Kempného druhý gól a vyrovnání proti Canucks

Šest zápasů se odehrálo v pátek v NHL, jeden svou dramatičností jasně předčil všechny ostatní. A o slovo se v něm výrazně přihlásili i Češi. Pod výhrou Washington Capitals 6:5 po nájezdech na ledě Vancouver Canucks jsou podepsaní dvěma góly Michal Kempny, asistencí další bek Radko Gudas a také nahrávkou útočník Jakub Vrana.

Výrazně méně důvodů k radosti už měl Pavel Zacha, který dal gól, ale jeho New Jersey Devils podlehli Arizona Coyotes 3:5. U jediné trefy San Jose Sharks v aréně Toronto Maple Leafs byl mezi nahrávači Tomas Hertl, jenže domácí se prosadili čtyřikrát.
Skvělý obrat Washingtonu
Ve Vancouveru se odehrál hodně divoký duel. V jeho úvodu poslal hosty po Vránově nahrávce do vedení Evgeny Kuznetsov, jenže pak se pětkrát prosadili Canucks.
Nejprve v přesilovce vyrovnal Brock Boeser, při oslabení pak Tim Schaller a když ve druhé třetině navýšili vedení domácích Elias Pettersson, opět Schaller a ještě Jake Virtanen, vypadalo to, že Vancouver už o dva body nic nepřipraví.
V čase 39:59 ale zažehl jiskru naděje pro loňské šampiony Kuznetsov. Do sirény v tu chvíli zbývalo jen 0,3 sekundy. Čtvrtou asistenci v sezoně si připsal Gudas.
Zkraje třetí třetiny skórovali v oslabení rovněž hosté zásluhou Larse Ellera a pak přišly velké chvíle Kempného, který si dvěma góly po dělovkách od modré čáry v rozmezí dvou minut a 44 sekund vysloužil pozici třetí hvězdy zápasu.
"Dneska to nešlo zrovna podle našich plánů, ale hrozně se mi líbilo, že jsme se nevzdali," ocenil přístup celého mužstva Kempný, který do sezony naskočil kvůli zranění později, ale v pěti zápasech stihl stejný počet bodů za tři góly a dvě nahrávky. "Pro nás to byl ohromný obrat a cenný úspěch."
Velká bitva nakonec dospěla až do nájezdů, které rozhodl ve třetí sérii Nicklas Backstrom.
"Takovéhle okamžiky pomáhají budovat týmového ducha a vůbec tým jako takový. Pro nás skvělá záležitost," prohlásil Kuznetsov. "Drželi jsme při sobě, stejně tak jsme se drželi i zápasového plánu, přestože se zápas nevyvíjel dobře a inkasovali jsme několik laciných gólů. A výsledek se dostavil."
Obránce John Carlson i útočník Alex Ovechkin neprodloužili své bodové série, oba zastavili na devíti zápasech. Carlson z nich měl 18 bodů (5+13), Ovechkin 13 (8+5).
Carlson i přesto nadále vede produktivitu celé ligy s 21 body (5+16) ze 13 startů. Před Capitals je v říjnu ještě jeden zápas, pokud by v něm stihl čtyři body, vyrovnal by rekord mezi obránci, který stanovil v říjnu 1990 legendární Al MacInnis z Calgary Flames.
Zachův druhý gól sezony
Po dvou výhrách, kdy se zdálo, že se v New Jersey blýská na lepší časy, přišla opět porážka. Devils podlehli doma Arizona Coyotes 3:5. Hosté si připsali pátou výhru z posledních šesti utkání.
Domácí měli přitom zápas dobře rozehraný. Sami Vatanen otevřel skóre, o dvě minuty později zvýšil Jack Hughes, který u zbývajících gólů Devils asistoval. Nick Schmaltz však 17 sekund před první přestávkou vrátil Coyotes do hry.
Ti také vyrovnali, když se dokonce v oslabení prosadil Michael Grabner. Zacha pak sice druhým gólem sezony vrátil vedení na stranu domácích, jenže pouze na 31 sekund, než vyrovnal Oliver Ekman-Larsson,
Obrat Arizony pak ve třetím dějství dovršili Barrett Hayton svým prvním gólem v NHL a Clayton Keller při hře Devils bez gólmana. "Vážně moc pěkná zkušenost," řekla pětka loňského draftu Hayton. "Něco, o čem už jsem dlouho snil."

Zachova branka ranou o tyč

Hertl u jediné trefy Sharks
Tomáš Hertl v první třetině začal tam, kde předchozí večer při vítězství 4:2 nad domácími Montreal Canadiens skončil. Na přihrávkový hattrick navázal nahrávkou na gól, jímž Kevin Labanc otevřel skóre.
Těsné vedení drželi Sharks až do konce druhé třetiny, kdy v čase 39:57 vyrovnal Jake Muzzin. Třetí třetina přinesla přetahovanou o vítězný gól. V 55. minutě ho dal Morgan Rielly. V poslední minutě pak pečetili úspěch domácích Ilya Mikheyev a Auston Matthews.
"Bylo těžké se srovnat s tím gólem těsně před koncem druhé třetiny. Pak jsme hned v prvním střídání třetí části faulovali a v této pasáži jsme pohřbili momentum, co jsme měli na naší straně. Pak už bylo těžké se do toho dostat zpátky," přiznal hostující kapitán Logan Couture.
Patrick Marleau tak musel vstřebat prohru ve svém jubilejním 1500. utkání v dresu Sharks, jímž se stal sedmým hráčem historie, který se na takovou metu v jednom týmu dostal. Před ním to dokázali Gordie Howe (Detroit, 1687 utkání), Nicklas Lidstrom (Detroit, 1564), Alex Delvecchio (Detroit, 1550), Shane Doan (Winnipeg/Arizona, 1540), Ray Bourque (Boston, 1518) a Steve Yzerman (Detroit, 1514).

Matthews navýšil náskok Toronta nad San Jose

Leddy kanonýrem
Vítěznou šňůru natáhli tak trochu podle očekávání New York Islanders, kteří porazili domácí Ottawa Senators 4:2. Zatímco Islanders slavili pošesté za sebou, Senators ztratili pátý z posledních šesti zápasů.
Gólově sice zápas orámoval Tyler Ennis, ale i hosté našli ve svých řadách dvougólového střelce, byť trochu překvapivého. Obránce Nick Leddy sice nepatří mezi vyhlášené kanonýry a dosud v sezoně na gól čekal, jenže tentokrát se sám ještě v první třetině postaral o obrat.
Přesně po 13 odehraných minutách vyrovnal a pak dokonce proměnil trestné střílení. "Tohle byla rozhodně nová zkušenost," podotkl Leddy, jenž se stal prvním obráncem historie Islanders, který skóroval z trestného střílení. "Snažil jsem se prostě jen udělat vše co nejlépe a spadlo to tam."
Po jeho asistenci přidal ve druhém dějství Matt Martin třetí gól a jistotu pak dal Islanders jen o 70 sekund později Derick Brassard.
Pro Leddyho šlo o první tříbodový zápas od 5. listopadu 2017. "Myslím, že je napříč celou ligou nedoceněný. On je přitom tak dobrý bruslař, nejrychlejší z kluků, co tady máme. Dnes byl naším nejlepším hráčem," ocenil kouč vítězů Barry Trotz.

Leddyho krásný gól po individuální akci

Red Wings opět bez bodů
Trápení Detroit Red Wings nebere konce. Přestože se tým zlepšil výrazně v defenzivě a neinkasoval obvyklých pět gólů, jak se to Red Wings 'podařilo' v pěti ze šesti předchozích zápasů, body brali po výhře 2:0 hostující Buffalo Sabres.
Výborný výkon v dresu hostů, kteří tak odčinili čtvrteční debakl 2:6 z ledu New York Rangers, podal v brance Linus Ullmark, jenž uhájil čisté konto díky 41 zákrokům.
Sam Reinhart zaznamenal gól a nahrávku, pod vítěznou trefou brzy po polovině zápasu je podepsán Jake McCabe, dvě nahrávky nastřádal Jack Eichel.
"Minulý zápas jsme nehráli zrovna moc dobře s pukem, hlavně naše lajna," přiznal sebekriticky Reinhart. "Dnes jsme ale jako tým předvedli mnohem lepší výkon a vyprodukovali i více střel, ať už při hře pět na pět nebo v přesilovce."
Buffalo vyhrálo sedmý z posledních osmi zápasů a vévodí nejen Východní konferenci, ale s 19 body z celkem 12 odehraných duelů i celé lize.
Na straně domácích si odbyl premiéru v NHL útočník Givani Smith, naopak hostující forvard Marcus Johansson odehrál už 600. utkání.
Debakl Golden Knights
Očekávaná bitva z čela Západní konference se proměnila v jednostrannou záležitost, když Colorado Avalanche přejeli domácí Vegas Golden Knights 6:1.
Zpočátku přitom debaklu Golden Knights nic nenasvědčovalo. Zvlášť poté, co William Karlsson zařídil v 19. minutě odpověď na vedoucí gól, který dal proti svému zaměstnavateli z předchozích dvou sezon už po 28 sekundách Pierre-Edouard Bellemare.
Ještě do první přestávky ale vrátil hostům vedení Nazem Kadri, poté dal svůj první gól kariéry v základní části NHL talentovaný bek Cale Makar a když se Nazri prosadil podruhé, s domácími to vypadalo zle nedobře.
Výhru klubu z Denveru pak ještě zvýraznil rovněž dvěma góly Matt Calvert, na oba mu nahrál Bellemare a ve svém prvním duelu proti Vegas od svého odchodu prožil první tříbodový večer v NHL. V základní části už má přitom odehráno 395 utkání.
"Byl jsem jen nadšený z toho, že zase vidím známé lidi. Prožil jsem tu dva skvělé roky a nemohu říct špatné slovo," řekl Bellemare. "Dnes se mi ale opravdu dařilo a puk byl jako magnet. Byl to pro mě opravdu dobrý zápas."
Ten ale přes neúčast zraněného Mikka Rantanena prožil i Nathan MacKinnon, jenž dvěma nahrávkami prodloužil svou bodovou šňůru, která trvá od začátku sezony již deset zápasů. MacKinnon se s pěti góly a devíti asistencemi stal prvním hráčem historie Avalanche, který vstoupil do sezony desetizápasovou bodovou sérií. Před rokem se právě on zastavil na devíti utkáních (8+7).