Senators zdolali Penguins, v sérii vedou 1:0

Bobby Ryan udeřil v prodloužení, Ottawa vyhrála na ledě Pittsburghu 2:1 a v sérii se ujala vedení

Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 1:2 v prodl. (stav série 0:1)

Vydařený vstup do finálové série Východní konference přožili hráči Ottawy, kteří zvítězili na ledě favorizovaného Pittsburghu 2:1 v prodloužení a ujali se vedení 1:0 na zápasy.

Rozhodující branku utkání obstaral útočník Bobby Ryan, který se v čase 64:59 dostal za záda obránců Penguins, pohotově si přehodil kotouč na bekhend a překonal výborně chytajícího gólmana Marc-Andre Fleuryho.

Ryan se stal prvním hráčem v historii Senators, který v průběhu jednoho play off vstřelil dvě branky v prodloužení. V úvodním kole podobně rozhodl třetí duel série proti Bostonu.

"Je to pro mě splněný sen. Povedlo se mi trefit v opravdu důležitém momentu," radoval se Bobby Ryan. "Měl jsem trochu štěstí, že se ke mě puk dostal, ale to k hokeji patří."

Lepší vstup do zápasu prožili hosté, v čase 14:32 se po přihrávce Bobbyho Ryana prosadil Jean-Gabriel Pageau a oslavil už osmou trefu v letošních bojích o Stanley Cup.

Penguins měli v průběhu prvního dějství hned několik možností, jak se dostat do utkání. Hned čtyřikrát totiž dostali možnost přesilové hry, nezužitkovali ovšem ani jednu. Senators hru ve čtyřech zvládli náramně, tým podržel i gólman Craig Anderson.

"Šancí jsme měli hodně, bohužel jsme naší výhodu nedokázali využít," prohlásil domácí trenér Mike Sullivan. "Nedařilo se nám hýbat s pukem tak, jak bychom si představovali. V play off nám zatím přesilovky fungovaly, nyní to neplatilo."

Od druhé třetiny hráči Ottawy svou disciplínu zlepšili, Penguins se tak na další příležitosti nadřeli mnohem víc. Vyrovnání se dočkali až v čase 54:25, kdy Evgeni Malkin šikovně tečoval pohotovou střelu Chrise Kunitze.

Ruský útočník zaznamenal svůj 19. bod v letošním play off, celkem má v bojích o Stanley Cup na kontě už 148 bodů. Malkin tak v historickém pořadí Penguins přeskočil Jaromíra Jágra a osamostatnil se na třetí příčce.

Dramatický duel dospěl stejně jako úvodní střet mezi Anaheimem a Nashvillem až do prodloužení, které rozhodl parádní individuální akcí Bobby Ryan.

"Určitě můžeme být spokojení, ale pořád musíme mít na vědomí, že se jedná pouze o první utkání," mírnil euforii trenér Senators Guy Boucher. "Odvedli jsme dobrou práci, ale už musíme myslet na příští zápas."

Velkou zásluhu na triumfu kanadského týmu měl gólman Craig Anderson, který si připsal 27 úspěšných zákroků. Jeho protějšek Marc-Andre Fleury zaznamenal 33 zákroků.

Ottawě se podařilo ve druhé sérii v řadě zvládnout úvodní utkání. Penguins naopak na úvod série v tomto play off prohráli vůbec poprvé.

Hrdina zápasu: Bobby Ryan (OTT)

Byl u všeho podstatného. Vstřelil vítězný gól v prodloužení, na prvním zásahu Ottawy se podílel asistencí. Potvrdil, že prožívá skvělé play off.

Další zápas série: Pondělí 20:00 (Úterý 2:00 SEČ) v Pittsburghu