle odpověděli a už v čase 31:14 byl stav 3:3, který zůstal do konce základní doby.

Zatímco Paul Byron a Jonathan Drouin pak v nájezdech uspěli, domácí superhvězdy Evgeni Malkin a Sidney Crosby nikoliv.

"Myslím, že jsme se jako celý tým skvěle semknuli, netýkalo se to jen naší lajny," uvedl Tatar. "Každý hrál od druhé třetiny velmi dobře, hned od jejího začátku jsme si vytvořili tlak a každý za to zaslouží ocenění."

Matthews prodloužil sérii

Už desátý gól sezony vstřelil Auston Matthews při triumfu Toronta po výsledku 4:2 v souboji dvou těžkých vah na ledě úřadujících šampionů ve Washingtonu. Capitals sice v utkání dvakrát vedli, na body to ale nestačilo.

Matthews se gólovou trefou stal teprve druhým hráčem v historii Maple Leafs po Sweeneym Shrinerovi (1944-45), který skóroval v každém ze šesti utkání na začátku sezony. Zároveň je patnáctým hráčem historie celé ligy s alespoň 10 góly na kontě po úvodních šesti zápasech týmu.

Díky tomu, že přidal i asistenci, stal se rovněž druhým v klubové historii, kdo bodoval v každém ze šesti úvodních zápasů sezony vícekrát. Matthews si připsal popáté dva body, jednou vystřihl čtyři. Rovněž v tomto ohledu napodobil Shrinera.

"Je to určitě fajn. Je příjemný pocit, když se vám daří a přispíváte tak k úspěchům celého týmu," prohlásil Matthews. "Nejdůležitější je, že vyhráváme. A že to nebyl vůbec lehký trip," ohlédl se za zápasy v Chicagu, Dallasu, Detroitu a právě Washingtonu. "Vyjít z toho z osmi body, to je něco obrovského."

Morgan Rielly si připsal asistenci u Matthewsova gólu, což pro něho znamenalo prodloužení bodové série. Dal už tři góly od začátku sezony, navrch přidal 10 asistencí a jako jediný zadák klubové historie bodoval ve všech šesti úvodních zápasech sezony.

Toronto vyhrálo pět ze šesti utkání a s 10 body je nejlepší v lize. "Něco takového přesně potřebujete. Pro naše tahouny je skvělé, když se nám takhle povedl start do sezony," pochvaloval si kouč Maple Leafs Mike Babcock. "Je moc důležité, aby se cítili dobře a v pohodě."

V dresu poražených Capitals si kapitán Alex Ovechkin připsal dvě asistence, Evgeny Kuznetsov jeden gól dal a na další nahrál.

Pátý zápas Chicaga, páté prodloužení

Blackhawks dopřáli divákům i popáté v sezoně ve stejném počtu zápasů k ceně vstupenky něco navíc. Duel proti St. Louis Blues dovedlo Chicago znovu do prodloužení a teprve v něm se rozhodlo o vítězi, přestože po 16 minutách vedlo 2:0.

Jenže hosté i díky dvougólovému střelci Braydenu Schennovi vývoj zcela otočili a po úvodní pětiminutovce ze třetí třetiny měli na své straně těsné vedení 3:2. Pak ale vstoupil do děje Alex DeBrincat.

Nejprve necelých sedm minut před koncem základní hrací doby vyrovnal a devět sekund před vypršením pětiminutového prodloužení sám také šestou trefou sezony rozhodl. Blackhawks tak bodovali i v pátém utkání od začátku ročníku, třikrát prodloužení zvládli, dvakrát v něm tahali za kratší konec.

Ostatní zápasy: Rittich v základu, Mrázek na střídačce, Palátova asistence, Vegas s výhrou

Zatímco se útočník Michael Frolík nevešel do sestavy, David Rittich nastoupil poprvé od začátku sezony v základní sestavě Calgary Flames. A na ledě Colorada prožil psychicky mimořádně náročný vstup do zápasu. Už po 11 sekundách inkasoval z dorážky Nathana MacKinnona, v čase 2:40 zvýšil J.T. Compher. Pak už ale zůstal skvělý Rittich neprůstřelný, připsal si 24 úspěšných zákroků a i díky němu mohl v prodloužení urvat zápas pro Flames Johnny Gaudreau.

Další český gólman Petr Mrázek pouze kryl záda Curtisi McElhinneymu, jenž v napínavém duelu pomohl mužstvu Carolina Hurricanes ke čtvrté výhře v řadě. Carolina bodovala i v pátém utkání sezony, když v prodloužení uspěla v Minnesotě. V čase 62:57 rozhodl Sebastian Aho a korunoval tak svůj výborný výkon - připsal si čtyři body za dva góly a dvě asistence.

Stejně jako Boston si zastřílelo i mužstvo Tampa Bay Lightning. Hráči hostujícího týmu Columbus Blue Jackets sice vyhráli předchozí dvě utkání, ale nyní mají po drtivé porážce 2:8 o čem přemýšlet. K výhře domácích pomohl asistencí útočník Ondřej Palát. Brayden Point (2+1) a J.T. Miller (1+2) stihli po třech bodech.

Tým Vegas Golden Knights ukončil sérii tří utkání bez bodového zisku. Poražený finalista minulé sezony uspěl na ledě Philadelphie, když jediný gól zápasu dal v čase 58:35 Cody Eakin. Marc-Andre Fleury uhájil nulu 26 zákroky. V dresu vítězů slavili i Tomášové Nosek s Hykou, domácí Jakub Voráček a Radko Gudas se po předchozí bodové explozi v Ottawě bodově odmlčeli.