Obránce Němec třemi body řídil výhru nad Francií

Napsal Michael Langr / NHL.com

Český národní tým zápas s papírově slabším týmem na mistrovství světa zvládl. Francii porazil 5:1, k čemuž dvěma góly a asistencí přispěl obránce Ondřej Němec. Vítěznou branku čtvrtečního duelu dal v čase 6:58 druhé třetiny Vladimír Sobotka.

"Dva góly v nároďáku jsou fajn, ale já bych to nepřeceňoval," řekl Němec po skončení zápasu.

Domácí hokejisté jsou v pražské skupině stále čtvrtí, ale Francii odskočili na čtyřbodový rozdíl a na třetí Švýcarsko jim chybí už jen bod.

Za Česko se trefili také Jaromír Jágr a Roman Červenka, další zadák Jakub Krejčík nasbíral dvě asistence. Francii přiblížil k vyrovnání necelé dvě minuty po Sobotkově gólu bek Kevin Hecquefeuille, ale to bylo ze strany outsidera vše.

Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky tentokrát žádné potíže nepřipustili. Od začátku Francii přehrávali, lépe bruslili a jejich ofenziva byla mnohem nápaditější. Ojedinělé protiútoky nebo občasný nápor soupeře pochytal Ondřej Pavelec, jenž si připsal celkem 19 zákroků.

Florian Hardy na druhé straně chytil 41 českých střel.

První třetina přitom skončila přes drtivou územní převahu domácího výběru bez branek.

"Po dvou dnech volna bylo trochu těžší se rozjet a bylo to vidět na začátku zápasu," hodnotil asistent trenéra Jaroslav Špaček ve studiu České televize. "V první třetině jsme vyhráli 15:3 na střely, ale do brány jsme moc nešli. Hrozně důležitý byl první gól, tam už bylo plno před brankou. Tohle jsme chtěli po obráncích, aby často stříleli od modré," doplnil Špaček.

8. Slovinsko 4   6:16 0

V prostředním dějství se už hokejisté hnaní skvělým publikem ve vyprodané O2 areně prosadili i střelecky. Kromě dvou branek navíc dvakrát trefili tyčku. Ve třetí třetině pojistili vedení 2:1 třemi góly a zápas v poklidu dovedli k vítězství.

"Počítali jsme s tím, že Francouzi budou dobře bruslit, měli hodně šťávy. Pak jsme ale dali nějaké góly a třetí třetinu už jsme odehráli slušně. Po první třetině jsme říkali, že tam šance jsou a že musíme hrát v klidu, pořád stejně. A vyplatilo se to," hodnotil útočník Červenka.

Trenéři před utkáním přeskupili útoky, do prvního k Jakubu Voráčkovi a Sobotkovi postavili Tomáše Hertla. Vedle Jágra s Jakubem Kovářem hrál mladík Dominik Simon. "Tomáš Hertl v první lajně trochu pookřál, Červus (Červenka) zvedl třetí lajnu," mínil Špaček. "Myslím, že změny se povedly."

Hokejisté, kteří předtím na turnaji porazili jen Lotyšsko (se Švédskem prohráli v nájezdech a s Kanadou v normálním čase) však vědí, že přílišná euforie není namístě. "Nebudeme si nic nalhávat, Francie je něco jiného než Kanada," připomněl Červenka. "Teď nás čekají další papírově lehčí soupeři, ale víme, že to s nikým nebude jednoduché."

Už v pátek od 16.15 hrají Češi s Rakouskem, které je zatím se dvěma body sedmé. V neděli se střetnou s Německem a vystoupení ve skupině A uzavřou v úterý proti Švýcarsku.

Ve čtvrtek odpoledne se zrodilo překvapení v Ostravě, kde Bělorusko zaskočilo dosud bezchybného lídra skupiny USA. Po výhře 5:2 se s 10 body dostalo do čela celé osmičky. Boj o čtvrtfinále se tak dál komplikuje Slovákům, které čekají tři utkání s favority Finskem, Ruskem a USA. Pokud z nich neurvou aspoň tři body, zůsanou s největší pravděpodobností mimo postupová místa.

Ve večerních duelech uspěli favorité: Švédové porazili Německo těsně 4:3, Finové si poradili se Slovinskem v poměru 4:0.