Nováček Rust si v sedmém duelu splnil sen

Napsal Wes Crosby / NHL.com

Nováček týmu Pittsburgh Penguins Bryan Rust zažil ve čtvrtek noc splněných snů.

Rust vstřelil dvě branky během druhé třetiny rozhodujícího sedmého zápasu finále Východní konference proti Tampa Bay Lightning a duel v Consol Energy Center rozhodl. Gólů sice mohl dát ještě více, ale i ty dva byly dost na to, aby stačily na výhru 2:1, která poslala Penguins do finále Stanley Cupu poprvé od roku 2009.

Po zápase reportéři obklopili čtyřiadvacetiletého útočníka kolem jeho místa v šatně a hovořili s ním o splnění dětského snu. Rust si to užíval, šibalsky a hlavně spokojeně se usmíval. K tomu se mu ale také podařilo ovládnout emoce a jakýsi pocit uspokojení, když se rozpovídal o posledním kroku, který musí Pittsburgh letos udělat, a tím je finále Stanley Cupu proti San Jose Sharks. To odstartuje už v noci z pondělí na úterý.

"Je to určitě něco, o čem často přemýšlíte jako dítě – rozhodnout duel, jako byl tento," řekl Rust a dodal odhodlaně: "Ale jednoho velkého snu bych chtěl ještě dosáhnout." Je jasné, o čem mluvil...

Po bezbrankové první třetině skóroval Rust ve 2. minutě té druhé a znovu pak těsně poté, co se sedmý zápas přehoupl do druhé poloviny. A hlavně jen 30 sekund po vyrovnávací brance Jonathana Drouina na 1:1. Zatímco dal Rust pět branek v pětapadesáti zápasech základní části, nastřílel stejný počet i v letošním play off, čímž vyrovnal nováčkovský rekord Jana Hrdiny z roku 1999. A to pro něho ještě vyřazovací boje neskončily.

"S jeho rychlostí a s tempem, které předvádí, je předurčen k zakončování," řekl na adresu Rusta kapitán Penguins Sidney Crosby.

Jeho oslavovaný spoluhráč dal důležité dva góly v letošním play off už podruhé. Poprvé zejména díky němu Penguins porazili v pátém zápase prvního kola New York Rangers. Však také kouč Pittsburghu Mike Sullivan přiznal, že čekal podobný přínos od Crosbyho, Evgenije Malkina nebo Phila Kessela a ne právě od Rusta.

"Nejsem si jistý, že by právě on byl hráčem, na něhož bych v klíčové chvíli ukázal. Ale jsem moc rád za to, co týmu aktuálně přináší. Jsem šťastný i za něho."

Od té doby, co nahradil Erica Fehra na pravém křídle Malkinova útoku (s Chrisem Kunitzem nalevo), okamžitě nastartoval svůj růst v roli střelce. K tomu dal tři ze svých gólů ve chvíli, kdy Penguins čelili vyřazení, tedy v posledních dvou zápasech. A za přihrávky mohl vděčit právě svým zkušenějším spoluhráčům.

"Věřím si, když mám puk na hokejce. A o to víc s mými kolegy z útoku. Skvěle se doplňujeme. Dneska jsem dal dva góly a asi jich mohlo být i víc, kdybych byl schopný proměnit šance," řekl skromně Rust.

Má pravdu, vážně mohl z příležitostí, které měl, vytěžit víc. Třeba na začátku třetí dvacetiminutovky, kdy jeho únik výborně na poslední chvíli zabrzdil obránce Lightning Braydon Coburn, takže nakonec na Andreie Vasilevskyho Rust ani nevystřelil. Další skvělou šanci měl v 7. minutě třetí třetiny, kdy střílel v přečíslení dvou na jednoho. Ani tady neuspěl.

A nechybělo mnoho, aby se Rust stal prvním nováčkem v historii NHL, který nasázel hattrick v rozhodujícím sedmém zápase série play off. Jenže ani v 8. minutě závěrečné části Vasilevskyho znovu nepřekonal.

"Každý by chtěl soupeře pohřbít hattrickem. A nejen pro svůj dobrý pocit, ale aby dal týmu větší dávku pohodlí."

Jeho spoluhráči ale mohli být více než spokojeni i bez další branky.

"Je to soustředěný chlapec, který vždy v tréninku pracuje velmi tvrdě, aby byl ještě lepší," prohlásil na jeho adresu další nováček a gólman Matt Murray. "Myslím, že zlepšení je vidět u každého mladého hráče, pokud se o něj snaží. A přesně to on dělá. Dneska v noci jednoznačně zazářil, ale mě to ani nepřekvapuje. Všichni totiž víme, jak dobrý hráč je."

Když hráli Penguins poslední finále Stanley Cupu, dal útočník Max Talbot také oba góly při výhře Pittsburghu 2:1. A také to byl rozhodující sedmý zápas série (proti Detroit Red Wings). Proto se přímo nabízí srovnání s představením Rusta během čtvrteční noci.

"Jak už někdo dříve řekl v případě Maxe Talbota, je to o tom chytit tu šanci a využít ji," vzpomněl si Kunitz a doplnil k Rustovi: "Každý chce být důležitou součástí hry. A někdo se jí z určitého důvodu stane o trochu víc. Myslím, že o podobném momentu či střele snil Bryan už dlouho."