NHL.com analyzuje zápas č. 6 mezi Penguins a Sharks

Pittsburgh Penguins porazili San Jose Sharks 3:1 v šestém utkání finálové série v SAP Center a získali historicky čtvrtý Stanley Cup.

Penguins popáté v sérii vstřelili první gól, když Brian Dumoulin v přesilovce střelou od modré čáry překonal brankáře Martina Jonese.

Logan Couture sice v sedmé minutě druhé části vyrovnal, krátce poté však vrátil vedení na stranu Penguins obránce Kris Letang.

Nováčkovský gólman Matt Murray (18 zákroků) a spolehlivá obrana se postaraly ve třetí třetině o udržení těsného náskoku. Patric Hornqvist pak 62 vteřin před koncem střelou do odkryté branky definitivně rozhodl.

Co jsme se dozvěděli: Bylo to nejlepší utkání finálové série, oba týmy hrály na vysoké úrovni. Penguins ovšem byli o něco lepší a zisk Stanley Cupu si zaslouží.

Letang hrál fantasticky, vstřelil vítězný gól a na ledě strávil 29:23.

Po nejistém začátku v pátém utkání, které Pittsburgh prohrál 2:4, se Murray dokázal zvednout. V 7. minutě zneškodnil únik Matta Nieta, když Sharks ve druhé třetině zvýšili tlak, byl Murray připraven. Překonal ho pouze Logan Couture střelou z levého kruhu.

Pittsburgh v defenzivě odehrál skvěle třetí třetinu, Sharks povolil pouze dvě střely na branku. Jones (25 zákroků) odvedl maximum, San Jose ale nedokázalo přidat další gól.

Penguins navíc dokázali po úvodních třech utkáních zapracovat na přesilových hrách, v následujících třech duelech se v nich pokaždé prosadili.

Co to znamená pro Penguins: Dokonali obrovský zvrat, ještě 19. prosince totiž měli bilanci 15-14-3. Poprvé od roku 2009 získali Stanley Cup.

Co to znamená pro Sharks: Musejí se vyrovnat s porážkou i vědomím, že byli po většinu série přehráváni. Skončili dva zápasy od Stanley Cupu, který by byl prvním v klubové historii.

Klíčový moment: SAP Center bylo na nohou po vyrovnávací brance Logana Couturea, ale Letang rychle vrátil Penguins vedení. Dokázal využít přihrávku Sidneyho Crosbyho a po 79 vteřinách udeřil.

Neopěvovaný hrdina zápasu: Než vstřelil pojišťovací gól do prázdné branky, obětoval Patric Hornqvist své tělo, aby pomohl týmu k úspěchu. Připsal si pět zblokovaných střel a čtyři hity.

Co bude následovat: Penguins si užijí léto oslav, každý z hráčů dostane Stanley Cup na jeden den.