Pánik se zasekl, ale Hossa rozhoduje zápasy

Slovenské góly provázejí Blackhawks od začátku sezony, oba útočníci jsou oporami

Napsal Michael Langr / NHL.com/cs

V polovině listopadu se hokejisté Chicago Blackhawks vydali na cestu se sedmi zastávkami v cizích arénách. A trip jim zatím vychází - především díky Mariánu Hossovi.

Slovenský kanonýr po vítězném góle na ledě Calgary Flames rozhodl i sobotní prodloužení s Vancouver Canucks. Víc branek než sedmatřicetiletý útočník v této sezoně nastříleli pouze dvanáctigóloví Patrik Laine a Sidney Crosby.

Blackhawks mají v ročníku 2016-17 slovenskou auru. V říjnu skvěle odstartoval Richard Pánik, který v úvodních šesti zápasech nasázel šest branek včetně hattricku do sítě Nashville Predators.

Od 24. října ale Pánik střelecky mlčí, za gólmanova záda si nenašla cestu žádná z jeho posledních 18 ran a pětadvacetiletý útočník si během 13 zápasů zapsal pouze dvě asistence. Ve chvíli, kdy bodově zpomalil, se ovšem do hry vmísil Hossa, který začal odpočítávat druhou pětistovku svých gólů v NHL.

"Právě teď se mě drží štěstí a je potřeba toho využít. Střílet, dorážet," vykládal Hossa, když na západě Kanady dával dva vítězné góly po sobě. V Calgary se prosadil důraznou hrou na brankovišti, až se trochu bál, že mu sudí gólový zápis neuznají kvůli nedovolenému bránění gólmana Chada Johnsona.

"Panarin tvrdě vypálil, brankář nevěděl, kde je puk a já s obráncem jsme se snažili k němu dostat co nejdřív," popisoval Hossa. O den později mu vítěznou branku připsali také ve Vancouveru po divokém průběhu prodloužení.

V něm se nejprve prosadil Jonathan Toews, ale lavička Canucks si všimla, že švédský obránce Blackhawks Niklas Hjalmarsson vjel do útočného pásma o fous dříve než puk. Trefa byla odvolána a hrálo se dál.

"Zvítězit mohly oba týmy, my měli víc štěstí," popisoval Hossa, který ve středním pásmu převzal puk a přes obránce Alexandera Edlera prostřelil brankáře Jacoba Markstroma.

"Měl jsem puk i rychlost. Všiml jsem si, že jeden z jejich hráčů je unavený," líčil Hossa, jak vplul do útočného pásma. "Využil jsem beka jako clonu a podařilo se mi trefit to gólmanovi pod ruku."

V uplynulých dvou týdnech je trenčínský bard se šesti góly a dvěma asistencemi nejproduktivnějším hráčem Chicaga a těží i ze sehranosti ruského dua Artemi Panarin, Artem Anisimov. Kouč Blackhawks Joel Quenneville tak má pokaždé více variant, když skládá dohromady svá útočná esa. Pánik se díky tomu v posledních zápasech posunul na levé křídlo první formace vedle Jonathana Toewse a Patricka Kanea.

Chicago přesvědčivě vládne Západní konferenci s momentálně pětibodovým náskokem před St. Louis Blues a víkendový duel s Canucks ukázal proč. Blackhawks po druhé třetině prohrávali o tři góly a nakonec se stejně prosekali ke dvěma bodům.

"Máme v kabině hodně lídrů. Nikdy se nestalo, že bychom něco vzdali," tvrdil Hossa a ocenil energii, jakou týmu v závěrečné třetině dali dvaadvacetiletí mladíci Vinnie Hinostroza a Ryan Hartman, kteří srovnali stav z 1:3 na 3:3. O patnáct let starší Slovák si schoval svůj velký moment až na prodloužení.

"Pokud se vám daří, může se v útočném pásmu přihodit spousta dobrých věcí. V této chvíli se ke mně odrážejí puky, takže šancí je opravdu dost," řekl Hossa, kterého Hartman nazval budoucím členem Síně slávy.

"Má neuvěřitelně rychlou střelu. Každý den, který tu s ním můžu být v kabině, je pro mě úžasně přínosný," tvrdil Hartman.

Skoro dvoutýdenní trip, v němž Blackhawks čekají ještě čtyři zápasy (Edmonton Oilers, San Jose Sharsks, Anaheim Ducks, Los Angeles Kings), je pochopitelně únavný, ale pro někoho může být i startem pozitivních změn. Přesně v to doufá Pánik, který se zasekl na šesti gólech a v listopadu ještě neskóroval.

"Ten rytmus, kdy jdete na trénink, domů, pak na zápas a zase domů, se tím naruší. Pro mužstvo je to přínos, když jsme víc pohromadě, můžeme společně zajít na večeře, víc si promluvit," tvrdil Pánik.

Tím, že má vedle sebe Toewse a Kanea, je mu jasné, že by měl statisticky přidat. "Ty góly se od naší lajny prostě čekají," řekl slovenský útočník, který po tápání v Tampa Bay Lightning a Toronto Maple Leafs, konečně našel tým, kde dostává šanci adekvátní svému talentu.

"Mou největší slabinou je ale konzistence. Takže se snažím víc soustředit, abych stejné výkony dokázal zopakovat každý večer," řekl Pánik pro Chicago Tribune. "Jakmile člověk nedá pár zápasů gól, začne to v něm hlodat a dostane se mu to do hlavy."

Pokud má ale zůstat v elitní formaci, je potřeba, aby začal navazovat na excelentní start sezony.

"Když zapracuje na konzistenci, tak to bude krok kupředu. Od chvíle, kdy k nám Richard přišel, ale víme, že je v útočném pásmu schopen velkých věcí," prohlásil Quenneville.

Právě teď sice Pánik stagnuje, z Hossových výkonů je ale znát ohromné sebevědomí. Slovenská aura nad Chicagem prostě hned tak nezmizí.