GettyImages-634757454

Parádní formu opět potvrdil David Pastrňák. Dvacetiletý útočník rozhodl v čase 58:00 o vítězství Bostonu nad Vancouverem 4:3. Pastrňák si tak připsal pátou trefu z posledních tří zápasů a během čtyř duelů stihl nasbíral devět bodů. Díky rozhodujícímu gólu proti Canucks si připsal jubilejní 100. bod v NHL.

Trefil se také Jaromír Jágr, který otevřel svou 10. brankou v sezoně skóre při výhře Floridy v Nashvillu 7:4 a jediný gól či asistence chybí čtyřiačtyřicetiletému druhému nejproduktivnějšímu hráči v historii NHL k hranici 1900 bodů.
Dvěma góly se zaskvěl Martin Hanzal, který přispěl k vítězství Arizony na Pittsburghem 4:3 v prodloužení. V dresu Penguins podruhé za sebou nebodoval kapitán Sidney Crosby, který zůstává dva body od mety 1000 v NHL. Gól a asistenci zaznamenal při výhře Tampy Bay ve Winnipegu 4:1 Ondřej Palát.
Boston Bruins - Vancouver Canucks 4:3
Pastrňák při rozhodujícím okamžiku utkání ukázal své aktuální sebevědomí. David Krejčí jej vysunul přihrávkou z vlastního obranného pásma na útočnou modrou čáru, Pastrňák ji parádně převzal, na levém kruhu se rychlou kličkou zbavil bránícího Christophera Taneva a prostřelil Ryana Millera.
Boston tak dokázal reagovat na vyrovnávací trefu Markuse Granlunda z 55. minuty. "Vyrovnali, nešli do vedení, takže to bylo pořád padesát na padesát. Je úžasné, že nás to nepoložilo. Měli jsme po inkasovaném gólu několik dobrých střídání a spadlo nám to tam, což je paráda," zářil spokojeností Pastrňák.
Se 47 body z 50 utkání je Pastrňák nejproduktivnějším českým hráčem sezony a s 25 brankami se dělí o osmé místo v tabulce střelců. Ve své třetí sezoně v NHL má na kontě ze 147 duelů 50 tref a stejný počet asistencí.
Krejčí si v utkání připsal dvě přihrávky. V přesilovce hře 38 sekund před koncem první třetiny ideálně uvolnil na pravém kruhu Franka Vatrana, který otočil stav na 2:1 ve prospěch Bruins. Ti sice pak dvakrát náskok ztratili, ale nový kouč Bostonu Bruce Cassidy slavil výhru i ve druhém utkání poté, co nahradil odvolaného Claudea Juliena.

Nashville Predators - Florida Panthers 4:7
Jágr ukončil své pět zápasů trvající čekání na gól v páté minutě, kdy lehce tečoval střelu Keitha Yandleho od modré čáry. Na ledě byl i u dalších dvou branek Panthers. V polovině utkání přihlížel, jak Aleksander Barkov zvýšil už na 5:2 a ve 43. minutě upravil Jonathan Huberdeau na 6:3. Jágr si ale další bod nepřipsal. Na metu 1900 tak může zaútočit ve středu v den svých 45. narozenin na ledě San Jose Sharks.
Florida vyhrála čtvrtý z posledních pěti zápasů. "Je skvěle, že se vrátili Huberdeau a Barkov. Když jsou v sestavě, všichni se cítí daleko lépe a mohou si plnit své vlastní role," podotkl k přínosu dříve zraněných opor útočník Vincent Trocheck, který se na vítězství podílel dvěma góly.
Nashvillu nepomohl ani první hattrick v kariéře Viktora Arvidssona, který se dostal se s 18 brankami do čela týmové tabulky střelců. "Neměli jsme nasazení a podali jsme špatný výkon. Tak se nedá vyhrát zápas," řekl trenér Predators Peter Laviolette.

Arizona Coyotes - Pittsburgh Penguins 4:3 po prodl.
Hanzal dokázal vstřelit dvě branky v jednom utkání podruhé v sezoně. Zatímco 1. prosince proti Los Angeles Kings jeho výkon nezabránil porážce 3:4 s Los Angeles Kings, tentokrát se mohl radovat z výhry. Dvěma dorážkami získal Coyotes náskok 3:1.
Nejdříve Hanzal v čase 29:00 v přesilové hře otočil po střele Radima Vrbaty stav na 2:1 pro Arizonu. Ve 44. minutě opět překonal bekhendovým zakončením před brankovištěm Marca-Andreho Fleuryho po střele Olivera Ekmana-Larssona.
Penguins ještě vyrovnali, když se v oslabení prosadil svým druhým gólem v utkání Josh Archibald a 15 vteřin před koncem třetí třetiny vynutil prodloužení Phil Kessel. V čase 64:38 ale zajistil vítězství Arizony Connor Murphy.
Winnipeg Jets - Tampa Bay Lightning 1:4
Palát ve 23. minutě zvýšil náskok Lightning už na 3:0. Do útočného pásma jej vysunul Brayden Point a český útočník překonal Connora Hellebuycka střelou zápěstím z levého kruhu. Asistenci zaznamenal i obránce Andrej Šustr.
Palát si připsal ještě přihrávku 36 sekund před koncem při power play, kdy po buly ve středovém kruhu přenechal puk Victoru Hedmanovi, který trefil z půlky hřiště prázdnou branku.
Tampa Bay tak vyhrála třetí z posledních čtyř zápasů a počtvrté v řadě bodovala. "Poslední dva týdny hrajeme dobře. Jsme spokojení s naší obrannou hrou. V ofenzivě to ještě není ono, ale je to o tom, že jsme začali proměňovat šance. Tři body z čtyř jsou dobré," pochvaloval útočník Jonathan Drouin zisk v součtu s páteční prohrou v Minnesotě 1:2 po nájezdech.
Philadelphia Flyers - San Jose Sharks 2:1 po prodl.
Na vítězství Flyers se podílel 23 úspěšnými zákroky brankář Michal Neuvirth a u první branky vítězů asistoval Jakub Voráček. V 47. minutě přenechal puk u mantinelu Andrewovi MacDonaldovi, který ještě po průniku Aarona Della neprostřelil, ale z dorážky se z mezikruží se trefil Ivan Provorov.
Neuvirtha překonal jako jediný v polovině třetí třetiny v přesilové hře střelou z levého kruhu Patrick Marleau. V čase 61:04 rozhodl Wayne Simmonds, který obral o puk před obrannou modrou čárou Brenta Burnse a z úniku blafákem do forhendu vyzrál na Della, který nezabránil prohře 33 úspěšnými zákroky.
"Dell chytal výborně. Předvedl několik skvělých zákroků a málem chytil i tu poslední šanci. Ale naštěstí to tam padlo a máme dvě body," radoval se Simmonds, který ukončil sérii tří porážek Flyers.
Edmonton Oilers - Chicago Blackhawks 1:5
Hvězdou utkání se stal slovenský útočník Richard Pánik, který si připsal tři body za dvě branky a dvě asistence. Nejdříve v šesté minutě vyrovnal na 1:1, když mu nabil za pravý kruh Nick Schmaltz a Pánik ránou z první prostřelil Cama Talbota.
Další gól mohl přidal v polovině úvodního dějství, kdy z dorážky sice neuspěl, ale připsal si asistenci. Zpoza branky totiž skóroval o Talbota Patrick Kane a otočil stav. Ve 39. minutě při přesilovce upravil z dorážky Pánik na 4:1.
U jediné branky Oilers asistoval Connor McDavid, který se s 61 body za 18 branek a 41 asistencí z 56 utkání posunul do čela produktivity o bod před Crosbyho.
Ottawa Senators - New York Islanders 3:0
V brance Senators zářil Craig Anderson, který ozdobil svůj první start od 5. prosince 33 úspěšnými zákroky a čtvrtým čistým kontem v sezoně. Byl totiž po boku své ženy Nicholle, která postupuje léčbu rakoviny hrtanu. Zpět k týmu Senators se Anderson připojil 30. ledna.
"Cítím se skvěle, získali jsme dvě body. Byl to pro mě vzrušující den. Vrátil jsem se do branky a chtěl jsem pomoci svým kamarádům," prohlásil Anderson, který vychytal čisté konto už podruhé bezprostředně po návratu k týmu.
Poprvé se od něj odpojil na konci října po zveřejnění manželčina onemocnění. A do branky se tehdy vrátil 30. října v duelu proti Edmontonu a výhru 2:0 vychytal 37 zákroky.
Dallas Stars - Carolina Hurricanes 5:2
Dvěma góly se zaskvěl ve svém jubilejním 600. zápase v NHL útočník Patrick Eaves a vytvořil své maximum s 21 trefami za sezonu. Dosud měl nejvíce 20 branek ze své nováčkovské sezony 2005-06 v dresu Ottawy.
U druhého zásahu večera v 38. minutě na 4:1 jej krásně bekhendem zpoza branky uvolnil Radek Faksa. "Je příjemné, že to vyšlo zrovna dneska," pochvaloval si Eaves podařený večer. Stars se radovali z výhře poprvé po sérii čtyř porážek.
Columbus Blue Jackets - Detroit Red Wings 2:1
Gólman Petr Mrázek nezabránil 37 úspěšnými zákroky porážce Red Wings, kteří nastoupili poprvé od pátečního úmrtí majitele klubu Mikea Ilitche. Jeho památku uctili aktéři utkání minutou ticha.
Domácí dostal do vedení v polovině úvodní třetiny Boone Jenner, v 17. minutě sice vyrovnal v přesilové hře Thomas Vanek, ale v čase 31:27 rozhodl Cam Atkinson.
Třetí prohře Detroitu za sebou nezabránil Vanek, který v poslední vteřině trefil horní tyč. "Hráli jsme ve třetí třetině opravdu výborně. Celkově se nám venku daří dobře, ale nepřineslo to výsledek, který jsme si dneska přáli," litoval Mrázek.
New York Rangers - Colorado Avalanche 4:2
Gólman Henrik Lundqvist se stal 12. gólmanem v historii, který vychytal 400 výher v NHL. Čtyřiatřicetiletému Švédovi se to povedlo nejrychleji ze všech, když mu na tu metu stačilo 727 utkání. Podobně jako rekordman Martin Brodeur (New Jersey Devils) a Tony Esposito (Chicago) dokázala opora Rangers vychytal 400 výher v jednom týmu.
"Jsem opravdu pyšný a vděčný za šanci. Tento klub pro mě znamená strašně moc a dal mi velkou příležitost. Jsem tu 12 let, během kterých jsem odchytal spoustu zápasů a nastupoval se spoustou skvělých spoluhráčů. Trošku si to užiju dneska a ráno se vrhnu do další práce," řekl Lundqvist.
Montreal Canadiens - St. Louis Blues 2:4
Blues se radovali ze čtvrté výhry za sebou a zařídil ji svým prvním hattrickem v NHL Patrik Berglund. Ve čtvrté minutě švédský útočník otevřel skóre, Canadiens pak dvakrát vyrovnali, ale Berglund 25 vteřin před koncem druhé třetiny získal St. Louis vedení 3:2. Povedený večer zakončil trefou do prázdné branky při power play.
"Je to opravdu krásný pocit. Čekal jsem na to hodně dlouho. Je to o to krásnější, že se vracíme domů do St. Louis se čtyřmi výhrami z venku s těžkými soupeři," prohlásil Berglund, který sehrál 611. zápas v NHL a má na kontě celkem 145 tref.
Trenér Mike Yeo, který nahradil na pozici hlavního kouče St. Louis 1. února Kena Hitchcocka, dovedl tým k páté výhře ze šesti utkání.
Další sobotní výsledky:
Toronto Maple Leafs - Buffalo Sabres 1:3
Washington Capitals - Anaheim Ducks 6:4
1. Pastrňák září
David Pastrňák má parádní formu a díky vítězné trefě při výhře Bostonu nad Vancouverem 4:3 si polepšil v posledních čtyřech zápasech na devět bodů za pět branek a čtyři asistence.
2. Lundqvistovo jubileum
Švéd Henrik Lundqvist díky úspěchu Rangers proti Coloradu (4:2) vychytal své 400. vítězství v NHL. Stal se teprve 12. gólmanem v historii a vůbec prvním Evropanem, který na tuto metu dosáhl.

3. Andersonův comeback opět s nulou
Gólman Ottawy Craig Anderson se vrátil do branky poprvé od 5. prosince, protože trávil čas se svou ženou Nicholle při jejím boji s rakovinou. I podruhé v sezoně se při comebacku k týmu zaskvěl nulou, tentokrát pomohl k vítězství nad Islanders 3:0.
1. Patrik Berglund (STL): 3 góly, 3 plusové body, 3 střely
2. Richard Pánik (CHI): 2 góly, 1 asistence, 4 střely
3. Martin Hanzal (ARI): 2 góly, 3 střely, 4 hity
Na co se těšit:
Hraje se šest zápasů. David Pastrňák z Bostonu může opět potvrdil svou skvělou formu v domácím duelu proti Montrealu.