Hasek_Buffalo

Úvodním buly novoročního zápasu Centennial Classic odstartovaly oslavy 100. výročí založení NHL. V roce 1917 vznikla nejvýznamnější hokejová liga světa, jejíž historie je bohatá jak na události, tak na velké osobnosti.
Každou sobotu až do konce roku 2017 vám NHL.com/cs přinese ty nejpoutavější příběhy ze stoletých hokejových dějin.

V našem seriálu se zaměříme na jednotlivá desetiletí, připomeneme si jejich významné postavy a důležité momenty. Vyzdvihneme zakladatele, průkopníky i slavné dynastie. Tentokrát se zaměříme na nejslavnější české chvíle v dějinách play off.
Pětibodový Růžička - 3. května 1991
3. května 1991 Vladimír Růžička nejprve čtyřmi asistencemi pomohl Boston Bruins dovést zápas s Pittsburgh Penguins za stavu 4:4 do prodloužení a v něm pak v čase 8:14 rozhodl.
"Byl to můj největší gól a nejlepší večer," vykládal tehdy Růžička reportérům. Boston Garden skandovala 'Rosie, Rosie!' Mario Lemieux a Jaromír Jágr zklamaně odjížděli do kabin, prohrávali 0:2 na zápasy, ale přesto nakonec postup do finále Stanley Cupu po šesti utkáních slavili Penguins.
Z klubové historie Bruins však Růžičkovo galapředstavení nikdo nevymazal.
Jágrův průnik ve finále s Chicagem - 26. května 1992
Jeden Stanley Cup už měl Jaromír Jágr v kapse, boj o ten druhý právě začínal, ale Pittsburghu se doma moc nevedlo. V prvním zápase finálové série s Chicago Blackhawks prohrával už 1:4, ale gól českého mladíka srovnal stav. Navíc byl opravdu exkluzivní.
Jágr prohodil Sutterovi puk mezi nohama, kličkou se vyhnul Františku Kučerovi a bekhendem překvapil Eda Belfoura, kterého pak v šatně seřval kouč Mike Keenan. Celou akci pozoroval z chicagské střídačky také Dominik Hašek. Pittsburgh po obratu v prvním utkání nenechal Blackhawks ani jeden zápas.
"Spoluhráči se na mě sesypali a já věděl, že o tomhle gólu se bude mluvit ještě dlouho," vyprávěl Jágr. A skutečně. Tento gól se pravidelně objevuje v sestřizích toho nejlepšího, co pětačtyřicetiletý matador za dobu svého působení v NHL stihnul.
Haškových 70 zákroků - 27. dubna 1994
Tenhle zápas je mnohými pamětníky označován jako nejlepší výkon gólmana v historii hokeje. Dominik Hašek pochytal v šestém utkání prvního kola s New Jersey Devils 70 střel a stál tak za výhrou Buffalo Sabres 1:0 ve čtvrtém prodloužení. Martin Brodeur na druhé straně měl 49 zákroků, ale ani to na výhru nestačilo.
"Pravděpodobně nejlepší výkon gólmana, jaký kdo kdy viděl," řekl expert NHL.com a někdejší brankář Kevin Weekes k senzačnímu představení fenomenálního Čecha. Jak Hašek, tak Broudeur se v následujících letech stali legendami, ale podobný zápas už ani oni nezopakovali.

Hasek_428

Kontroverzní gól překazil Haškův sen - 19. června 1999
V Buffalu tomu okamžiku neřeknou jinak, než 'No Goal!' Šestý zápas finále Stanley Cupu dospěl už do třetího prodloužení, když se před Dominikem Haškem zjevil útočník Dallas Stars Brett Hull. Bruslí se ocitl v brankovišti ještě předtím, než se tam objevil puk, což byl prohřešek proti tehdejším pravidlům. Pod ležícím gólmanem pak nadvakrát rozhodl.
Na šťastného Hulla naskákali spoluhráči, zatímco Hašek stál zoufale u střídačky a soptil: "Nechápu, jak to mohli uznat!"
Český gólman před tím průměrný tým Buffala protáhl prvními třemi koly jen se třemi porážkami. "Hráli jsme výborný zápas, chybělo nám štěstí," zoufal si český hrdina nad trefou, kvůli které se v NHL měnila pravidla. Dominatorův sen došel naplnění až o tři roky později.
Eliášova zadovka - 10. června 2000
Chtěli slavit doma, jenomže pátý zápas finálové série s Dallasem prohráli Devils 0:1 ve třetím prodloužení a tak museli znovu do Texasu, kde se to pro hosty nevyvíjelo moc příznivě.
Domácí obránce Derian Hatcher poslal už v první třetině loktem do nemocnice Petra Sýkoru a Devils se rozpadla nejúdernější řada. Sýkorovi spoluhráči ale ve druhém prodloužení zrealizovali rozhodující úder. Patrik Eliáš zadovkou od mantinelu pěkně kolem Hatchera našel Jasona Arnotta, který ukončil finálovou sérii.
"Kdybych měl vybrat jeden moment kariéry, tak je to právě tahle chvilka, kdy jsem vyhrál první Stanley Cup," řekl Eliáš, který před pár týdny ukončil kariéru.

Elias_428

Hejduk přispěl triumfu 23 body - 9. června 2001
V sedmém finále proti New Jersey přihrával Milan Hejduk na gól Joe Sakicovi, byla to 16. asistence českého útočníka v play off, což pro muže s číslem 23 znamenalo v součtu se sedmi góly 23 bodů.
Lepší z týmu šampiónů, kteří vyhráli rozhodující sérii nad Devils 4:3, byl právě jen Sakic s 26 body.
Hašek 'smázl' Roye - 31. května 2002
Největšího rivala udolali Detroit Red Wings v konferenčním semifinále až v sedmi zápasech, ten poslední byl ale jednoznačnou záležitostí a v diskusi o tom, kdo byl nejlepším gólmanem NHL, i silným argumentem ve prospěch Dominika Haška.
Český brankář nepustil ani jeden z 19 pokusů Colorada, zatímco Patrick Roy inkasoval šestkrát ze 16 střel a nechal se vystřídat Davidem Aebischerem.
"Neměl jsem čas ho litovat. To se může stát každému brankáři," prohlásil Hašek, který následně po finále s Carolina Hurricanes slavil svůj první Stanley Cup.
Sýkora rozhodl ve 141. minutě - 24. dubna 2003
V tabulce rozhodujících střelců v historii nejdelších zápasů NHL je Petr Sýkora těsně pod 'stupni vítězů'. Po odchodu z New Jersey se zapsal do ligových dějin jako hráč Anaheim Mighty Ducks.
První zápas série s Dallasem se hrál už šest hodin, začalo páté prodloužení, ale český útočník ho ukončil po 48 sekundách, když zametl do branky Martyho Turca přihrávku Adama Oatese. Tým z Kalifornie došel až do finále Stanley Cupu, v sedmi zápasech tam podlehl právě Devils.

Sykora_428

Šest bodů Eliáše proti Rangers - 22. dubna 2006
Jaromíru Jágrovi těsně unikla Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části a chuť si hodlal spravit v play off. Už v prvním duelu série s New Jersey Devils si ale vykloubil rameno a Patrik Eliáš předvedl, kdo je tady boss.
Při výhře 6:1 byl u všech gólů New Jersey, dva dal, u čtyř asistoval. "Byli jsme před zápasem varováni, že zákroky budou posuzovány stejným způsobem jako v základní části," glosoval Eliáš šestnáct vyloučených na straně Rangers.
Jágr v sérii ještě zkusil nastoupit, ale výbuchu 0:4 na zápasy nezabránil.
Kaberleho vítězný gól v 7. zápase finále - 19. června 2006
Všechno, nebo nic. Sedmé zápasy play off jiné scénáře nemají. Obránce Carolina Hurricanes František Kaberle napřáhl ve druhé třetině rozhodujícího duelu finále s Edmonton Oilers zpoza pravého kruhu a zvýšil na 2:0. Domácí nakonec vyhráli 3:1 a zklamání mezi poraženými těžce skousávali i Češi Aleš Hemský, Radek Dvořák a Jaroslav Špaček.
"V ten okamžik samozřejmě máte obrovskou radost, ale na druhou stranu se to tak nebere. Je to spíš o prožitku celého týmu, protože všichni vaši spoluhráči se radují z toho, že se konečně někomu podařilo ten puk za záda brankáře dostat. Tenkrát jsem měl to štěstí, že ten vítězný gól byl můj," řekl pro iDnes.cz Kaberle.

Kabele_428

Dva triumfy Krejčího - 15. června 2011
Před šesti lety se David Krejčí v play off rozjel nevídaným způsobem. Se 23 body byl nejproduktivnějším hráčem play off. Dvakrát se trefil i ve finálové sérii s Vancouver Canucks, která vyvrcholila v sedmém zápase výhrou hostů 4:0. Zatímco Bruins oslavovali Stanley Cup, frustrovaní fanoušci Canucks demolovali centrum kanadského města.
"Je to prostě pěkné, když kouknete na statistiky a vidíte svoje jméno úplně nahoře. Ale těm chvílím, kdy už je jasné, že získáte Stanley Cup, se to stejně nevyrovná," řekl Krejčí.