Nekompletní obrana Penguins ve 4. zápase s Caps zářila

Napsal Dan Rosen / NHL.com

Pittsburgh Penguins ve středu vyhráli zápas, který vlastně ani vyhrát neměli a schází jim už jen jediný krok k vítězství v sérii s Capitals.

"Máme rádi výzvy," řekl gólman Penguins Matt Murray.

Vypadá to, že žádná výzva není dostatečně veliká pro Penguins, kteří porazili Washington Capitals 3:2 po gólu Patrica Hornqvista v prodloužení čtvrtého zápasu druhého kola Východní konference v Consol Energy Center. Přitom ani neměli na ledě nikoho ze svých nejlepších obránců

Kris Letang si odpykával disciplinární trest a Olli Maatta byl mimo hru se zraněním hlavy.

Bez problémů.

Penguins vedou 3:1 proti vítězům Presidents' Trophy, kteří měli po základní části na kontě o osm výher a 16 bodů víc, deficit snížil Pittsburgh až famózním závěrem, kdy měl bilanci 14-2-0.

Pátý zápas je na programu ve Verizon Center ve Washington v sobotu (neděle 1:15 SELČ).

"Věděli jsme, že kluci musí zabrat, nejen obránci, ale každý v sestavě, už jen proto, kolik Letang odehraje minut a jaký vliv má na naši hru," řekl Murray. "Teď můžeme říct, že to zvládli všichni."

Převažující názor byl, že pokud se Capitals přiblíží k výkonu ze třetího zápasu, kdy navzdory porážce 3:2 dominovali, Penguins bez Letanga a Maatty nemají ve čtvrtém utkání šanci. Teď to zní trochu hloupě. Hráči Penguins a trenéři si to ostatně mysleli celou dobu.

Možná bychom měli ty lidi občas poslouchat.

Obránce Trevor Daley dostal nálož minut navíc a hrál skvělý zápas. Dával gól a měl plus 3 za 28:41 minuty na ledě.

"Je už takové roční období, že toho musíte využít," řekl Daley.

Ano, je to ten samý obránce, který se od začátku sezony trápil v Chicago Blackhawks a 14. prosince byl vyměněn k Penguins. Tedy v den, kdy Mike Sullivan koučoval svůj první pittsburský zápas: Penguins ho prohráli 4:1 s Capitals.

"Je sranda, jak naše hra funguje," řekl Daley. "Když se jí držíme, stávají se dobré věci."

Daleyho partner v obranné dvojici, Brian Dumoulin měl dvě asistence během 22:10 minuty na ledě. Justin Schultz, který hrál poprvé od úvodního duelu série s Rangers, byl solidní během 17:56 minuty mezi mantinely. Stejně jako Ben Lovejoy (17:06) a Ian Cole (17:41). Derrick Pouliot (17:12) měl občas potíže, ale po většinu času si počínal dobře.

Klíčové bylo, jak dokázali eliminovat počet washingtonských šancí a zároveň podpořit rychlou pittsburskou hru. Cole se dokonce dostal do přečíslení 2 na 1 s Bryanem Rustem.

"Jde o to, že celá obrana byla schopna dělat to, co umí dělat nejlíp," řekl centr Penguins Sidney Crosby. "Dobře vykrývali střely, dokázali se zapojit do akcí, sami dobře stříleli. Neviděl jsem Colea moc často při přečíslení, ale udělal to, protože k tomu měl možnost. Prostě rozhodovali se správně."

"Nikdo z nich nechtěl být jako Letang; hráli svoji hru a to pro nás bylo to nejlepší."

Crosby také hrál svou hru a zaznamenal první bod v sérii, když asistoval u Daleyho gólu v čase 9:16 první třetiny. Každý z hráčů Penguins na ledě plnil svou roli.

Pouliot nastartoval akci, přihrál na levé křídlo Conoru Shearymu, který poslal puk na Crosbyho, jenž rychle profrčel středním pásmem. Našel Hornqvista, který předložil puk Daleymu. Jeho střelu tečoval obránce Capitals Karl Alzner a našla si cestu za gólmana Bradena Holtbyho.

"Nikdo neustupoval, nikdo nezůstal vzadu," tvrdil Murray.

Centr 4. formace Matt Cullen dal gól a další jeho střelu zastavila horní tyčka. Přehrál každého centra v sestavě Capitals, což je těžký úkol, když uvážíme, že dva z nich jsou Nicklas Backstrom a Evgeny Kuznetsov.

Cullen hrál za Penguins výborně celou sezónu. Nastřílel 16 gólů a získal 32 bodů v základní části, odehrál všech 82 zápasů.

V devíti zápasech play off má pět bodů, včetně tří gólů. A je mu 39 let.

"Je ve fázi své kariéry, kdy si užívá této výzvy a cesty, po které jdeme," řekl Sullivan. "Dnes byl jedním z našich nejlepších hráčů."

Murray je jedničkou v brance od 3. zápasu proti Rangers. Trochu zápolil s pukem, ale nakonec měl 34 zásahů, včetně 14 po sobě, když Capitals vyrovnali na 2:2 zásluhou Johna Carlsona v čase 16:19 druhé třetiny.

Murrayho procentuální úspěšnost v posledních třech zápasech je 95,4 (pět gólů ze 109 střel).

"Na svých ramenou nese hodně zodpovědnosti, je na něj tlak, ale myslím, že mu to vyhovuje a daří se mu," těší Crosbyho.

Zapomínat by se nemělo na Hornqvista, který dal svůj první gól v prodloužení play off a asistoval u Daleyho gólu. Je novou verzí bývalého útočníka Detroit Red Wings Tomase Holmstroma v tom, že dělá věci, do kterých se většině hráčů nechce. Chodí před branku, rve se o místo a bojuje s tvrdými obránci.

"Je těžké nemít rád tohoto kluka," řekl Sullivan. "Moc mě těšilo, když jsem viděl, jak byl v prodloužení odměněn."

Sullivan ale mohl totéž říct o jakémkoli hráči sestavy a nespletl by se. Každý něčím přispěl a Penguins schází krok k tomu, aby vyřadili tým, od kterého se letos čekaly velké věci.