Rangers jsou v krizi, ale věří v obrat

Tým z Manhattanu je po čtvrté prohře v řadě na dně konference, kouč Vigneault mu věří

Napsal NHL.com/CS / NHL.com

Na samém dně Východní konference jsou v úvodu sezony New York Rangers, kteří v úterý prohráli na ledě Pittsburghu Penguins 4:5 po prodloužení.

Přitom proti vítězi Stanley Cupu z posledních dvou let sahali po výhře. Vlastními chybami se ale tým z Manhattanu připravil o možnost úspěchu i posun z poslední místa Východu. Na kontě mají Rangers jen tři body ze sedmi utkání, na druhou stranu při čtvrté prohře za sebou po sérii tři utkání bez zisku alespoň bodovali.

Nepohoda v řadách Rangers po nevydařených výsledcích se projevila výrazně i na vývoji utkání v Pittsburghu. Vyrovnávací branku na 4:4 inkasoval zkušený gólman Henrik Lundqvist 56 sekund před koncem třetí třetiny zpoza branky. Kapitán Penguins Sidney Crosby nahodil puk bekhendem a pětatřicetiletý Švéd jej betonem srazil za svá záda.

Vítězný gól Pittsburghu po 58 sekundách prodloužení nabídla obrovská chyba kapitána Ryana McDonagha. Zadák Rangers při pokusu o rozehrávku za vlastní brankou zazmatkoval při forčekingu Penguins, trefil napadajícího Phila Kessela, který naservíroval puk k levé tyči úplně volnému Evgenii Malkinovi.

Hráči Rangers byli naštvaní, protože předtím dokázali ve druhé třetině díky trefě Davida Desharnaise a přesilovkovým gólům Pavla Buchneviche a J.T. Millera otočit stav z 0:2 na 3:2 a po vyrovnání domácích na 3:3 jim ještě ve 48. minutě vrátil vedení Michael Grabner.

"Je to opravdu frustrující, velké zklamaní a těžko akceptovatelné. My jsme bojovali a otočili jsme zápas. Hráli jsme opravdu dobře. Měli jsme proti sobě velice silného protivníka, kterému jsme to velice ztížili. Bylo tam hodně dobrých věcí. Ale teď tady sedět a nemít dva body po takovém výkonu, to hodně bolí," líčil své pocity po utkání Lundqvist.

McDonagh také těžko vstřebával, jak soupeři nabídl rozhodující gól. "Měl bych být schopen tu situaci přečíst a poslat puk po mantinelu místo toho, abych se to snažil hrát mezi nimi. Byla to ode mě opravdu hodně špatně vyřešená situace," sypal McDonagh si popel na hlavu, jak se zalekl Malkinova a Kesselova napadání.

Právě defenziva je zatím hlavním problémem Rangers. Inkasovali ze sedmi utkání 26 branek, což je druhý nejvyšší počet po Buffalo Sabres (obdrželi ještě o dva góly více). I když přišly ofenzivně podařené zápasy, nestačilo to. Na ledě Toronto Maple Leafs prohráli Newyorčané 5:8, čtyři branky nyní nestačily na výhru v Pittsburghu.

Kouč Alain Vigneault je ale i přes poslední prohru přesvědčený, že se Rangers mohou od výkonu v PPG Paints Areně odrazit na cestě vzhůru.

"Trošku teď bojujeme s tím, abychom dokázali udržet vývoj celého zápasu v náš prospěch. Ale tato parta hráčů je velice zodpovědná a tvrdě pracuje. Jsem si naprosto jistý, že pokud budeme dále dělat tolik věcí dobře, jsme na správné cestě," uvedl Vigneault.

Rangers mají po prvních sedmi duelech sezony méně než čtyři body teprve podruhé v klubové historii. Stalo se jim to dosud jen v ročníku 1959-60, v kterém pak na účast v play off nedosáhli. Jak upozornil New York Post, byla to také sezona, v níž došlo k nejrychlejší trenérské změně v klubu v dějinách. Tehdy byl odvolán po 15 zápasech Phil Watson.

Vigneault, který působí v NHL 16. sezonu a na 'Broadwayi' načal pátý ročník, se nepotýká se špatným startem poprvé. "Jsem v lize dlouhou dobu, takže jsem si něčím podobným už prošel. Už v mé první sezoně v New Yorku jsme se startem do sezony trošku bojovali," připomněl kouč ročník 2013-14.

Rangers tehdy začali čtyřmi prohrami z pěti utkání. Po deseti duelech měli na kontě jen tři úspěchy. Nakonec zakončili základní část s bilancí 45-31-6 a dostali se až do finále Stanley Cupu, kde podlehli Los Angeles 1:4 na zápasy.