Palátova branka poslala Lightning do vedení

Český útočník Ondřej Palát byl prvním střelcem pátečního zápasu Anaheim Ducks - Tampa Bay Lightning, po němž se z výhry 4:3 radovali hosté. Trefil se i Jakub Voráček z týmu Philadelphia Flyers, jeho gól pomohl na ledě Pittsburgh Penguins při porážce 3:4 po prodloužení alespoň k bodu. Po dvou asistencích stihli při úspěšných vystoupeních svých týmů David Pastrňák (Boston Bruins) a Jakub Vrána (Washington Capitals). Vránův spoluhráč Alexandr Ovečkin se dvěma góly posunul na osmou pozici v pořadí nejlepších střelců NHL všech dob před Marka Messiera.

Palát otevřel skóre
Anaheim Ducks nestačili na Tampa Bay Lightning. Favorizovaní hosté si odvezli těsnou výhru 4:3, která pro ně byla třetí z posledních čtyř utkání, v nichž pokaždé bodovali. Cesta k ní nebyla ale vůbec jednoduchá.
Palát otevřel skóre v páté minutě 13. gólem v sezoně, když se prosadil rychlým zakončením zblízka, jenže v deváté minutě kontroval Rickard Rakell.
Stejně tak dokázal zareagovat ještě v první třetině Michael Del Zotto na gól slovenského obránce Erika Černáka. Vyrovnaný stav 2:2 pak trval až do závěru druhé části.
I díky asistenci Jana Rutty, který pálil od modré čáry, dostal puk do branky Anthony Cirelli a vrátil tak potřetí v zápase vedení na stranu hostů. Tentokrát již definitivně. Náskok navýšil ve třetí třetině Nikita Kučerov, snížení Troye Terryho již přišlo pozdě.
Ovečkin se dotáhl na Pastrňáka
Alexandr Ovečkin byl znovu hlavní hvězdou zápasu Washington Capitals. Bodově nejlepší tým (75 bodů) dosavadního průběhu sezony oslavil i díky jeho dvěma gólům výhru 5:3 na ledě Ottawa Senators.
Tečující T.J. Oshie poslal hosty do vedení. U jeho gólu asistovali John Carlson, který 362. nahrávkou předstihl dosud vedoucího Calleho Johanssona mezi beky v historii Capitals. Druhým asistentem byl Vrána.
Poté zvýšil Jevgenij Kuzněcov, jemuž nabil právě Vrána. Mladý český útočník si tak polepšil v sezoně na 44 bodů z 52 zápasů za 23 gólů a 21 přihrávek.

Ovečkin překonal Messiera v tabulce střelců

Ve druhém dějství snížil v oslabení Chris Tierney. Jenže pak přišla první veká chvíle Ovečkina, který dal svůj gól číslo 694 a dotáhl se na Messiera.
Záhy sice snížil Thomas Chabot, ale hosté zápas nepustili. Carl Hagelin jim ve třetím dějství zajistil zpět dvoubrankové vedení, Arťom Anisimov opět dostal Senators na dostřel, jenže poslední slovo měl Ovečkin.
Gólem do prázdné branky v čase 59:45 se osamostatnil na osmém místě historického pořadí nejlepších střelců a navíc se v probíhající sezoně dotáhl 37. gólem na dosud vedoucího Davida Pastrňáka.
Za posledních pět utkání skóroval kapitán Capitals jedenáctkrát a je jen pět zásahů od mety 700 gólů v základní části, na níž dosud dosáhlo jen sedm hráčů v historii: Wayne Gretzky (894), Gordie Howe (801), Jaromír Jágr (766), Brett Hull (741), Marcel Dionne (731), Phil Esposito (717) a Mike Gartner (708).
Pastrňák tentokrát nahrávačem
Brankář Tuukka Rask se vrátil ve velkém stylu do branky Boston Bruins. K těsné výhře 2:1 nad domácími Winnipeg Jets 2-1 v Bell MTS Place dopomohl 37 zákroky a byl vyhlášen první hvězdou utkání.
Rask utrpěl před polovinou ledna při porážce s Columbus Blue Jackets otřes mozku, od té doby nechytal a zdravotní problémy ho připravily také o účast na 2020 Honda NHL All-Star Game.
"Rask byl dnes naprosto úžasný," ocenil kouč vítězů Bruce Cassidy. "Nějaký čas byl mimo hru, navíc s otřesem mozku, což vždy vyvolá určité obavy, ale on dnes chytal vážně dobře."

DeBrusk poslal Bruins do vedení v přesilovce

Finský gólman inkasoval sice jako první už v sedmé minutě, kdy ho překonal krajan Patrik Laine a oslavil tak svůj 18. gól v sezoně, více už ale Rask domácím nedovolil.
Hosté pak našlápli k obratu. A výraznou měrou se pod něj podepsal Pastrňák. Nejprve na konci úvodní třetiny zavezl při přesilovce puk do pásma, z otočky našel Brada Marchanda, ten posunul puk ještě doprava a Patrice Bergeron nezaváhal.
U vítězné branky si pak připsal havířovský rodák první nahrávku, když v další početní výhodě obkroužil na začátku 44. minuty branku, skvěle předložil puk Jakeu DeBruskovi a ten se zblízka nemýlil. Pastrňák má z posledních 19 utkání na kontě 26 bodů (11+15).
Domácí útočník Mark Scheifele tak nebude příliš v dobrém vzpomínat na svůj 500. zápas kariéry v základní části NHL.

Laineho branka po přihrávce Ehlerse

Voráčkův gól pomohl k bodu
Stejně jako Ondřej Palát byl i Jakub Voráček prvním střelcem zápasu. Časomíru zastavil na odehraných 19:31 poté, co ho v přesilové hře skvěle našel Matt Niskanen a českému útočníkovi stačilo trefil odkrytou branku. Voráček tak dal ve 43. utkání proti 'Pens' už svůj 23. gól.
Na začátku 32. minuty už ale vedli domácí 3:1. O obrat se postarali Jevgenij Malkin, Bryan Rust a Kris Letang. Tyler Pitlick stihl ještě do druhé pauzy snížit.
Philadelphia přestřílela Pittsburgh ve třetí třetině drtivým poměrem 17:4 a za svou snahu byli Flyers odměněni hned v nástupu do této části, když se prosadil Scott Laughton.

Nakonec se ale přece jen radovali z výhry domácí - v čase 60:55 rozhodl svým 16. gólem v prodloužení Sidney Crosby, jenž si předtím připsal dvě asistence. Více jich v nastavení stihli dosud pouze Alexandr Ovečkin (23) a Jaromír Jágr (19).
Crosby tak má na kontě v 70 vystoupeních proti Flyers 105 bodů (43+62). Jen Mario Lemieux (124), Jágr (120) a Bryan Trottier (117) bodovali proti rivalovi vícekrát.
Gól a dvě nahrávky posbíral rovněž Malkin.
Souboj divokých karet pro Golden Knights
Carolina Hurricanes prohráli v souboji celků, jež držely před startem pátečního programu poslední postupové pozice v obou konferencích, s Vegas Golden Knights 3:4.
Domácím nepomohlo ke třetí výhře za sebou ani povedené vystoupení gólmana Petra Mrázka, který si připsal 33 úspěšných zákroků. Hosté naopak nepřipustili třetí porážku po sobě.
O jejich radosti rozhodl v čase 57:32 v početní výhodě Alex Tuch, když přesměroval do odkryté branky nahrávku, kterou mu adresoval Paul Stastny. Hosty tak nakonec nemuselo mrzet, že v duelu ztratili vedení 3:1.
"Bylo to něco, co jsme se snažili udělat," řekl ke klíčové trefě Tuch. "Povedlo se nám to nakonec, já jen nechal hokejku na ledě a snažil se pouze trefit branku."

Stastny otevřel skóre proti Hurricanes

Ostatní zápasy: Oilers přehráli šampiony, Red Wings opět prohráli
Edmonton Oilers porazili St. Louis Blues 4:2. Bodovali tak počtvrté za sebou, z toho potřetí vyhráli. Obhájci Stanley Cupu naopak prožívají menší útlum, když ztratili čtvrtý zápas z posledních pěti. Domácí vedli v šesté minutě už 2:0, když Leona Draisaitla následoval už po 17 sekundách Caleb Jones. Na začátku třetí části bylo sice po trefě Roberta Thomase vyrovnáno, ale chvilku na to vrátil Oilers vedení druhým gólem v utkání Draisaitl. Josh Archibald pak jistil úspěch domácích při hře Blues bez gólmana.
Mika Zibanejad se podepsal gólem a dvěma nahrávkami pod výhru New York Rangers nad Detroit Red Wings 4:2. Chris Kreider a Artěmij Panarin měli v dresu vítězů bilanci 1+1. Red Wings neuspěli posedmé v řadě, během této série mají skóre 12:33. Gólman poražených Jimmy Howard čeká marně na výhru už 17 zápasů (0-15-2), v 15 z nich inkasoval tři a více branek. Jde o druhou nejdelší sérii od zavedení samostatných nájezdů (2005-06). Cory Schneider prohrál v dresu New Jersey Devils dokonce 21 duelů v řadě (0-17-4).