Outdoorový mazák Richards rozhodl minutu před koncem

Napsal Michael Langr / NHL.com

Co v pátek dokázali veteráni Colorado Avalanche, to se v sobotu jejich současným následovníkům nepovedlo. Zápas 2016 Coors Light NHL Stadium Series ovládli na baseballovém stadionu Coors Field v Denveru hokejisté Detroit Red Wings, kteří přestříleli domácí sestavu 5:3.

Duel před 50 095 diváky pak symbolicky zlomil v čase 59:00 Brad Richards, který nastoupil ve svém pátém outdoorovém zápase, což je nejvíc ze všech hráčů NHL v historii. Richards hrál tři utkání pod širým nebem za New York Rangers (2012 a dva v roce 2014) a jedno za Chicago Blackhawks (2015).

Konečný stav pak stanovil dvacet vteřin před koncem Darren Helm do prázdné domácí branky a výhru tak oslavil i debutant pod širým nebem Petr Mrázek, který pochytal 23 z 26 střel Avalanche.

"Je to krása zahrát si pod oblohou, ale ještě lepší je, že máme dva důležité body," prohlásil Mrázek, který z branky v průběhu sezony vytlačil staršího a zkušenějšího Jimmyho Howarda.

"Jakmile dostanete šanci chytat víc zápasů, zvedne se vám sebevědomí a cítíte se v brance líp. Nezbývá ale než tvrdě pracovat a snažit se eliminovat zbytečné chyby," vykládal český brankář podle Detroit Free Press.

"Zahrát si pod oblohou je každopádně skvělá zkušenost, za kterou jsem moc rád. Je to výjimečná událost, která vás potká jen párkrát za život."

Red Wings (30-20-11) mají outdoorovou bilanci v NHL 2-1, patří do ní výhra 6-4 v 2009 Bridgestone NHL Winter Classic proti Blackhawks na Wrigley Field, i porážka 2:3 po nájezdech s Toronto Maple Leafs při 2014 NHL Winter Classic v Ann Arbor, kam se přišla podívat rekordní návštěva - více než 105 tisíc diváků.

Pavel Datsyuk, Henrik Zetterberg a Niklas Kronwall jsou pamětníky všech tří outdoorových zápasů na soupisce Red Wings.

Po první třetině přitom ještě vedli Avalanche, když si Mrázka blafákem vychutnal Tyson Barrie a hostům nepomohl ani protest proti postavení domácího kapitána Gabriela Landeskoga v brankovišti Red Wings, gól byl po přezkoumání situace uznán.

Úvodní branku zápasu v čase 5:07 a k tomu i asistenci si připsal za vítěze Tomáš Tatar, který přitom v předchozích osmi zápasech neměl na kontě ani bod.

Bilanci 1+1 měl za domácí Nathan MacKinnon, Landeskog asistoval u dvou gólů.

Ve druhé třetině se nikdo netrefil, zato závěrečná část byla na góly bohatá. Stav nejprve otočili na 3:2 pro hosty Gustav Nyquist, který pro změnu nedal gól v předchozích jedenácti zápasech, a Justin Abdelkader. Jenže o pouhých 14 vteřin později vyrovnal na 3:3 čtvrtým gólem v sezoně Alex Tanguay střelou z pravého kruhu.

V zápase byla k vidění i výměna stran po deseti odehraných minutách ve třetí třetině kvůli sílícímu náporu větru. Štěstí přinesla Detroitu, který rozhodl minutu před koncem základní hrací doby. Domácí brankář Semyon Varlamov jenom vyrazil nahození krajana v soupeřově dresu Alexeie Marchenka a Brad Richards přes beton gólmana Avalanche dostal puk dorážkou do sítě.

„Na všechny zápasy pod širým nebem mám skvělé vzpomínky, které mě budou provázet po zbytek života," řekl před zápasem Richards. "Takový duel nikdy nebudete brát jako samozřejmost. Když se podíváte, kolik na něj přijde fanoušků a jaká pozornost je na něj upřena, není to normální zápas základní části.“

Sobotní utkání s Avalanche ale pětatřicetiletému centrovi uvízne v hlavě přece jen o něco víc.