Czech

Souhrn: Pastrňák zazářil třemi body

Sobotní zápasy: Český kanonýr gólem a dvěma asistencemi zařídil výhru Bostonu nad Ottawou 5:2, David Rittich z Calgary vychytal nulu

Napsal NHL.com/cs

Pastrňákova branka

Pastrňákova branka proti Ottawě

David Pastrňák zpracoval dlouhou přihrávku od Toreyho Kruga, přehodil si puk na forehand a poslal Boston v duelu s Ottawou do vedení 1:0

• 00:53 •

Další skvělé představení předvedl v NHL David Pastrňák z Bostonu a díky tříbodovému příspěvku v sobotním duelu proti Ottawě se třiadvacetiletý český kanonýr vyhoupl do čela produktivity. K vítězství 5:2 pomohl gólem a dvěma asistencemi a byl zvolen první hvězdou utkání. Stejného ocenění se dočkal také brankář David Rittich z Calgary, který se pod vítězství v Columbusu 3:0 podepsal 43 úspěšnými zákroky a udržel podruhé v sezoně čisté konto.

Filip Chytil přispěl gólem po asistenci obránce Libora Hájka k vítězství New York Rangers na ledě Nashville Predators 2:1. Trefy Dominika Kubalíka a Davida Kämpfa pomohly Chicagu jen k bodu, protože Blackhawks podlehli v Los Angeles 3:4 po prodloužení. Dvě asistence si připsal při prohře Philadelphie s Torontem 3:4 po nájezdech Jakub Voráček.

Pastrňák opět řádil

V jedenáctém zápase za sebou se prosadil Pastrňák, dostal se s 27 body za 13 tref a 14 asistencí do čela produktivity před Leona Draisaitla z Edmontonu a dělí se s ním i o první místo v tabulce střelců. Kompletní elitní útok Bruins, který tvoří odchovanec Havířova s Patricem Bergeronem a Bradem Marchandem, posbíral celkem sedm bodů. Pastrňákovi parťaci si shodně připsali po gólu a přihrávce.

Pastrňák se prosadil hned po 77 sekundách hry po vydařeném signálu. Torey Krug z vlastního obranného pásma nastřelil puk, který se od zadního mantinelu odrazil před českého kanonýra. Ten totiž přebrulil Rona Hainseyho a blafákem do forhendu potom překonal Craiga Andersona.

Ještě v první třetině sice vyrovnal Anthony Duclair, ale po 111 sekundách druhého dějství vrátil Bruins náskok po ideální Pastrňákově přihrávce Bergeron. Senators vzápětí opět srovnali krok díky Connoru Brownovi, ale závěrečné dějství patřilo Bostonu.

V čase 45:43 vstřelil vítěznou branku Danton Heinen a za 67 sekund upravil na 4:2 v přesilové hře po dalším Pastňákově parádním pasu před odkrytou branku Marchand. "On je teď na jiném levelu. Vidí hru tak, jak ji jiní nevidí," komentoval Marchand obě Pastrňákovy nahrávky.

Výsledek ještě pečetil Jake DeBrusk. Boston vyhrál popáté za sebou a podeváté v řadě bodoval. "Hrajeme skvěle jako tým a to vždycky pomáhá. Máme velké sebevědomí. Hlavní je, že vyhráváme. To je nedůležitější věc," prohlásil Pastrňák.

Útočník Senators Scott Sabourin v čase 3:08 opustil led na nosítkách poté, co se srazili hlavami s forvardem Bruins Davidem Backesem. Sabourin zůstal více než 11 minut ležet na ledě a potom byl převezen do nemocnice, kde strávil noc. Klub uvedl, že byl při vědomí a komunikoval. Backes také duel nedohrál se zraněním v horní části těla.

Neprůstřelný Rittich

Hlavní postavou duelu Calgary v Columbus byl Rittich, který kryl všech 43 pokusů Blue Jackets. Při své třetí nule v kariéře v NHL byl pod palbou především ve druhé a třetí třetině, kdy si připsal 18 a 16 zásahů. Pouze jediný zákrok mu chyběl k osobnímu maximu v nejlepší lize světa. Na ledě New York Rangers 21. října 2018 při výhře 4:1 jich předvedl 44.

"Hráli jsme dobře, ale ve třetí třetině jsme od toho ustoupili. Musíme v tom vytrvat celých šedesát minut," řekl Rittich, který chytal svůj 80. zápas v NHL a z toho v 71 nastoupil od začátku. Polepšil si na 42 vítězství.

Calgary vedlo od čtvrté minuty, kdy prolomil svůj třináctizápasový střelecký půst Sean Monahan. Rittich potom v čase 14:22 vychytal Gustava Nyquista a za pět vteřin i Vladislava Gavrikova. "Je to součást mé práce, snažím se klukům pomoci," prohlásil Rittich.

Před polovinou utkání zvýšil vedení Flames Sam Bennett a Rittich se potom předvedl opět při šancích Nyquista a Olivera Bjorkstranda. V závěru při hře Blue Jackets bez brankáře dovršil výsledek Matthew Tkachuk.

Chytil se znovu trefil

I ve druhém utkání v této sezoně v dresu Rangers po návratu z farmy v Hartfordu z American Hockey League se gólově prosadil Chytil a opět pomohl k výhře. V úterním domácím utkání proti New York Rangers 4:1 si připsal vítěznou trefu díky teči přihrávky Pavla Buchneviche a v Nashvilu skóroval po krásné individuální akci.

V 17. minutě převzal dvacetiletý zlínský odchovanec po obranném zákroku Hájka puk, po průniku po levé straně si kličkou položil beka Dana Hamhuise, který hrál 1100. zápas v NHL, a střelou zápěstím prostřelil Juuseho Sarose.

"Já se snažím jen hrát svoji hru, ale nejdůležitější je, že jsme zápas vyhráli a zvítězili jsme podruhé za sebou. Musíme v takových výkonech pokračovat," řekl Chytil, který byl vyhlášen druhou hvězdou utkání.

V prostředním dějství nejdříve zvýšil náskok hostů Dylan Strome a Alexandara Georgieva, který si připsal 32 úspěšných zákroků, překonal pouze v 35. minutě v přesilové hře Viktor Arvidsson. Nashville vyšel bodově naprázdno poprvé po šesti utkáních.

Voráčkovy asistence prohru neodvrátily

O porážce Philadelphie s Torontem rozhodla až 11. série nájezdů, v které přidělil druhý bod Maple Leafs Andreas Johnsson. Flyers v utkání dvakrát vedli, ale nakonec se museli spokojit jen s bodem. Mezi deseti střelci Flyers, kteří v rozstřelu nepřekonali Frederika Andersena, byl ve čtvrté sérii i Voráček.

Na bodovém zisku se ale podílel dvěma přihrávkami v přesilových hrách. Nejdříve v 16. minutě byl u vyrovnání Ivana Provorova na 1:1, kterým domácí odpověděli na úvodní branku Kasperiho Kapanena. V čase 23:12 asistoval Voráček i u branky kapitána Claudea Girouxe na 2:1.

Poté, co ještě ve druhé třetině vyrovnal svou první brankou v dresu Maple Leafs Jason Spezza, vrátil po 31 vteřinách třetí části Philadelphii vedení Travis Sanheim, ale nastavení vynutil ve 46. minutě Mitchell Marner.

Maple Leafs potom strhli na svou stranu nejdelší rozstřel ve své klubové historii. Při porážce s Winnipeg Jets 4:5 ze 16. března 2013 jejich duel rozhodla 10. série. Flyers 7. října 2006 při prohře 4:5 s Rangers dospěli až do 13. kola nájezdů.

Kubalík a Kämpf pomohli k bodu

Chicago v Los Angeles dvakrát dotáhlo ztrátu, ale šestou porážku z posledních sedmi zápasů neodvrátilo. Kings se naopak dočkali prvního úspěchu po čtyřech prohrách. Rozhodl o tom 17 sekund před koncem prodloužení obránce Drew Doughty.

Domácí už v čase 4:29 vedli díky gólům Kylea Clifforda Matta Roye 2:0, ale potom se předvedli čeští útočníci v dresu Blackhawks. V deváté minuty využil přesilovou hru Kubalík a připsal si ve 12. duelu v NHL třetí trefu.

Ještě v první třetině snadno vyrovnal Kämpf, který po chybě gólmana Jacka Campbell zamířil do prázdné branky. Kings dostal v 53. minutě znovu do vedení Michael Amadio, ale 99 sekund před koncem třetího dějství poslal zápas do prodloužení Jonathan Toews.

Ostatní zápasy: Faksa pomohl asistencí k výhře, Nečasova přihrávka k bodovému zisku nepomohla a gólman Francouz prohře také nezabránil

Útočník Radek Faksa ukončil svůj čtyřzápasový bodový půst a přihrávkou se podílel na vítězství Dallasu nad Montrealem 4:1. Po jeho vyhraném vhazování v 56. minutě trefil Miro Heiskanen z vlastního obranného pásma prázdnou branku a upravil na 4:0.

Forvard Martin Nečas se podílel ve 31. minutě utkání Caroliny s New Jersey asistencí u branky Erika Hauly na vyrovnání na 3:3, ale z výhry 5:3 se nakonec radovali Devils. Vítěznou branku zaznamenal přesně po čtyřech minutách třetí třetiny obránce P.K. Subban.

Počtvrté v sezoně dostal šanci v brance Colorada český gólman Pavel Francouz, ale 25 úspěšnými zákroky neodvrátil porážku na ledě Arizony 0:3. Překonali jej Christian Dvorak v přesilové hře, Phil Kessel a Conor Garland. Darcy Kuemper pochytal všech 33 střel Avalanche a připsal si první nulu v sezoně.

Draisaitl z Edmontonu se drží na čele tabulky střelců s Pastrňákem díky vítězné brance na ledě Pittsburghu, kterou rozhodl v čase 62:37 o výsledku 2:1 po prodloužení. Gólman Oilers Mike Smith zazářil 51 úpěšnými zákroky. V dresu Penguins se vrátil do sestavy po jedenácti zápasech centr Evgeni Malkin, který doléčil zranění v dolní části těla.

Islanders zvítězili v Buffalu 1:0 a devátou výhrou za sebou vyrovnali druhou nejdelší sérii v klubové historii z období mezi 31. prosincem 1989 a 19. lednem 1990. Jejich rekordem je 15 vítězství v řadě, na která dosáhli od 21. ledna do 20. února 1982. Jedinou branku duelu vstřelil v šesté minutě Derick Brassard a Semyon Varlamov díky 27 zásahům udržel poprvé v novém působišti čisté konto.

Další ruský gólman Sergei Bobrovsky oslavil první nulu v barvách Floridy, které pomohl 22 zákroky k domácí výhře nad Detroitem 4:0. Třemi body za dvě trefy a jednu asistenci dovedl Panthers k úspěchu také Jonathan Huberdeau.

Čtvrté vítězství v řadě oslavil obhájce Stanley Cupu St. Louis. Blues vyhráli na ledě Minnesoty 4:3 po prodloužení. Rozhodl o tom v čase 62:27 Ryan O'Reilly.

Popáté za sebou vyšlo naprázdno San Jose, které podlehlo před vlastním publikem Vancouveru 2:5. Canucks naopak bodovali už posedmé v řadě a dvěma góly k tomu pomohl Elias Pettersson.

Winnipeg na ledě Vegas prohrával po dvou třetinách 1:3, ale nakonec se díky brance Kylea Connora v čase 63:22 radoval z výhry 4:3 po prodloužení. Autor rozhodující trefy si navíc připsal i dvě asistence.