Souhrn: Skvělý Pastrňák řídil výhru Bruins

Úterní zápasy: Český útočník Bostonu zazářil v duelu s Torontem gólem a asistencí, bodovali i Hronek, Simon, Gudas a Kempný

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Pastrňákův 300. bod v NHL

Pastrňák parádně skóroval v přesilovce

David Pastrňák dostal v přesilovce puk, prosadil se zakončením s hokejkou mezi nohama a připsal si tak 300. bod kariéry v základní části NHL

• 01:03 •

Fantastickou formu si nadále drží David Pastrňák. Hvězdný útočník celku Boston Bruins přispěl gólem a asistencí k výhře 4:2 nad Toronto Maple Leafs. V rámci úterního programu, jenž dohromady čítal deset utkání, bodovali i další Češi. Obránci Filip Hronek, Michal Kempný a Radko Gudas i útočník Dominik Simon si připsali po jedné asistenci.

Bo Horvat se blýskl hattrickem, jímž pomohl týmu Vancouver Canucks k velkému obratu na ledě Detroit Red Wings. Zazářil i veterán Eric Staal, jenž dovedl třemi body svůj celek Minnesota Wild k triumfu nad Edmonton Oilers.

Pastrňák řídil odplatu Bruins

První duel proti Torontu hráčům Bostonu nevyšel, když ho na ledě soupeře ztratili v prodloužení, v tom druhém už ale nezaváhali. V domovské TD Garden přehráli velkého rivala 4:2 a zásadní podíl na tom měl opět útočník David Pastrňák.

Český útočník, který byl v pondělí vyhlášen první hvězdou uplynulého týdne v NHL, potvrdil úžasnou formu, když zaznamenal gól a asistenci a v úvodu sezony se dostal už na 17 bodů.

"Tentokrát jsem měl i trochu štěstí, ale to k hokeji patří. Jsem nadšený z toho, jak jsme tento zápas zvládli," radoval se po cenném vítězství Pastrňák.

Elitní křídelník otevřel skóre duelu v čase 17:15, když v přesilové hře převzal přihrávku od Bracha Marchanda, prohodil si puk mezi nohama a nádherně zakončil. Pro rodáka z Havířova to byl jubilejní 300. bod v NHL.

"Při zakončení jsem se spolehl na své instinkty. Napadlo mě, že bych mohl ještě přihrávat, ale pak jsem se rozhodl pro tohle zakončení. V tréninku to zkouším často a jsem rád, že se mi to povedlo i v zápase."

Pastrňák se tak stal čtvrtým hráčem v historii Bostonu, který potřeboval 350 a méně startů na to, aby se dostal na metu 300 bodů. Český supertalent to stihl za 328 utkání, lépe na tom byli pouze Barry Pederson (235 zápasů), Bobby Orr (279) a Ray Bourque (316). Tahoun Bruins se zároveň stal prvním hráčem od sezon 1989-1990 a 1990-1991, který dokázal ve dvou ročnících po sobě nasázet deset branek v úvodních devíti duelech. Naposledy to tehdy zvládl Brett Hull.

Maple Leafs první inkasovaný gól nerozhodil, ve druhé části dokázali zásluhou Kasperiho Kapanena vyrovnat. Poté se po přihrávce Pastrňáka prosadil Brad Marchand, s další odpovědí ale přispěchal hostující Alexander Kerfoot.

Definitivní zlom v duelu tak přišel v závěrečné třetině. Bruins nejprve vrátil vedení Brett Ritchie, definitivní podobu výsledku pak dal v závěru Par Lindholm. Gólman Bostonu Tuukka Rask přispěl k úspěchu 28 úspěšnými zákroky.

"Musíme hrát lépe, tohle bylo rozhodně málo," prohodil po duelu lídr Toronta Auston Matthews. "Nebyl to od nás dobrý výkon a zodpovědní za to jsme úplně všichni."

Hronkova asistence porážku neodvrátila

Do velké krize propadli hokejisté Detroitu, kteří v domácím prostředí podlehli Vancouveru 2:5 a utrpěli už pátou porážku v řadě.

Red Wings přitom měli po 40 minut hry dění na ledě plně pod kontrolou. Do vedení se dostali v čase 16:08, kdy po Hronkově přihrávce zužitkoval přesilovou hru Anthony Mantha.

Druhou trefu přidal v prostřední části rovněž v početní výhodě Dennis Cholowski a zdálo se, že domácí směřují za kýženým vítězstvím.

Canucks ale předvedli úchvatnou otočku, když ve třetí části rozebrali soupeře hned pěti góly. Hattrickem zazářil kapitán Bo Horvat, další branky připojili Jake Virtanen a Tim Schaller. Domácí Red Wings byli naprosto bezmocní.

"Tohle byl opravdu zábavný zápas," usmál se Horvat, jenž pochází z nedalekého Londonu v kanadském Ontariu. "Měl jsem tu hodně známých a příbuzných, o to větší mám radost, jak to celé dopadlo."

Kanadskému týmu se naposledy povedlo nasázet pět branek v jedné třetině ve finále Stanley Cupu 15. dubna roku 1993. Ve stejném roce se navíc některému z hráčů Canucks naposledy povedlo oslavit dva přesilovkové góly v jedné části.

Tenkrát to byl Markus Naslund, nyní ho napodobil právě Horvat. Zatímco Canucks poskočili už na čtvrté místo tabulky Západní konference, Detroit se v té Východní propadá stále níž a níž.

"Nemáme tak silný tým, abychom se za podobného průběhu dokázali do utkání vrátit," uznal Cholowski. "Vypracovali jsme si dost šancí, ale zužitkovali jen dvě. To je zkrátka málo."

Simon bodoval, ale Penguins padli

Výhodu domácího ledu naplno zužitkovali hokejisté Florida Panthers, kteří udolali Pittsburgh Penguins 4:2 a připsali si třetí triumf z posledních čtyř utkání.

Gólů se necelých třináct tisíc diváků v ochozech BB&T Center dočkalo až od druhé třetiny. Skóre otevřel v čase 30:54 Noel Acciari, na druhé straně kontroval po asistenci Dominika Simona Teddy Blueger.

Přesto šli do druhé pauzy v lepší náladě Panthers, postaral se o to třetím zásahem v ročníku Denis Malgin.

"Tentokrát jsme zvládli po celý zápas hrát svoji hru, což se ukázalo jako rozhodující," prohlásil domácí útočník Jonathan Huberdeau. "Navíc jsme se dokázali vyvarovat zbytečných chyb."

V závěrečné části Panthers svůj náskok ještě navýšili. Prosadili se Huberdeau a Frank Vatrano, na druhé straně už jen korigoval Patric Hornqvist.

"Byl to vyrovnaný zápas, bohužel z něj nemáme žádné body," pokrčil rameny kapitán Penguins Sidney Crosby. "Musíme se oklepat a připravit na další utkání."

Gudas a Kempný pomohli Capitals k výhře

Mezikonferenční střet dvou špičkových týmů NHL vyzněl lépe pro Washington, který zvítězil na ledě Calgary 5:3 a připsal si už čtvrtý triumf v řadě.

Hvězdou duelu se stal obránce Capitals John Carlson, jenž vstřelil dvě branky a stal se teprve čtvrtým obráncem v historii NHL, který se ještě během října dostal na metu 20 bodů.

V minulosti to dokázali pouze Paul Coffey, Al MacInnis a Brian Leetch. Carlson je navíc momentálně i nejproduktivnějším hráčem v celé lize.

"Na soupeře jsme se důkladně připravovali, bohužel jsme mu dali víc prostoru, než bychom chtěli," prohodil gólman Cam Talbot, jenž tentokrát dostal mezi třemi tyčemi přednost před Davidem Rittichem.

Vedle Carlsona se v hostujících barvách střelecky prosadili Chandler Stephenson, Alex Ovechkin a Tom Wilson, po jedné asistenci si pak připsali čeští obránci Radko Gudas a Michal Kempný.

Staal zničil Edmonton

Důležitý triumf vydřeli hokejisté Minnesoty, kteří v domácím prostředí vynulovali Edmonton a připsali si vítězství 3:0. Hlavní zásluhu na něm měl veterán Eric Staal, jenž se podílel na všech třech brankách. Zkušený veterán otevřel skóre v čase 11:33, o 74 sekund později přidal i druhý zásah.

"Byl to z naší strany opravdu dobrý zápas," pochvaloval si trenér Minnesoty Bruce Boudreau. "Už jsme jich v sezoně odehráli několik, tenhle byl ale jednoznačně nejkompletnější."

Definitivní razítko na úspěch Wild přidal ještě v první třetině Brad Hunt, jenž zužitkoval přesilovou hru a přihrávku Staala, který tak korunoval svůj výborný výkon.

"V úvodu sezony se vždycky chcete prosadit co nejdříve. Já na první branku čekal osm zápasů, teď jsem ale moc spokojený."

Radost domácím může kalit pouze fakt, že musel pro zranění ve druhé třetině odstoupit gólman Devan Dubnyk. Nahradil ho Alex Stalock a předvedl 16 úspěšných zákroků.

Dach má první trefu, ale slavilo Vegas

Drama bylo k vidění v Chicagu, kde domácí Blackhawks přivítali Golden Knights. Hokejisté Vegas si výhru 2:1 zajistili až v nájezdech, ten rozhodující proměnil Shea Theodore.

Jedinou trefu Chicaga obstaral Kirby Dach, jenž se v 18 letech a 274 dnech stal šestým nejmladším hráčem v klubové historii, jenž se dokázal střelecky prosadit v NHL.

Ostatní zápasy: Eichel skolil Sharks, Nashville přejel Anaheim

Výhodu domácího ledu využili hráči Buffala, kteří udolali San Jose 4:3 po prodloužení. Rozhodující branku vstřelil v čase 63:13 hvězdný útočník Jack Eichel.

Až do prodloužení dospěl rovněž střet mezi New York Rangers a Arizonou. Šťastnější byli nakonec Coyotes. Jejich triumf 3:2 zajistil mladý střelec Christian Dvorak, pro něhož šlo už o čtvrtou branku v sezoně.

V jednoznačnou záležitost se proměnil střet mezi Nashvillem a Anaheimem. Predators svého soka deklasovali 6:1, dva góly dal Viktor Arvidsson.

Druhý úspěch po sobě oslavili hráči Los Angeles, kteří vyhráli na ledě Winnipegu 3:2. Vítěznou branku vstřelil v přesilové hře v úvodu závěrečné třetiny kapitán Anze Kopitar.