Souhrn: Lídra proti Mrázkovi nastartoval Palát

Český útočník vyrovnal a Lightning otočili duel s Carolinou, trefili se i Vrána, Krejčí, Nosek a Hertl

Napsal NHL.com/cs @NHLcz / NHL.com/cs

Bohatý program 12 zápasů nabídla ve čtvrtek NHL. Došlo mezi nimi na několik zajímavých českých soubojů. Gólman Petr Mrázek držel až do poslední desetiminutovky naději na překvapivý úspěch Carolina Hurricanes na ledě týmu Tampa Bay Lightning, nakonec ale i díky vyrovnávací trefě Ondřeje Paláta slavil domácí favorit.

Skóre zápasu Boston Bruins - Washington Capitals otevřel hostující forvard Jakub Vrána, za domácí vyrovnával na 2:2 David Krejčí, ale nakonec se přece jen radoval obhájce Stanley Cupu.

San Jose Sharks zaskočil rychlý gól Tomáše Noska, jenže Vegas Golden Knights nakonec nebrali ani bod. I proto, že pod dva ze tří gólů hostů se trefou a nahrávkou podepsal Tomáš Hertl.

Mrázek statečně čelil lídrovi

Český brankář dostal důvěru, aby čelil drtivě ofenzivě Lightning. Jasný lídr soutěže na něj ale dlouho nenacházel recept a Hurricanes dokonce vedli od 25. minuty zásluhou Justina Williamse, který zaokrouhlil počet svých gólových zářezů v základní části NHL na 300.

Mrázek nakonec odolával 51 minut a 56 sekund. O čisté konto ho připravil Palát v přesilovce, a to velmi šťastnou trefou. Steven Stamkos zkoušel pálit z kruhu, ale jeho střela byla sražená, poskakující puk nezasáhl Palát naplno, ten ale přesto skončil v brance.

"Myslím, že to šlo přes mou čepel a odrazilo se to ještě od nohy," popsal Palát. "Ale i takový gól platí. A já ho rozhodně beru."

V 57. minutě pak využil další početní výhodu Brayden Point a sám pak při hře hostů bez gólmana skóre také uzavřel. Na kontě tak má už 28 přesných zásahů.

"Naše šatna je plná sebedůvěry. Víme, že když se budeme v tomto nastavení udržovat, může se stát cokoliv," prohlásil Point. "Nepřestávali jsme usilovat o výhru a dosáhli jsme na ní, když se nám podařilo využít přesilovky a proměnit naše šance."

Mrázek si nakonec po velmi dobrém výkonu připsal 27 úspěšných zákroků, o jeden méně měl strážce domácí branky Andrei Vasilevskiy.

Zápas číslo 663 odehrál za domácí švédský zadák Victor Hedman a překonal tak bývalého českého beka Pavla Kubinu, který držel dosavadní klubový rekord v počtu odehraných duelů v dresu Lightning mezi obránci.

"Odehráli jsme opravdu dobrý venkovní zápas," uvedl Mrázek. "Tvrdě jsme bojovali o výsledek a je pro nás vážně špatné, že po takovém výkonu nemáme ani bod."

Výkon hostů ocenil i Palát. "Carolina je dobrý tým. Měli občas navrch, ale my jsme našli cestu k vítězství a dva body jsou na naší straně," prohlásil Palát.

Vrána přidal další gól

Mladý útočník ve službách Capitals opět posunul své osobní gólové maximum. V minulé sezoně stihl Vrána během základní části 13 branek, nyní je po vedoucím gólu v Bostonu už na 15 trefách a navíc má ještě takřka polovinu dlouhodobé fáze před sebou.

Hlavní postavou utkání byl ale opět Alex Ovechkin. Kapitán Capitals si vzal poprvé slovo ve 35. minutě po vyrovnání Ryana Donata a už o 39 sekund později vrátil Washingtonu vedení.

Ve 45. minutě se poosmé v sezoně prosadil Krejčí a bylo znovu vyrovnáno, jenže Nicklas Backstrom dal ve 46. minutě další vedoucí gól Capitals a Ovechkin při hře Bruins bez gólmana potvrdil jejich výhru.

Ovechkin vylepšil dvěma zásahy svou celkovou bilanci v základní části NHL na 1171 bodů (639+532) z 1046 utkání, překonal legendárního Bobbyho Hulla (1170) a je na 50. místě historických statistik ligy.

Ovechkin se rovněž posunul před Mikea Bossyho a Jaromíra Jágra, když zaznamenal 128. zápas s alespoň dvěma góly. Ruský ostřelovač je v tomto ohledu devátý. Jen čtyři křídla v historii jich stihla víc: Brett Hull (158), Gordie Howe (147), Mike Gartner (135) a Teemu Selanne (131).

Capitals dokázali porazit Bruins už počtrnácté za sebou. Série trvá od konce března 2014, kdy Boston dokázal uspět v metropoli USA. "Slyšel jsem o tom před zápasem, ale vážně nevím, co za takovou sérií vězí. Pro nás je štěstím, že pokračuje dál," podotkl Backstrom.

Hertl předčil Noska

Tomášové Nosek s Hertlem byli jedinými střelci zápasu dvou těžkých vah za úvodní dvě třetiny. Nosek byl už po 94 sekundách ve správný čas na správném místě a poté, co k němu gólman Martin Jones vyrazil pokus Ryana Reavese, poslal puk do odkryté branky a mohl slavit gól číslo šest v této sezoně.

Hertl zařídil odpověď Sharks na začátku 35. minuty, když se vřítil do útočného pásma a z kruhu vypálil přes jednoho z hostujících hráčů přesnou ránu, na níž neměl Marc-Andr Fleury šanci zareagovat.

Domácím vrátil vedení první trefou v sezoně Jon Merrill, jenže Sharks dokázali zápas ještě v základní době otočit. Nejprve vyrovnal Melker Karlsson a v začínající 49. minutě rozhodl o dvou bodech pro hosty po Hertlově nahrávce Joonas Donskoi.

Pětadvacetiletý Hertl bodoval ve třetím utkání za sebou a drží si i nadále výborná čísla, když ve 41 odehraných utkáních stihl 37 bodů za 16 gólů a 21 asistencí.

Poražený finalista minulého ročníku přišel o sérii sedmi výher a deseti zápasů, v nichž bodoval. Sharks naopak prodloužil vítěznou šňůru na pět utkání a jsou jediný bod za Calgary Flames, vedoucím celkem Západní konference.

Šlo navíc o výhru s pořadovým číslem 1000 v historii San Jose. "To je úžasné," pochvaloval si kouč vítězů Peter DeBoer. "Dnes jsme pro výhru udělali přesně to, co bylo potřeba udělat."

První radost Flyers po osmi prohrách

Tíha dlouhé série porážek je pryč. Tým Philadelphia Flyers se může nadechnout díky vydřenému vítězství nad Dallas Stars 2:1.

Flyers se dvakrát prosadili ve druhé třetině, kdy nejprve změnil bezbrankové skóre Travis Konecny, u jehož zásahu asistoval Gudas, na 2:0 pak zvýšil James van Riemsdyk.

Jamie Benn sice 18. gólem v sezoně zařídil na začátku 58. minuty zdramatizování koncovky, domácí už si ale vítěznou radost po dlouhé době nenechali sebrat.

Mezi tyčkami předvedl vynikající výkon Carter Hart, jemuž statistici napočítali 37 úspěšných zásahů.

"Je dobrý pocit změnit zase to číslo v kolonce výher," prohlásil Konecny. "Myslím, že jsme si to dnes ale rozhodně zasloužili. Carter Hart se tam pro úspěch stavěl na hlavu a celý zápas jsme odehráli, jak je třeba. Zasloužená výhra."

Rangers znovu na kolenou

Newyorské derby dopadlo tak, jak dopadalo obvykle v posledních letech - výhrou Islanders.

Rangers sice minule ve druhé polovině listopadu vyhráli doma drtivě 5:0 a ukončili tak sérii porážek s rivalem, jenže tentokrát nedosáhli ani na bod, což se jim stalo už popáté za sebou.

Vítězové si naproti tomu užívají skvělé období a vyhráli desátý z posledních 12 zápasů.

Rangers nepomohla ani asistence Filipa Chytila, který byl u úvodní trefy zápasu, o níž se už po 98 sekundách postaral Ryan Strome. Hned v čase 2:31 vyrovnal Mathew Barzal a obrat dokonal ještě v první třetině Jordan Eberle.

Přetahovaná ale pokračovala i dál. V nástupu do druhé třetiny Kevin Shattenkirk vyrovnal, jenže Anders Lee vzápětí posunul dopředu opět Islanders. Jesper Fast vrátil naději Rangers, vše ale rozhodl gól Joshe Baileyho v čase 58:34.

Ostatní zápasy: Skvělý McDavid, Tavares gólovým třístovkařem, Pánik zařídil radost Coyotes

Connor McDavid měl lví podíl na vítězství Edmonton Oilers nad Florida Panthers 4:3 po nájezdech, což pro hosty znamenalo čtvrtou porážku v řadě. Domácí kapitán si připsal tři body za dva góly a asistenci. Uspěl i v nájezdech, ten vítězný proměnil ale Ryan Nugent-Hopkins.

John Tavares se stal při výhře Toronto Maple Leafs na ledě New Jersey Devils 4:2, k níž přispěl dvěma góly, první hráčem draftu 2009, který pokořil metu 300 branek. Více gólů od jeho vstupu do soutěže nasázeli soupeřům pouze dva hráči: Alex Ovechkin (418) a Steven Stamkos (348).

Arizona Coyotes přišli sice v závěru o výhru v základní hrací době na ledě Vancouver Canucks, druhý bod pro hosty pak ale vystřelil 50 sekund před koncem prodloužení svým druhým zásahem večera slovenský forvard Richard Pánik. V utkání si navíc připsal i asistenci.

Columbusu chyběl z blíže neupřesněných důvodů na tento zápas z kádru vyřazený gólman Sergei Bobrovsky. Blue Jackets si ale stejným výsledkem 4:3 v prodloužení poradili s Nashville Predators. Autor vítězné trefy Artemi Panarin prožil stejně jako jeho spoluhráč Boone Jenner dvougólový večer. Gólman Predators Pekka Rinne odchytal jako 48. mezi muži s maskou alespoň 600 zápasů.

Ottawa Senators se po výhře Flyers odmítli smířit s pádem na dno Východní konference a uspěli po výsledku 4:1 naopak na ledě nejhoršího mužstva Západu Los Angeles Kings. Pro domácí šlo o čtvrtou prohru z posledních pěti zápasů, Senators vyhráli poprvé v sezoně dvakrát za sebou v arénách soupeřů.

St. Louis Blues porazili Montreal Canadiens přesvědčivě 4:1. Hosté vyšli potřetí za poslední čtyři odehrané zápasy bodově naprázdno. Montreal se prosadil až za stavu 0:3. Domácí gólman Jordan Binnington proměnil ve výhru i druhý zápas kariéry NHL, kdy dostal příležitost od úvodního buly.

O těsné výhře Minnesota Wild nad Winnipeg Jets 3:2 rozhodl dvěma zásahy Jason Zucker. Domácí vedli už 3:0, Jets ještě zdramatizovali koncovku, Wild už si ale čtvrtou výhru z uplynulých pěti vystoupení nenechali vzít, oslavili ale první domácí výhru od 13. prosince.