GettyImages-653640824

Skvělou formu Davida Pastrňáka nezastavilo ani rozjeté Calgary. Dvacetiletý český kanonýr pomohl Bostonu dvěma trefami na ledě Flames k vítězství 5:2, bodoval podesáté za sebou a dosáhl poprvé v kariéře na hranici 30 branek v NHL. Domácí poznali hořkost porážky poprvé po deseti výhrách za sebou. Po asistenci si v dresu Bruins připsali také forvard David Krejčí a slovenský obránce Zdeno Chára.

Calgary Flames - Boston Bruins 2:5
Pastrňák se poprvé v utkání zapsal mezi střelce ve 12. minutě, kdy vyrovnal na 1:1. Po přihrávce kapitána Cháry najel po pravé straně na kruh a z úhlu prostřelil brankáře Chada Johnsona mezi betony. Jubilejní 30. gól v sezoně stihl rodák z Havířova tři vteřiny před koncem, kdy při power play Flames z vlastní obranné modré čáry trefil prázdnou branku. Stal se třetí hvězdou zápasu.
Svou osobní rekordní bodovou sérii protáhl Pastrňák na deset utkáních. Připsal si v nich 14 bodů za pět branek a deset asistencí. Celkem si nejproduktivnější český hráč sezony polepšil na 62 bodů z 63 utkání a Jakub Voráček z Philadelphie za ním zaostává o osm bodů.
Krejčí byl v 32. minutě u vítězné branky Bruins. V přečíslení tři na dva uvolnil od pravého mantinelu Davida Backese, který z levého kruhu získal vedení 3:2.
Nejlepším hráčem večera byl zvolen Brad Marchand, který si připsal gól a asistenci. Díky tomu se s 36 trefami ze 70 duelů osamostatnil v čele tabulky střelců před Sidneym Crosbym z Pittsburghu a se 76 body se dostal na první místo produktivity.
Flames se nepodařilo překonat klubový rekord, který vyrovnali díky pondělní výhře nad Pittsburghem 4:3 po nájezdech. Sérii deseti úspěchů za sebou předvedli ještě jako Atlanta Flames mezi 14. říjnem a 3. listopadem 1978.
"Věděli jsem, že hrajou skvěle. My jsme se snažili držet našeho plánu, soustředit se na sebe a dělat svou práci. Splnili jsme, co jsme si řekli. Dneska to fungovalo. Je to příjemný pocit," pochvaloval si Pastrňák úspěch proti Flames. Boston vyhrál 12 z 15 zápasů od 7. února, kdy na pozici hlavního kouče Bruins nahradil Claudea Juliena Bruce Cassidy.
Philadelphia Flyers - Pittsburgh Penguins 4:0
Flyers ukončili sérii tří porážek za sebou a v boji o play off se ve Východní konferenci přiblížili první osmičce na pět bodů. Třetím čistým kontem v sezoně se na tom podílel brankář Steve Mason, který si připsal 23 úspěšných zákroků. Celkově to byla jeho 33. nula v 454 duelech v NHL.
Zápas rivalů z Pensylvánie měl také dalšího a nečekaného hrdinu. Útočník Dale Weise pomohl k úspěchu gólem a asistencí. Do sestavy Philadelphie se přitom vrátil po šesti zápasech strávených na tribuně. Tam pobyl při 13 z posledních 22 duelů a trefil se poprvé od 23. listopadu, čímž ukončil 33 utkání trvající střelecký půst.
Anaheim Ducks - St. Louis Blues 2:1
Blues nastoupili bez českého útočníka Dmitrije Jaškina, který při pondělní výhře nad Los Angeles Kings 3:1 utrpěl zranění v horní části těla. Kouč Mike Yeo uvedl, že bude v sestavě St. Louis chybět minimálně týden.
Na ledě Anaheimu si Blues na důležité body v boji o play off nedosáhli. V Západní konferenci stále drží druhou divokou kartu a mají náskok čtyř bodů před Los Angeles.
Ducks vedli od šesté minuty po trefě Rickarda Rakella a v druhé třetině zvýšil ve vlastním oslabení Ryan Getzlaf. Za Blues necelých deset minut před koncem jen korigoval stav Ivan Barbashev.
Colorado Avalanche - Detroit Red Wings 3:1
O vítězství Avalanche rozhodl svou první brankou v NHL jednadvacetiletý útočník J.T. Compher. Ve 44. minutě střelou z mezikruží překonal gólmana Jimmyho Howarda a otočil stav na 2:1. Za 115 vteřin pečetil třetí výhru nejhoršího týmu soutěže z poslední pěti utkání Carl Soderberg.
Detroit, který je poslední ve Východní konferenci, si připsal šestou prohru z posledních sedmi zápasech. Během této série získal pouhé tři body.
Momenty večera:
1. Pastrňák znovu zářil
David Pastrňák prodloužil osobní rekordní bodovou sérii na deset zápasů. Dvěma góly se podepsal pod výhru Bostonu na ledě Calgary 5:2 a zaokrouhlil svou bilanci na 30 tref v sezoně. Dvacetiletý talent měl dosavadní maximum 15 gólů z minulé sezony.
2. Marchand novým lídrem
Brad Marchand se podílel na úspěchu Bostonu brankou a asistencí a vládne nově statistikám. Na čele tabulky střelců se osamostatnil s 36 brankami. Na prvním místě produktivity má 76 bodů stejně jako Patrick Kane z celku Chicago Blackhawks a Connor McDavid z Edmonton Oilers.
3. Série Calgary skončila
Boston ukončil vítězné tažení Flames. To se zastavilo na deseti zápasech. Calgary se tak nepodařilo překonat klubový rekord z období 14. říjnem a 3. listopadem 1978, který vytvořilo ještě jako Atlanta Flames.
Hvězdy večera:
1. Brad Marchand (BOS): 1 gól, 1 asistence, 5 střel
2. Ryan Getzlaf (ANA): 1 gól, 1 asistence, 2 plusové body
3. David Pastrňák (BOS): 2 góly, 5 střel, 1 plusový bod
Na co se těšit:
Na programu je 12 zápasů. David Pastrňák se pokusí prodloužil svou bodovou sérii na 11 utkání na ledě Edmontonu a Boston bude útočit na pátou výhru za sebou. Stejnou sérii drží Tampa Bay Lightning před důležitou bitvou s týmem Toronto Maple Leafs.