Pastrňák zařídil gólem výhru Bostonu

David Pastrňák rozhodl svou desátou trefou v sezoně o vítězství Bostonu

Napsal NHL.com/CS / NHL.com

Střeleckou formu opět potvrdil český útočník David Pastrňák. Svou desátou trefou v sezoně pomohl k vítězství Bostonu na ledě Arizony 2:1, v dresu Coyotes pouze snížil Radim Vrbata. V dresu vítězných Bruins si připsal 400. asistenci v kariéře v NHL slovenský obránce Zdeno Chára.

Arizona Coyotes - Boston Bruins 1:2

Čeští hokejisté byli u všech tří branek v utkání. Skóre otevřel ve 28. minutě po asistencích útočníka Davida Krejčího a Cháry Ryan Spooner. Devětatřicetiletý kapitán Bruins Chára si tak vylepšil bilanci na 579 bodů za 179 tref a 400 přihrávek z 1290 zápasů.

Pastrňák za 110 vteřin zvýšil náskok tvrdou ránou z mezikruží po přihrávce Brada Marchanda a trefil se popáté z posledních šesti zápasů. Blízko gólu byl dvacetiletý talent už v první třetině, kdy trefil horní tyč.

Pastrňák se deseti góly ze 13 utkání dělí o druhé místo mezi kanonýry se Sidneym Crosbym z Pittsburghu a Markem Scheifelem z Winnipegu. V čele tabulky střelců zůstává s 11 trefami osmnáctiletý Patrik Laine, Scheifeleho spoluhráč.

V 53. minutě pokazil čisté konto Tuukkovi Raskovi Vrbata, který ale svou šestou brankou v sezoně porážku Coyotes neodvrátil. Pro Arizonu to byla pátá prohra pouze o gól z celkových devíti. "Jsme blízko, ale bohužel to nestačí. V této lize potřebujete body. I když jsme většinu zápasů prohráli jen o gól, je to málo," řekl Vrbata.

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings 5:0

Canadiens vytvořili desátou domácí výhrou od začátku sezony nový klubový rekord a 25 úspěšnými zákroky se na tom podílel brankář Carey Price, který si připsal druhou nulu v ročníku a celkově 38. v kariéře v NHL. Dosud nejdelší sérii devíti vítězství držel Montreal od startu ročníku 1953-54. Celkový rekord patří s 11 úspěšnými duely z úvodu sezony 1963-64 Chicago Blackhawks.

Price si v součtu s minulou sezonou drží neporazitelnost už 13 utkání, což je nejdelší série od doby, kdy Jonas Hiller z celku Anaheim Ducks vychytal 14 výher mezi 6. prosincem 2013 a 12. lednem 2014. Price vychytal výhru ve všech 10 utkáních v této sezoně a ještě vylepšil klubové maximum, které vytvořil ve čtvrtečním duelu proti Los Angeles Kings (4:1), když překonal Charlieho Hodgeho. Ten vychytal osm výher na startu sezony 1960-61.

O branky Montrealu se postarali v prvních dvou třetinách Phillip Danault, Paul Byron, Shea Weber, Andrew Shaw a Max Pacioretty. Všechny inkasoval z 20 střel Jimmy Howard. Český gólman Petr Mrázek, který nastoupil do závěrečného dějství, pochytal všech 12 pokusů Canadiens.

Tampa Bay Lightning - San Jose Sharks 1:3

Sharks vyhráli i třetí duel z celkem šestizápasové série duelů venku, na kterou se vydali. Asistencí na gól na 3:0, který vstřelil ve 29. minutě Marc-Edouard Vlasic, se na tom podílel forvard Tomáš Hertl.

San Jose dostal do vedení v osmé minutě Patrick Marleau, když jej natlačili po zakončení na gólmana Bena Bishopa obránce Andrej Šustr a útočník Brayden Point a puk se následně dostal za brankovou čáru. Na 2:0 zvýšil Tommy Wingels. Za domácí korigoval výsledek ve třetí třetině Anton Stralman.

Florida Panthers - New York Islanders 3:2 po prodl

Jaromír Jágr sice nebodoval, ale odváděl důležitou práci před brankou slovenského gólmana Jaroslava Haláka při vyrovnávajícím gólu na 2:2, kterým 14 sekund před koncem první třetiny při power play vynutil Jonathan Marchessault prodloužení.

V čase 64:14 dovršil obrat Denis Malgin. Halák porážku neodvrátil ani 40 úspěšnými zákroky. "Myslím, že jsme si zasloužili dva body a dokázali jsme k nim najít cestu," pochvaloval si trenér Panthers Gerard Gallant.

Philadelphia Flyers - Minnesota Wild 3:2

Útočník Jakub Voráček asistoval ve 49. minutě v přesilové hře u vítězné branky Flyers. Nejproduktivnější český hráč této sezony NHL přistrčil puk po pravém mantinelu za branku Wayneovi Simmondovi, který krásnou zadovkou uvolnil střelce rozhodujícího gólu Braydena Schenna. Voráček si vylepšil bilanci na 16 bodů za šest branek a 10 asistencí z 16 utkání.

V dresu Philadelphie odchytal gólman Michal Neuvirth jen první třetinu, v které kryl šest ze sedmi střel. Pak kvůli nespecifikovanému zranění přenechal místo v brankovišti Steveovi Masonovi. Neuvirtha čeká v neděli podrobnější vyšetření.

Columbus Blue Jackets - St. Louis Blues 8:4

Útočník Lukáš Sedlák se na kanonádě Blue Jackets podílel dvěma asistencemi. Byl u obou branek Sama Gagnera, který po 154 sekundách otevřel skóre utkání a ve 26. minutě zvýšil na 4:1.

Čtyři asistence nasbíral v barvách Columbusu útočník Cam Atkinson, což byl jeho nejlepší výkon v kariéře v NHL.

Carolina Hurricanes - Washington Capitals 5:1

Na vítězství Hurricanes se podílel svými premiérovými dvěma góly v NHL devatenáctiletý útočník Sebastian Aho. Finský talent, který měl dosud na kontě z 13 utkání šest asistencí, si připsal v utkání celkem tři body.

Ještě o jeden kanadský bod více nasbírali Jordan Staal a Teuvo Teravainen, kteří shodně zaznamenali gól a tři přihrávky.

1. Domácí tvrz Canadiens

Montreal dělá svým fanouškům radost a i v desátém domácím utkání v sezoně slavil výhru. Detroit rozdrtili Canadiens 5:0 a se sérií úspěchů na vlastním ledě od začátku sezony vytvořili nový klubový rekord.

2. Kanonýr Pastrňák

V první třetině trefil horní tyč, ale ve 30. minutě už se David Pastrňák na ledě Arizony prosadil a dal pátý gól z posledních šesti zápasů. S 10 trefami se dělí o druhé místo mezi kanonýry NHL.

3. Crosby při střelecké chuti

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, který start sezony zmeškal kvůli otřesu mozku, má gólový apetit. Výhru obhájce Stanley Cupu nad Torontem 4:1 pečetil svou desátou trefou ve svém devátém utkání v ročníku.

Hvězdy večera:

1. Sebastian Aho (CAR): 3 body, 2 góly, 3 plusové body

2. Andrew Shaw (MON): 3 body, 1 gól, 4 střely

3. Pekka Rinne (NAS): 27 úspěšných zákroků, 1. nula v sezoně

Na co se těšit:

Hraje se šest zápasů a lídr soutěže Montreal se představí na ledě celku Chicago Blackhawks, který vyhrál sedm z posledních osmi zápasů. Pastrňák z Bostonu se může pokusit v utkání na ledě týmu Colorado Avalanche stíhat v čele tabulce střelců Laineho, jehož Winnipeg hostí Los Angeles Kings.