Ovečkin se hattrickem přiblížil hranici 700 gólů

Žádný z těch tří gólů nepatřil k jeho typickým. Nejdřív se natlačil před branku, kde se štěstím sklepnul asistenci T. J. Oshieho. Pak dorazil svou vlastní střelu. Nakonec se trefil při hře soupeře přes celé hřiště do prázdné branky.

A přece je z toho velká sláva. Další z mnoha v jeho kariéře.
Alex Ovečkin stihnul v zápase proti Los Angeles Kings za pouhých 4:24 minuty zkompletovat hattrick. Nejen že tím Washington Capitals významně pomohl k výhře 4:2, především se postaral o několik fantastických záznamů do kroniky vlastních úspěchů.
Nově je z něj nejlepší kanonýr sezony, o dva údery překonal dosavadního lídra Davida Pastrňáka z Boston Bruins. Už pojedenácté v kariéře dosáhnul na 40 gólů, tím v historické tabulce předehnal Maria Lemieuxe s Marcelem Dionnem; totéž zvládl jen sám Wayne Gretzky.
"Jeho výkon je ohromující," uznal washingtonský kouč Todd Reirden. "Zápas proti Kings jako kdyby to všechno vystihoval: Alex za méně než pět minut úplně obrátil osud utkání. Naprosto ho ovládnul. Není pochyb, že to díky němu jsme vyhráli. Takhle přesně to se superhvězdami chodí. A on je opravdu, opravdu mimořádný hokejista."

ovechkin3

Moskevskému rodákovi je už čtyřiatřicet, leckdo mu prorokoval pozvolný ústup. Jenže on mezitím trhá knihy rekordů i protivníky na cucky. V noci na středu si připsal už čtvrté hattrickové představení ročníku - nikdy jich neměl víc.
Jen jednou za celou kariéru zvládl nastřílet čtyřicet gólů rychleji, povedlo se mu to v sezoně 2007-08. Zatímco teď to stihnul v třiapadesáti duelech, tehdy to zmáknul dokonce o zápas rychleji. Jen aby bylo jasno - to mu bylo dvaadvacet.
Svým sedmadvacátým hattrickem se v celkové statistice třígólových snajprů posunul na osmé místo před Maurice Richarda. Právě teď je pouhé dva další góly od vysněné mety 700 vstřelených gólů.
Mílovými kroky se pak blíží i do končin, které měly všem smrtelníkům zůstat navždy zapovězeny: je zase o něco blíž ke Gretzkymu a jeho 894 trefám, s jejichž pomocí The Great One vévodí statistikám kanonýrů.
"Takhle vysoko se člověk v tabulkách nedostane náhodou," řekl k Ovečkinovi s uznáním kouč Kings Todd McLellan. "Dejme mu pár let a určitě se vyšplhá i k počtu osmi set gólů. Naše utkání patřilo k těm večerům, kdy dlouhou dobu vlastně ani nebyl moc vidět. Jenže pak najednou přišlo bum, bum, bum - a bylo hotovo."

ovi

V tom se nemýlí. Ovečkin sice za posledních sedm utkání posbíral čtrnáct gólů, v úterý mu však až do 54. minuty nespočítali ani jednu střelu na branku. Všechno se změnilo teprve tehdy, jakmile mu kouč do lajny s Nicklasem Bäckströmem přiřadil Oshieho.
"Do té doby to pro naši formaci nebylo nic moc," připustil Ovečkin. "Jakmile se k nám ale přidal T.J., začalo nám to zase šlapat. Moje první branka vzešla z jeho krásné přihrávky. Měl jsem i trochu kliku, že mě puk trefil přímo do hokejky a odrazil se správným směrem."
K bájné sedmistovkové metě má teď už opravdu blizoučko. Je velmi pravděpodobné, že se stane druhým nejrychlejším hráčem, který se k ní dostal. S 1140 odehranými zápasy už nemůže předhonit premianta Gretzkyho (886 duelů), dosud druhého Bretta Hulla (1157) by ale vystřídat měl.
Žádný jiný sedmistovkař to pod 1 200 utkání nezvládnul.
"Alex je nejlepší kanonýr naší generace," uznal obránce Drew Doughty z Los Angeles. "Proto je velmi frustrující, když ho pětapadesát minut držíte na uzdě, načež vám tam nasází hattrick."
Rus touhle rychlopalbou nepřekonal klubový rekord, ještě rychlejší třígólovou show předvedl roku 1975 Stan Gilbertson (zabralo mu to jen 3:26 minuty). Přesto se dá sama o sobě označit za výjimečnou - posledním hráčem NHL, který dal tři branky během závěrečných sedmi minut utkání, byl Peter Bondra roku 1996.
Ovečkinova mimořádnost se dá popsat ještě mnoha dalšími ciframi. Třeba číslem 0,61, jež značí jeho kariérní průměr gólů na zápas. V tom je historicky pátý nejlepší. Stejná příčka mu patří i v počtu vícególových večerů - se 143 vyrovnal dávný výkon Phila Esposita, na čtvrtého Gordieho Howea mu chybí další tři.
Mnoho ze superlativů se týká i pokročilejšího věku hráče přezdívaného The Great Eight. Vždyť je teprve desátým hokejistou, který dal 40 gólů po 34. narozeninách; navíc prvním takovým od Daniela Alfredssona v sezoně 2007-08.
Z těchto 'kmetů' pak jen jeden zvládnul i gólovou padesátku - John Bucyk v ročníku 1970-71.
Se svižně nastoleným tempem lze jen těžko pochybovat, že by na něj Ovečkin nemohl navázat. Ba co víc, vůbec nelze vyloučit, že letos klidně stihne i šedesátigólovou hranici (nyní má tempo na 61 tref). A že mnohokrát velebený Gretzkyho rekord může padnout. Navíc ještě dřív, než jsme si všichni mysleli.