Pastrňák protrhl smůlu vítěznou trefou

Český talent se trefil po 17 zápasech a dal 20. gól v sezoně, skóroval i Tomáš Plekanec

Napsal NHL.com/CS / NHL.com

Střelecké prokletí útočníka Davida Pastrňáka z Bostonu skončilo. Dvacetiletý český talent čekal na svou jubilejní 20. trefu v sezoně dlouhých 17 zápasů a smůlu protrhl v prodloužení úterního utkání s Detroitem. Ránou po přihrávce Davida Krejčího v čase 64:13 rozhodl o vítězství Bruins 4:3. Pastrňák si připsal i asistenci a byl zvolen druhou hvězdou utkání.

Poprvé po pěti zápasech bodoval také Tomáš Plekanec, který rovněž jednou brankou a asistencí pomohl k vítězství Montrealu nad Calgary 5:1. I jeho trefa byla nakonec vítězná, že protože Canadiens inkasovali pouhé 1,1 vteřiny před koncem. I Plekanec se stal druhým nejlepším hráčem duelu.

Boston Bruins - Detroit Red Wings 4:3 po prodl.

Pastrňák ještě před měsícem atakoval čelo tabulky střelců, ale od gólu na ledě Pittsburghu ze 14. prosince se mu v koncovce nedařilo. Dlouhé čekání ukončil až proti Red Wings. Krejčí mu nabil na levý kruh a Pastrňák nekompromisní střelou z první na lapačku Jareda Coreaua přerušil sérii čtyř proher Bruins.

Na hranici 20 tref dosáhl Pastrňák ve své třetí sezoně v NHL poprvé a podle svých slov nepociťoval při dlouhém čekání zvýšený tlak. "Ale samozřejmě to někde v hlavě je. Kluci mi však pomohli a celou dobu mě podporovali. Už v době, kdy jsem dával spoustu gólů, jsem říkal, že se to může stát. Že přijdou zápasy bez gólu. Bylo jich hodně, ale je hezké se nakonec dočkat gólu takto při výhře," řekl Pastrňák.

Asistenci si Pastrňák připsal v 18. minutě v přesilové hře, kdy se po jeho střele od modré čáry prosadil z dorážky Brad Marchand a získal vedení 2:1. Ve druhé třetině otočili stav Mike Green a slovenský útočník Tomáš Tatar. Bostonu se ale podařilo uspět teprve podruhé z 21 zápasů, v kterých po druhé třetině prohrával. Prodloužení vynutil ve 49. minutě svou druhou brankou v utkání Marchand.

Montreal Canadiens - Calgary Flames 5:1

Plekanec ve 25. minutě ve vlastním oslabení zvýšil na 2:0, když v obranném pásmu na modré čáře vystihl přihrávku Johnnyho Gaudreaua a po brejku prostřelil z pravého kruhu Chada Johnsona mezi betony. Pro čtyřiatřicetiletého kladenského odchovance to byla jubilejní 20. trefa v oslabení v barvách Montrealu, které hájí celou svou kariéru v NHL.

V klubových historických tabulkách Canadiens se díky tomu vyrovnal na druhém místě Bobu Gaineymu. Rekordmanem je s 27 trefami v oslabení Guy Carbonneau. Plekanec rovněž asistoval v 57. minutě v přesilové hře u trefy Alexandera Radulova, který svým druhých gólem v utkání upravil na 5:0. Brankář Carey Price si připsal 30 úspěšných zákroků a o nulu jej připravil Sam Bennett.

Winnipeg Jets - San Jose Sharks 3:4

V brance Jets nastoupil i počtvrté za sebou Ondřej Pavelec, který až do 17. ledna trávil celou sezonu na farmě v Manitobě v American Hockey League. Po úvodních dvou vítězstvích musel strávit druhou prohru za sebou, které nezabránil 22 úspěšnými zákroky.

Jets sice vedli 3:2, když svou druhou brankou v utkání otočil ve 44. minutě stav Bryan Little, ale zápas pak ztratili. Vítězný gól zaznamenal v 56. minutě Patrick Marleau, který v pondělí zazářil čtyřmi góly ve třetí třetině na ledě celku Colorado Avalanche (5:2).

Winnipeg sice 17 sekund před koncem při power play dostal puk do branky San Jose, ale i po přezkoumání videa se prokázalo, že sudí předtím přerušil hru. Do sestavy Jets se vrátil po osmizápasové absenci způsobené otřesem mozku osmnáctiletý finský kanonýr Patrik Laine a připsal si jednu asistenci.

New Jersey Devils - Los Angeles Kings 1:3

Kings ukončili sérii čtyř porážek za sebou i díky výkonu slovenského brankáře Petera Budaje, který si připsal 24 úspěšných zákroků. Byla to pro něj první vychytaná výhra z posledních čtyř startů. Čtyřiatřicetiletý Budaj se posunul do role jedničky Kings poté, co si v úvodním utkání sezony 12. října poranil třísla Jonathan Quick.

Los Angeles těžilo v Prudential Center ze skvělého startu do utkání a po 106 vteřinách vedlo po trefách Anzeho Kopitara a Tannera Pearsona 2:0. V 18. minutě ještě zvýšil náskok po přihrávce slovenského útočníka Mariána Gáboríka Alec Martinez. Čisté konto sebral Budajovi ve 48. minutě Kyle Quincey.

Ottawa Senators - Washington Capitals 3:0

Lídr NHL vyšel poprvé po 14 zápasech bodově naprázdno. Capitals prohráli v základní hrací době poprvé od 27. prosince, kdy podlehli na ledě New York Islanders. Od té doby si připsali 12 výher a jen dvě porážky v nastavení.

Brankář Mike Condon si díky 31 zásahům připsal čtvrté čisté konto v sezoně a celkově páté v NHL. Skóre otevřel už po 106 vteřinách hry ve vlastním oslabení Chris Kelly a v páté minutě zvýšil Bobby Ryan. Ve druhé třetině se trefil v přesilové hře ještě Zack Smith.

Pittsburgh Penguins - St. Louis Blues 0:3

Druhou nulou v sezoně pomohl k výhře Blues gólman Carter Hutton, který pochytal všech 34 pokusů Penguins. Bylo to pro něj celkově šesté čisté konto v 97 zápasech v NHL. Hutton si tak spravil chuť poté, co ve čtvrtečním utkání s týmem Washington Capitals (3:7) inkasoval tři góly z osmi střel.

"Je to úžasná výhra. Tady se těžko vyhrává," radoval se Hutton z úspěchu na ledě Pittsburghu. Blues, kteří zabrali po třech prohrách, se střelecky prosadili v každé třetině. Trefili se Colton Parayko, Ryan Reaves a Scottie Upshall. Penguins neuspěli poprvé po čtyřech vítězstvích za sebou.

Chicago Blackhawks - Tampa Bay Lightning 2:5

Lightning díky čtyřem gólům vstřeleným ve třetí třetině otočili zápas a radovali se poprvé po třech porážkách. Dvěma trefami během 30 sekund rozhodl útočník Tyler Johnson, který ve 47. minutě bleskově zařídil náskok 4:2.

U první branky Chicaga asistoval slovenský útočník Richard Pánik, s kterým si v 11. minutě vyměnil puk Jonathan Toews a otevřel skóre.

Další úterní výsledky:

New York Islanders - Columbus Blue Jackets 4:2

Nashville Predators - Buffalo Sabres 4:5 po prodl.

Dallas Stars - Minnesota Wild 2:3 po nájezdech

Momenty večera:

1. Pastrňákovo střelecké probuzení

David Pastrňák čekal 17 zápasů na svůj 20. gól v sezoně a lepší prolomení střelecké smůly si český mladík nemohl přát. V čase 64:13 rozhodl o vítězství Bostonu nad Detroitem 4:3 po prodloužení.

2. Capitals bez bodu

Poprvé po 14 zápasech vyšel naprázdno lídr NHL Washington. V Ottawě prohrál 0:3 a bez bodu je poprvé od 27. prosince, kdy podlehl na ledě New York Islanders (3:4).

3. Specialista na oslabení

Tomáš Plekanec opět ukázal, jak moc je i v méně vydařené sezoně pro Montreal platný. Při vítězství Canadiens nad Calgary 5:1 si připsal svou 20. trefu v oslabení a vyrovnal se v klubových tabulkách druhému Bobu Gaineymu.

Hvězdy večera:

1. Jack Eichel (BUF): 2 body, 2 góly, 4 střely

2. Mike Condon (OTT): 31 úspěšných zákroků, 4. nula v sezoně

3. Brad Marchand (BOS): 2 body, 2 góly, 5 střel

Na co se těšit:

Hrají se čtyři zápasy. Detroit Red Wings přivítá další tradiční celek Toronto Maple Leafs a New York Rangers hostí tým Philadelphia Flyers.