Pastrnak

Čeští útočníci David Pastrňák a David Krejčí svými body nezabránili porážce Boston Bruins v nedělním posledním utkání základní části NHL s Florida Panthers 2:4. Bruins tak nevyužili šanci na posun na první místo Atlantické divize i Východní konference a v úvodním kole play off se utkají s Toronto Maple Leafs. Výsledek určil také poslední dvojici Tampa Bay Lightning - New Jersey Devils.

Pastrňák svou 35. trefou v sezoně vytvořil své osobní maximum a snížil v 50. minutě v přesilové hře na 2:3. Krejčí už v polovině úvodní části asistoval u branky Davida Backese na 1:1.

Boston Bruins - Florida Panthers 2:4
Bruins potřebovali na posun do čela Atlantické divize i Východní konference vyhrát, ale neuspěli a skončili o bod za Tampou Bay. V dohrávaném utkání, které bylo z původního termínu 4. ledna odloženo kvůli sněhové bouři, Boston od začátku marně dotahoval.
Floridu, která v sobotu ztratila naději na účast v bojích o Stanley Cup po vítězství Philadelphia Flyers nad New York Rangers 5:0, dostal po 82 sekundách hry do vedení svou premiérovou trefou ve čtvrtém utkání v NHL Henrik Borgstrom.
V deváté minutě vyrovnal Backes z dorážky po střele Kevana Millera, kterému z pravého rohu přihrál zpátky na modrou čáru Krejčí. Floridě však získal ještě v první třetině opět náskok bývalý hráč Bruins Frank Vatrano, který už asistoval u první trefy. A na trefu únorové posily Panthers z Bostonu navázal ve 34. minutě Maxim Mamin.

Pastrňák vykřesal Bostonu naději v polovině třetí třetiny, kdy mu nahrál v početní výhodě na levý kruh Patrice Bergeron a druhý nejproduktivnější český hráč této sezony si pohotovým zakončením polepšil na 80 bodů za 35 tref a 45 asistencí z 82 utkání.
Jednadvacetiletý odchovanec Havířova tak i v gólech překonal svůj osobní rekord z minulé sezony, kdy si připsal v 75 duelech 70 bodů za 34 gólů a 36 přihrávek. Z českých hokejistů byl v tomto ročníku produktivnější než Pastrňák pouze Jakub Voráček z Philadelphie s 85 body za 20 branek a 65 asistencí z 82 duelů.
Pastrňák měl ještě dvě velké šance na vyrovnání, ale v 53. i 56. minutě ztroskotal na Robertovi Luongovi, který krátce předtím nahradil zraněného Jamese Reimera. Naděje na obrat sebral Bruins 109 sekund před koncem z dorážky Evgenii Dadonov.
"Měli jsme dobrou třetí třetinu, ale výsledek nebyl takový, jaký bychom chtěli. Ale zápas je za námi a budeme se soustředit na play off. I tak jsme skončili na dobré pozici. Jsme v boji o Stanley Cup, o to se celý rok hraje. Těšíme se na první zápas," řekl útočník Bruins Brad Marchand.
Floridě nebylo nic platné, že zakončila základní část pěti výhrami v sedmi dnech a na devátém místě ve Východní konferenci zaostala o bod Columbus Blue Jackets i New Jersey Devils, kteří obsadili postupové pozice.
"Jsem velice pyšný na tým za to, co předvedl v sezoně a hlavně v její druhé polovině. Pojedeme domů, odpočineme si a začneme tvrdě pracovat, abych navázali tam, kde jsme dnes skončili," uvedl kouč Floridy Bob Boughner.
1. Frank Vatrano (FLA): 1 gól, 1 asistence, 2 plusové body
2. Mike Matheson (FlA): 2 plusové body, 2 střely, čas na ledě 24:21
3. Patrice Bergeron (BOS): 1 asistence, 7 střel, úspěšnost na buly 64%