Kaše je zpátky. Potvrdil to parádní trefou

Nebýt dvou zdravotních přestávek, by měl už útočník Ducks víc bodů než za celou nováčkovskou sezonu

Napsal Josef Cafourek / NHL.com/cs

Byla to jedna z nejhezčích akcí týdne, měsíce a možná i sezony.

Dvaadvacetiletý útočník Ondřej Kaše při ní ukázal, že otřes mozku, kvůli kterému vynechal deset zápasů, je už minulostí. Český mladík sbírá body a je ve své druhé sezoně pevnou součástí sestavy Anaheim Ducks.

Na svůj kousek z 12. minuty druhé třetiny středečního zápasu s Ottawa Senators rodák z Kadaně asi jen tak nezapomene. A i kdyby snad náhodou chtěl, připomínat mu ji budou sestřihy těch nejkrásnějších gólů. Ten Kašeho byl totiž opravdu luxusní. Ukázal v něm přehled a sebevědomí starého mazáka.

Když převzal přihrávku od Nicka Ritchieho, vyjel s pukem před branku, kde si položil obránce Codyho Ceciho a najednou se ocitl úplně sám před gólmanem Craigem Andersonem. Ani nápad, že by zazmatkoval, Kaše si puk stáhl a bekhendovým blafákem zavěsil pod horní tyčku.

"Nejdřív jsem chtěl přihrávat Vermetteovi, jenže ten byl obsazený, tak jsem zkusil vymyslet něco jiného. Všichni mi pak říkali, že to byl krásný gól, takže jsem spokojený," usmíval se po výhře 3:0 tenhle univerzál ve službách Ducks.

Už teď má na kontě šest gólů, o jeden víc, než za minulou sezonu, kdy v 53 zápasech nasbíral 15 bodů. Nyní je na deseti a ve statistikách českých hráčů je i před opravdovými mistry Davidem Krejčím z Boston Bruins či Jaromírem Jágrem z Calgary Flames.

Kaše přitom už svůj nováčkovský výkon dávno mohl překonat, ze zdravotních důvodů ale přišel o celkem 13 startů. Důvody? Nejprve 9. října utrpěl v zápase s Calgary zranění hlavy a na deset dnů vypadl ze sestavy Ducks.

No a 7. listopadu v souboji s kalifornskými rivaly z Los Angeles Kings přišel k mnohem větší úhoně.

Po přejetí modré čáry přihrával na spoluhráče a nevšiml si, že si ho vyhlédl tvrdý obránce Kurtis MacDermid. Následovala rána do hlavy a pád na led, ze kterého se Kaše nezvedl bez pomoci spoluhráčů.

Následovala desetizápasová, skoro měsíční pauza, během níž se český útočník připravoval hlavně individuálně a na trénincích nosil 'bezkontaktní dres'. Od 1. prosince už se ale Kaše opět vrhá nebojácně do soubojů.

"Mám radost, že jsem konečně zdravý. Nikdo si nepřeje být mimo hru kvůli zranění, je pěkné být zpátky," ujišťoval Kaše, který sbírá body v sériích. Na startu sezony bodoval dvakrát, pak jeden zápas nic, pak zase dvakrát, poté dva zápasy nic, pak znovu třikrát po sobě.

Po návratu z marodky potřeboval Kaše jen dva prosincové zápasy, aby se rozkoukal. Ve Vegas už ale přispěl asistencí a v Honda Center se naposled zaskvěl překrásným gólem. Teď věří, že by na něj mohl navázat i v pátek proti Minnesota Wild.

Ještě podstatnější ale je, že se Kaše stává důležitou součástí sestavy Ducks, a s tím roste i jeho čas na ledě.

Sezonní průměr má sice pod 13 minutami, ale v minulých třech utkáních měl vždy přes 16 minut a v tom posledním vůbec poprvé v sezoně přes 17 minut. Navíc si zahrál i ve druhé přesilovkové pětce vedle Antoinea Vermettea a Kevina Roye, které od modré podporovali Kevin Bieksa a Francois Beauchemin.

I když se v Anaheimu po utkání proti Senators nejvíc řešil přínos posily z New Jersey Devils, centra Adama Henriquea, jenž dal dva góly, české fanoušky zaujalo něco jiného. Že je na křídle třetí formace Ducks hráč, co také dokáže rozhodovat zápasy.