Souhrn: Pastrňák s Krejčím táhli Boston

Úterní zápasy: Čeští útočníci pomohli Bruins dvěma góly a dvěma asistencemi, trefili se rovněž Nečas s Noskem

Napsal NHL.com/cs @NHLcz

Marchand nabil Pastrňákovi

Pastrňákův gól z první po Marchandově nabídce

Brad Marchand najel do pásma, krásně našel na kruhu připraveného Davida Pastrňáka a ten ranou bez přípravy zvýšil na 2:0 pro Bruins

• 00:33 •

Vysoce plodný byl z českého pohledu úterní program NHL. Největší pozornost pro sebe urvali útočníci David Pastrňák s Davidem Krejčím. První jmenovaný vstřelil dva góly, druhý přidal dvě asistence a Boston Bruins deklasoval New Jersey Devils na jejich ledě 5:1. Přesně seřízená mířidla měli rovněž Martin Nečas s Tomášem Noskem, Filip Hronek a Radek Faksa se pasovali do rolí asistentů.

Pastrňák s Krejčím rozebrali Devils

Zcela jednoznačný průběh měl souboj mezi celky New Jersey Devils a Boston Bruins. Hosté zvítězili na ledě týmu z Newarku 5:1, tenhle triumf navíc nesl výrazný český podpis.

Na vysokém vítězství se totiž významně podíleli čeští útočníci David Pastrňák s Davidem Krejčím. První jmenovaný zazářil dvěma góly, druhý přidal dvě asistence.

"Hráli jsme rychle a jednoduše. Dařilo se nám využívat šance," pochvaloval si hostující kouč Bruce Cassidy. "Soupeři jsme toho navíc moc nedovolili."

Bruins se museli obejít bez zraněného útočníka Patrice Bergerona, tahle absence je ale nijak neovlinila. Do středu elitní formace se posunul Krejčí, po boku Pastrňáka a Brada Marchanda se okamžitě chytil.

"S nimi se mi hraje vždycky skvěle. Patří k nejlepším útočníkům na světě, nastupovat vedle nich je radost," upozornil Krejčí.

Boston vykročil za druhou výhrou z posledních tří zápasů zvládnutou první třetinou, ve které se trefili Matt Grzelcyk
Pastrňák. Devils sice zásluhou Blakea Colemana v čase 38:11 snížili, to ale bylo z jejich strany vše.

Bruins naopak v závěrečném dějství svůj náskok ještě navýšili. Kromě Pastrňáka se podruhé prosadil i Grzelcyk, konečnou podobu výsledku pak stanovil Connor Clifton.

"V našem případě je to pořád to samé dokola. Říkáme si, jak musíme do zápasu dobře vstoupit. To se nám ale vůbec nepovede," kroutil nespokojeně hlavou Coleman.

Pastrňák, který byl vyhlášen první hvědzou zápasu, se tak díky dalšímu střeleckému představení posunul už na metu 19 branek v sezoně. K tomu stihl i 15 asistencí.

"Davidův vývoj pozorně sleduji už několik let. Nejen, že dává góly a sbírá asistence, ale taky nenávidí porážky. Je to rozený vítěz, což na ledě potvrzuje," ocenil svého svěřence Cassidy.

Mrázek s Nečasem pomohli Carolině k výhře

Martin Nečas vstřelil branku, Petr Mrázek předvedl 30 úspěšných zákroků a celek Carolina Hurricanes zvítězili na ledě Chicago Blackhawks 4:2.

Skóre duelu otevřel právě český útočník, který v čase 14:24 po přihrávce Nina Niederreitera pohotově zakončil únik obou hráčů na osamoceného domácího gólmana Robina Lehnera. Pro Nečase to byl pátý gól v ročníku.

"Hned jsem věděl, že budu přihrávat," upozornil Niederreiter. "Celkově jsme odehráli dobrý zápas. Nejlepším hráčům soupeře v čele s Patrickem Kanem jsme nedali žádný prostor," dodal spokojeně Nečas.

Hurricanes v průběhu druhé části své vedení ještě vylepšili, postarali se o to Andrej Svečnikov a Niederreiter. Domácí se prosadili až ve třetí třetině, Mrázka překonali v rozmezí pouhých 70 vteřin Erik Gustafsson a Connor Murphy.

Víc puků ovšem český reprezentant za svá záda nepustil, pojistku na dvoubodový zisk Hurricanes naopak přidal Sebastian Aho.

"Soupeř v první a druhé třetině dominoval, my jsme se vůbec nedostali do hry," uznal Lehner, jenž předvedl 29 zákroků. "Pak jsme se sice do zápasu vrátili, ale pokud nehrajete dobře celých 60 minut, nemůžete myslet na body."

Hronkovy asistence body nepřinesly

Střet dvou celků ze dna tabulky Východní konference vyzněl lépe pro mužstvo Ottawa Senators, které zvítězilo na ledě Detroit Red Wings 4:3.

V domácím dresu se dvěma asistencemi blýskl obránce Filip Hronek, ani on ale třetí neúspěch v řadě odvrátit nedokázal.

"První třetina z naší strany byla ještě v pořádku, tu druhou jsme ale odehráli příšerně," prohlásil trenér Detroitu Jeff Blashill. "Přitom jsme jí začali v přesilovce, momentum duelu jsme ale přenechali soupeři."

Red Wings šli po prvním dějství do šatny s náskokem, na úvodní trefu ottawského Anthonyho Duclaira zareagovali Robby Fabbri, jenž těžil z Hronkovy práce, a Valtteri Filppula.

Senators ale v prostřední části třemi zásahy skóre úplně obrátili. Potřebovali na to navíc necelých šest minut. Nejprve svou druhou brankou vyrovnal Duclair, pak se prosadili i Jean-Gabriel Pageau a Brady Tkachuk.

Domácí dokázali už pouze snížit, v čase 57:14 udeřil po další Hronkově asistenci Anthony Mantha, na vyrovnání už ale Detroit nedosáhl a jeho bodová série skončila na pěti utkáních.

"V posledních venkovních zápasech jsme hráli dobře, ale nebyli jsme za to odměněni kvalitními výsledky. Tentokrát se nám všechno sešlo. Z těchto bodů máme velkou radost," ujistil Pageau.

Senators uspěli ve třetím z posledních čtyř duelů a v tabulce Východní konference poskočili na 13. pozici.

Rittich další porážku Flames neodvrátil

Čekání celku Calgary Flames trvá, po úterním programu se protáhlo už na pět zápasů. Kanadský celek totiž znovu neuspěl, před vlastními fanoušky podlehl týmu Colorado Avalanche 2:3.

"Jsme v těžké situaci, ale musíme se z ní dostat sami. Nikdo jiný nám nepomůže," upozornil trenér Bill Peters. "Nemůžeme se vymlouvat na zranění či jiné okolnosti. Zkrátka musíme hrát lépe."

Flames si vykopali jámu už v první třetině, když dvakrát udeřil hostující útočník Andre Burakovsky. Náskok Avalanche pak ještě navýšil v čase 33:15 Vladislav Kameněv.

Domácí se sice dokázali do utkání vrátit, přesné trefy Dereka Ryana a Andrewa Mangiapaneho je dostaly na rozdíl jediné branky, tu už ale přidat nezvládli.

"Nebyl to nějak krásný zápas, tak to ale někdy chodí. Pro nás jsou důležité hlavně dva body, které jsme chtěli a máme je," oddechl si hostující trenér Jared Bednar.

David Rittich v brance Calgary předvedl dohromady 23 úspěšných zákroků, na vítězství ale čeká od 7. listopadu.

Nosek pomohl gólem k triumfu Vegas

Druhý triumf v řadě oslavili hráči mužstva Vegas Golden Knights, když v domovské T-Mobile Areně udolali Toronto Maple Leafs 4:2.

Vzpomínat na tenhle duel bude především gólman Marc-Andre Fleury, jenž si připsal jubilejní 450. triumf v kariéře. Pomohl si k němu 31 zákroky. Fleury se stal teprve sedmým brankářem v historii, jenž na takový milník dosáhl.

Po bezbrankové úvodní části dostal domácí do vedení Cody Glass, když v čase 28:07 zužitkoval přesilovou hru. Další branky padaly až v závěrečné části.

Na vyrovnání Jasona Spezzy zareagoval Tomáš Nosek, jenž se prosadil počtvrté v sezoně a vrátil Vegas vedení. To vzápětí ještě navýšil Mark Stone.

Naději na obrat dal hostům Zach Hyman, jenž svou první brankou v sezoně v čase 52:47 snížil, na vyrovnání ale Toronto nedosáhlo.

V úplném závěru základní hrací doby naopak doručil pojistku v podobě trefy do odkryté branky Cody Eakin. Maple Leafs tak nenašli recept na úspěch ani v šestém utkání za sebou.

Ostatní zápasy: Stars přidali další výhru, Sabres se dál trápí

Skvělou aktuální formu potvrdili hráči celku Dallas Stars, kteří doma deklasovali Vancouver Canucks 4:1 a připsali si už čtvrtý triumf v řadě. Dvěma góly a asistencí zazářil kapitán Jamie Benn, jednu nahrávku zaznamenal i Radek Faksa.

V problémech se dál utápí tým Buffalo Sabres, jenž doma podlehl mužstvu Minnesota Wild 1:4. Pro tým od Niagarských vodopádů je to už čtvrtá prohra z posledních pěti utkání. Dvěma trefami se na ní podílel především hostující kapitán Zach Parise.

Výhodu domácího ledu zužitkovali hokejisté Columbus Blue Jackets, kteří udolali Montreal Canadiens 5:2. Týmu z Ohia vyšla skvěle závěrečná třetina, ve které třikrát skóroval. Dvěma góly a asistencí pomohl k úspěchu útočník Pierre-Luc Dubois.

Významné zlepšení potvrdil celek Florida Panthers, jenž přehrál tým Philadelphia Flyers a poskočil už na páté místo tabulky Východní konference. Gól a nahrávku shodně zaznamenali Aleksander Barkov a Brett Connolly.

V pořádné drama se vyvinul souboj mezi týmy Pittsburgh Penguins a New York Islanders. Z triumfu 5:4 v prodloužení se nakonec radovali hosté, kteří přitom ještě pět minut před koncem základní hrací doby prohrávali o dva góly. Vítěznou trefu oslavil Brock Nelson.

Pozici nejlepšího týmu Západní konference potvrdili St. Louis Blues, kteří doma udolali tým Tampa Bay Lightning 3:1. Obhájci Stanley Cupu tak mohli po třech prohrách znovu slavit. Gólman Jordan Binnington předvedl 17 úspěšných zákroků.

V krizi se nadále potácí Nashville Predators, doma podlehli Winnipeg Jets 1:2 a utrpěli pátou prohru v řadě. Zářil především hostující brankář Connor Hellebuyck, jenž zvládl dohromady 38 úspěšných zásahů.

Na čísle šest se zastavila vítězná šňůra San Jose Sharks, kteří doma podlehli Edmonton Oilers 2:5. V domácím dresu jednou asistoval obránce Radim Šimek, Oilers k triumfu dotáhl gólem a dvěma nahrávkami kapitán Connor McDavid.