Od penalt k hattricku. Oshie je mužem velkých chvil

Napsal Michael Langr / NHL.com

Tenhle chlapík je jako herec, který si užívá, když se kužel světla stočí jen a jen na něj. V takové chvíli ze sebe dovede TJ Oshie vymáčknout to nejlepší.

Útočník Washington Capitals se stal hvězdou zřejmě nejsledovanějšího duelu dosavadního play off v této sezoně. V prvím utkání s Pittsburgh Penguins všichni očekávali velké představení od dvou největších světových hvězd Alexe Ovechkina a Sidneyho Crosbyho. Do hlavní role však sám sebe obsadil americký útočník, jenž nastřílel hattrick včetně vítězného gólu v prodloužení a stál tak za výhrou Capitals 4:3.

"Samozřejmě to potěší. O takových chvílích sní každý kluk, když si hraje na dvorku. Každý chce být tím hráčem, který dá hattrick a rozhodne zápas play off, zejména v prodloužení," usmíval se Oshie po prvním washingtonském vítězství ve druhém kole. "Je to fajn, ale k úspěchu vedla spousta dalších věcí, ne jen moje góly."

Oshie se stal teprve třetím hráčem v historii Capitals, který dal hattrick v zápase play off. V roce 2010 toho docílil Nicklas Backstrom a v roce 1990 Dino Ciccarelli.

První trefu oslavil v čase 12:10, kdy obral o puk obránce Olliho Maattu a brejk zakončil střelou na lapačku Matta Murrayho, čímž vyrovnal na 2:2. Druhou branku dal tři minuty a 23 sekund po první pauze, když přesměroval nahrávku Ovechkina mezi gólmanovy betony. A třetí docílil po devíti minutách a 33 sekundách prodloužení parádní objížďkou pittsburské branky. Potvrdit gól muselo až video, ale nakonec byl uznán a Capitals tak díky Oshiemu vedou v boji o postup do finále Východní konference 1:0.

"Dře každý zápas. Ještě jsem od něj neviděl, že by si na ledě 'vzal volno'," chválil křídlo první formace kanadský gólman Braden Holtby, jednička Capitals. "Má neskutečnou pracovní morálku a v důležitých zápasech bývá klíčovým hráčem."

Rodák z Mount Vernonu ve státě Washington na severozápadě USA se tak stal hrdinou města Washington v play off Východní konference. Oshie je obvykle platný jako neúnavný pracant, důrazný hráč, který soupeře sestřeluje bodyčeky u mantinelu a udělá spoustu důležité práce před brankou. Jenže k tomu má i ohromně šikovné ruce a dovede zvládnout momenty, kdy se celý hokejový svět dívá jen na něj.

Tak jako před dvěma lety na olympiádě v Soči. V zápase skupiny proti domácímu Rusku se rozhodovalo v nájezdech a Oshie se stal jejich hrdinou. Nejprve proměnil penaltu v základním rozstřelu a ve chvíli, kdy se nájezdy nastavovaly, se kouč Američanů Dan Bylsma rozhodl stavět už jen jeho (což pravidla mezinárodního hokeje na rozdíl od NHL umožňují). Oshie proměnil celkem čtyři nájezdy ze šesti a vystřílel tak USA výhru nad Ruskem.

Penalty v jeho podání obletěly svět a na dálku mu gratuloval i americký prezident Barack Obama. "Nikdy nepřestávejte věřit v zázraky," stálo na twitterovém účtu Bílého domu.

To však nebyl jediný slavný moment amerického křídla. Hned ve své první sezoně v NHL (2008-09) byla akce Oshieho, tehdy coby útočníka St. Louis Blues, vybrána fanoušky za gól roku - v zápase s Vancouver Canucks objel tři protihráče a po forhendovém blafáku skóroval. V NHL pravidelně proměňuje dvě třetiny nájezdů; ostatně to byl i jeden z důvodů, proč se dostal do americké olympijské nominace.

Oshie je mužem bez nervů. Jako kdyby měl v sobě něco ze svých indiánských předků, kteří na lovu číhali bez pohybu celé hodiny, aby pak neomylně udeřili.

Jejich potomek je teď na lovu Tučňáků. A počíná si na něm jako hodně zkušený náčelník.