sweden-champions-16x9
  1. mistrovství světa IIHF je minulostí. V mnoha ohledech, ať už jde o návštěvnost, pořadatelská města, počet hráčů z NHL, dramata v play off i souboje velmocí patřilo k nejzajímavějším v historii.
    Jako čerstvou vzpomínku si s námi projděte top momenty turnaje v Kolíně nad Rýnem a Paříži podle NHL.com/cs.

1. Lundqvistův nájezdový triumf
Švédský gólman Henrik Lundwvist měl dvě stříbrné medaile z mistrovství světa, v letech 2003 a 2004 ho vždy obrala o titul Kanada. Potřetí to už slavný gólman New York Rangers takhle nenechal. Ve finále podal parádní výkon, dostal jediný gól ze 43 střel a poté zlikvidoval všechny čtyři kanadské nájezdy. Po olympijském zlatu 2006 tak získal další velký triumf na mezinárodním poli a zasloužil se o něj měrou vrchovatou.
Přitom před dvěma týdny teprve kousal zklamání z vyřazení Rangers ve druhém kole play off. Dlouho však neváhal a jako 19. hráč z NHL přijel vyšperkovat nabitý švédský výběr. Právě jeho přítomnost ve hvězdném kádru s Victorem Hedmanem, Oliverem Ekman-Larssonem, Nicklasem Backstromem, Gabrielem Landeskogem nebo Williamem Nylanderem, jenž byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem MS, se nakonec ukázala jako klíčová.
2. Kanadský semifinálový obrat
Kanada byla pět minut od toho, že finále vůbec nemusela hrát. Při nástupu do poslední třetiny prohrávala v semifinále s Ruskem 0:2, topila se ve vlastních faulech, nevěděla, kudy na tentokrát dobře organizovaného soupeře se skvělou ofenzivou. Ale pak přišel uragán, který se v dnešním hokeji vidí málokdy. Čtyřmi góly za třetinu, z toho třemi v posledních pěti minutách, otočili Kanaďané zápas a po výhře 4:2 postoupili do finále.
"Byl to unikátní zápas, jak se to všechno seběhlo i s tím závěrem," citoval server IIHF.com obránce Coltona Parayka. "Rusové dali krásné góly, hráli výborně, všechna čest. Ale my jsme se dokázali držet taktiky a ve třetí třetině jsme podali perfektní výkon."

canada_world_052017

Kanaďané drželi soupeře pod obrovským tlakem, leckdy Rusům nedovolili ani vyhodit puk a dlouhé minuty je mačkali v pásmu. Nasazení bylo tak ohromné, že ve finále proti Švédsku pak týmu možná chyběla špetka sil na to, aby urvali výhru ze hry a nemuseli nechat drama dojít až k nájezdům, které tak nemají rádi.
3. Superstar Draisaitl
Je mu teprve 21 let, nebyl největším jménem na turnaji, nezískal medaili, ba nepostoupil se svým týmem ani do semifinále. Přesto se dá Leon Draisaitl označit za superstar šampionátu číslo 1. Minimálně co se popularity v místě konání týče, nebylo na mistrovství zářivější osobnosti než německý útočník, jenž se k domácí reprezentaci připojil po vyřazení Edmonton Oilers ve druhém kole Stanley Cupu.
"Vyrostl jsem v Kolíně nad Rýnem a začínal jsem tady s hokejem. Takovou příležitost jsem si nemohl nechat ujít," řekl syn trenéra Petera Draisaitla narozeného v Československu.

draisaitl_0516

Draisaitl se stal obletovanou celebritou, byť odehrál jen tři zápasy a měl dvě asistence. Na ledě však byl hodně vidět a mimo něj byl tváří německého týmu. Není divu, v NHL ještě Německo nikdy takovou hvězdu nemělo - v této sezoně skončil útočník Oilers se 77 zápisy osmý v produktivitě celé NHL, ve 13 zápasech play off nasbíral 16 bodů. A jeho akce motaly hlavu i takovému soupeři jako Kanadě ve čtvrtfinále šampionátu.
4. Český závěr s Finy
Hokejisté Česka vypadli ve čtvrtfinále a celkově zanechali na turnaji spíš matnější dojem - prohráli se Švýcarskem, trápili se s Norskem a v play off zdaleka nestačili na Rusy. Postarali se však o jednu z nejzajímavějších závěrů na MS, když třemi góly ve třetí třetině dorovnali do té doby ztracený zápas s Finskem z 0:3 na 3:3. A v nájezdech ho pak ještě vyhráli.
"Deset minut bylo těžkých, prohrávali jsme, ale to se stává. Naštěstí jsme se nepoložili a dokázali to obrátit," radoval se brankář Petr Mrázek.

Vora2_55

Ten však během turnaje ztratil post jedničky ve prospěch Pavla Francouze a nedařilo se ani dalším hráčům z NHL, kteří měli být tahouny: za očekáváním zůstali David Pastrňák i Tomáš Plekanec. I proto výběr kouče Josefa Jandače přes poměrně dobře složený kádr nedošel do medailových kol.
5. Paříž, město hokeje
Předchozí termín je samozřejmě trochu nadsázka, Francie pořád nění hokejová země. Pro propagaci tohoto sportu v metropoli nad Seinou však šampionát udělal hodně a pomohli k tomu i tisíce českých fanoušků, kteří do ní přicestovali na zápasy své reprezentace a vytvořili tu téměř domácí prostředí. Ani Francouzi se však neztratili, v atraktivních zápasech halu AccorHotels Arena vyprodali a byť jinak návštěvy rozhodně zaostávaly za Kolínem nad Rýnem, atmosféra byla velmi příjemná.
Němečtí fanoušci v Kolíně opět dokázali, že patří k nejlepším na světě, ale ani Francouzi se neztratili a víc než čtvrtmilionem diváků přispěli k tomu, že letošní MS bylo po Praze a Ostravě 2015 (741.690) s 686.391 diváků druhé nejnavštěvovanější v historii.
6. Americká krása
Američané přivezli do Kolína nad Rýnem mladý, svižný tým, který bavil pohledným a rychlým hokejem. Se jmény jako Jack Eichel, Johnny Gaudreau nebo Dylan Larkin trochu připomínal výběr Severní Ameriky do 24 let, jenž se prezentoval nádhernou útočnou hrou na zářijovém World Cup of Hockey.
Ve skupině USA podlehly Němcům, ale pak porazily všechny, včetně favorizovaných Rusů se Švédy. Sice jim to nakonec nebylo nic platné, protože ve čtvrtfinále s Finskem americká ofenziva vyhořela, nedala ani gól a turnaj pro tým skončil. Přesto však zanechal 'druhý' zámořský výběr v Evropě velký dojem.
7. Slovensko krok od sestupu
Slováci se na velkých turnajích trápili už několik let, ale na tomto šampionátu si sáhli na dno. A to dno bylo hodně nízko, téměř tak, že znamenalo pád z elitní šestnáctky MS. Kouč Zdeno Cíger počítal omluvenky téměř na desítky a sestavil tým složený z hráčů evropských soutěží, jenž nemohl konkurovat velmocem, ale ani soupeřům za nimi.

SVK-DEN

Slováci jen těsně vyhráli nad Itálií v prodloužení, když zápas otáčeli v samém závěru, a v trápení pokračovali: prohráli s Lotyšskem, Německem, Dánskem, Ruskem, USA, Švédskem a za jednu výhru a dvě porážky v prodloužení získali celkem čtyři body. Do poslední chvíle nad nimi visela hrozba vyřazení, kterou odvrátila jen dánská výhra nad Itálií v předposlední den skupiny A.
Turnaj naznačil to, co už bylo dlouho nasnadě - že ve slovenském hokeji je potřeba generální úklid od špiček až po spodní patra.