Analytici přinesli netradiční All-Star výběr

Šestice hráčů se ukázala jako rozdílová v méně sledovaných kritériích

Napsal Rob Vollman / korespondent NHL.com

Pokud by se po první čtvrtině základní části nové sezony NHL měl vybrat All-Star tým, budou v něm hrát prim hráči do 23 let: Connor McDavid (19) z Edmonton Oilers, Mark Scheifele (23) z Winnipeg Jets a Nikita Kucherov (23) z Tampa Bay Lightning.

Pak jsou tu ale statistiky, které by mezi vyvolené poslaly jiné hráče, než ty nejlepší na svých pozicích podle bodování. Existují totiž čísla, která nejsou tolik známá, ale ukazují hokejisty v různých rolích týkajících se například vyloučení či působení na ledě v důležitých částech zápasu.

Kdo by v All-Star výběru s přihlédnutím k méně sledovaným datům hokejových analytiků byl?

Levé křídlo
Nikolaj Ehlers, Winnipeg Jets

Jednou z nejefektivnějších mladých formací je trio z Winnipegu, které čítá Ehlerse (20), Patrika Laineho (18) a Scheifeleho. Ti dohromady během prvních 25 zápasů sezony dali 30 z 65 gólů Jets a nasbírali 65 bodů.

Zejména díky ohromné rychlosti, talentu a energii vybojoval Ehlers už 16 vyloučení soupeře, což je podle Corsica Hockey nejvíce v lize a už jen šest od cifry 22 z minulé nováčskovské sezony. Dánský útočník zatím sám fauloval pětkrát a rozdíl 11 vyloučení je také nejlepší v soutěži.

Nazem Kadri z Toronto Maple Leafs, který vévodil této nevšední statistice ve třech z posledních čtyř sezon, vybojoval zatím jen pět vyloučení soupeře a sám vfasoval dvouminutový trest už čtrnáctkrát.

Centr
Claude Giroux, Philadelphia Flyers

Giroux (28) vyhrál 287 z 526 buly a s úspěšností 54,6 procenta je na 26. místě mezi hráči, kteří byli alespoň na stovce vhazování. Nicméně existuje ještě lepší způsob posouzení této činnosti, než kdo se první dotknul puku.

Základním cílem buly je získat co nejlepší pozici, a tak se může jeho úspěch měřit i tím, jestli je útočící tým schopen vystřelit do 10 sekund od vhazování.

A právě z tohoto pohledu je Giroux nejefektivnějším hráčem na buly při hře pět na pět v této sezoně. S ním na ledě mají Flyers 9,8 střely navíc ihned po vhazování v útočném pásmu a naopak zabrání 9,6 pokusů soupeře v tom obranném. Dohromady to podle statistiky Puckbase dá hodnotu 19,4, což je nejvíce v soutěži.

Pravé křídlo
David Pastrňák, Boston Bruins

Nejefektivnějším útokem ve hře na obou pólech hřiště zatím je trio Bruins ve složení Pastrňák, Patrice Bergeron a Brad Marchand.

Lídrem této formace je Pastrňák (20), jehož 13 gólů z 18 zápasů znamená skoro čtvrtinu z celkových 54 branek Bostonu.

Detailní statistiky navíc říkají, že když bylo české křídlo na ledě při hře pět na pět, přestříleli Bruins soupeře v poměru 304:188, Rozdíl 116 v hodnocení SAT je druhý nejlepší v NHL po Marchandovi, který je i díky více odehraným zápasům na čísle 137.

Obránce
Erik Karlsson, Ottawa Senators

Karlsson (26) je velmi ceněným hráčem zejména díky ofenzivním schopnostem. Letos zatím má 19 bodů (4 góly a 15 asistencí) a je nejproduktivnějším hokejistou Senators.

Zároveň je nejvytěžovanějším členem týmu s průměrným časem 27:12 minuty za zápas. To je o čtyři a půl minuty více než kdokoliv jiný z Ottawy a celkově třetí místo v lize.

Málokdo ale už ví, že švédský obránce vyniká i v jiných kritériích - zblokoval už 70 střel a dvakrát rozhodl nájezdy, což je společně s Girouxem nejvíce v NHL. Jeho letošní bilance je navíc dva úspěšné pokusy ze dvou, přičemž všichni ostatní zadáci proměnili dohromady devět pokusů.

Obránce
Rasmus Ristolainen, Buffalo Sabres

Když se podíváme na hru v klíčových minutách zápasu, během tzv. těžkých okamžiků, nejužitečnějším hráčem je Ristolainen (22). Ten dostává ohromnou porci času a to zejména v obranné zóně a v oslabeních.

Mladý Fin je mezi 13 obránci z těch s minimálně 10 starty na kontě, kteří začínají hru často v obranném pásmu. Při hře 5 na 5 Ristolainen stál na buly zatím ve 116 případech v útočném pásmu a ve 170 v obranném.

K tomu navíc patří mezi 20 beků s minimálně 10 odehranými utkáními, kteří mají v průměru alespoň tři minuty na ledě za zápas strávené v oslabení. V průměru nastupuje k 3:16 minutám při přesilovce soupeře. Jediným dalším obráncem mezi elitou v obou zmíněných statistikách je Deryl Engelland z Calgary Flames.

Ristolainen hraje v průměru 26:18 minuty zápas, což je o 3:43 více než kdokoliv jiný z Buffala a celkově šesté místo v NHL. Za poslední dvě sezony pak odehrál 2651:39 minuty - druhý nejvytíženější bek Sabres a jeho kolega z obrany Josh Gorges hrál o 649:24 méně.

Brankář
Devan Dubnyk, Minnesota Wild

Carey Price z Montreal Canadiens je obecně považován za nejlepšího gólmana sezony, jsou i ale údaje, které ukazují spíše na Dubnyka (30).

Price má zatím úspěšnost 94,7 procenta, Dubnyk je o desetinu horší, ale naopak má a dvě setiny lepší průměr obdržených gólů na zápas (1,66). Jediný větší rozdíl mezi nimi tak je v celkové bilanci, kdy brankář Canadiens má 13-2-1 a zástupce Wild 9-6-2. To ale není úplně férové kritérium, když se Dubnyk nemůže pochlubit podobnou podporou hráčů před ním vedoucí k výhrám.

Statistiky hovořící ve prospěch Dubnyka jsou dvě: je celkově první v NHL v počtu vychytaných čistých kont (4) a pak má navrch i v hodnocení Hockey Reference v podobě tzv. kvalitních startů. Mezi ty se zjednodušeně řečeno počítají jen zápasy, ve kterých šel na brankáře alespoň průměrný počet střel na utkání v rámci celé ligy. A takových měl Dubnyk 15 ze 17 (88,2 %), zatímco Price 12 ze 16 (75 %).