Důkaz z Floridy: Trendem jsou velké obraty

Dvougólová ztráta ve třetí třetině? Žádný problém. Panthers jako čtvrtý tým v únoru otáčeli stav v posledních minutách

Napsal Lukáš Hron @NHLcz / nezávislý autor NHL.com/cs

Pro sázkaře jsou Florida Panthers zatím jednou velkou jistotou. Po prohraném zápase se totiž pokaždé hned příště dokážou vrátit na vítěznou pěšinku. A zvládli to i v utkání s Dallas Stars, v němž ještě v 54. minutě prohrávali 0:2. Přesto soupeři z Texasu nenechali ani bod.

Ligou se tak v únoru řítí nový trend: ani domněle bezpečný náskok ve třetí třetině ještě ve výsledku nemusí znamenat body.

Hned 1. února o tom hráče Washington Capitals přesvědčili Boston Bruins. Stav 1:3 během 12 a půl minuty závěrečné části obrátili na 5:3.

11. února se zase nestačili divit Chicago Blackhawks, kteří po půlminutě poslední třetiny vedli nad Columbus Blue Jackets 4:2 - a prohráli 5:6.

V úterý se pak do řady týmů, které se nemínily smířit s osudem, zařadili i Edmonton Oilers. Na ledě Vancouver Canucks šli do poslední dvacetiminutovky za stavu 1:3. A slavili výhru 4:3.

"I když jsme po druhé třetině prohrávali, tak jsme věděli, že to otočíme," popisoval náladu v kabině Oilers útočník Dominik Kahun. "Nedokážu to vysvětlit. Byl to prostě pocit, že je jedno, jaký je stav, ale my stejně vyhrajeme."

Podobná paranormální nálada se ve čtvrtek šířila i mezi hráči Panthers. Sekundy sice zběsile ubíhaly, ale jakmile v čase 53:39 doklepl Aleksander Barkov puk z brankoviště za brankáře Dallasu Jakea Oettingera, lavinovité útoky Floridy už se Stars nedařilo zastavovat.

Rána Antona Stralmana, pozdrav Franka Vatrana - a bylo hotovo, vymalováno. Během tří minut a 11 sekund se Dallas rozloučil s nadějně rozehranou partií.

"Byl to jeden z těch zápasů, ve kterém jsem si říkal, že nás soupeř přehrává. Po gólu jsme ale během pár střídání ožili. Je to pro nás velká výhra, cítíme se šťastní, zároveň ovšem nepředpokládám, že bychom něco podobného měli zažít častěji," tvrdil kouč Panthers Joel Quenneville po trojzápase s Dallasem.

V Texasu ho Florida v pondělí porazila 3:1, ve středu prohrála 0:3. Čtvrteční obrat pak znamenal, že Panthers ještě v této sezoně nezažili dvě porážky v řadě. Po prohře mají oslnivou bilanci 6-0-0.

"Zápasy, ve kterých dokážete otočit skóre, jsou strašně důležité. Nechcete prohrát dvakrát po sobě, bavili jsme se o tom i před začátkem," tvrdil Barkov.

"Musíte hrát extrémně tvrdě, opravdu nadoraz. Tak, jak se nám to dařilo v posledních minutách. Nikdy nechcete prohrát, ale podruhé za sebou by to bylo hodně nepříjemné. To vám pak dodá ještě extra energii," vysvětloval floridský kapitán.

Pro poslední finalisty Stanley Cupu z Dallasu byl duel v Sunrise jen dalším důkazem, že obhajovat dobytá území je vždycky o dost těžší. NHL je plná ambiciózních týmů, které dokážou trestat sebemenší pochybení. A z výsledků minulé sezony už si nikdo hlavu nedělá.

"Měli jsme je dobře rozdělané, jenže jakmile dali gól, tak už jsme se nechytali," litoval veterán Stars Joe Pavelski.

Dallas měl přitom kupu šancí, aby svůj náskok ještě navýšil, ale Sergej Bobrovskij udržel Panthers ve hře a dal jim šanci, aby se zápasem ještě něco udělali.

"Já tomu říkám gólmanské vítězství," chválil ruskou jedničku mezi tyčemi Quenneville. "A to je taky důvod, proč Florida hraje o první místo v divizi a my se trápíme," hudral dallaský kouč Rick Bowness.

Velké únorové obraty jen dokazují, že jistotu letos v NHL nemůže mít nikdo - a není to spojeno jen s celosvětovou pandemií koronaviru. Povinnost hrát nadoraz po každou ze 3600 sekund základní hrací doby si připomněli i aktéři čtyř únorových duelů.

"Když prohráváte o víc gólů, tak se musíte zapřít a dát do zápasu víc energie. Záleží jen na tom, jak zareagujete," řekl Bruce Cassidy, trenér Bruins, kteří únorové obraty nastartovali.

Kolik dalších týmů se v blízké době ještě přidá?