HC_CC_22617

Jen v sezoně 2013-14 viděla NHL víc zápasů pod širým nebem než v té probíhající, tehdy hostila šest 'outdoorových utkání'. V ročníku 2016-17 se hrály čtyři takové duely: říjnový Heritage Classic ve Winnipegu, novoroční Centennial Classic v Torontu, o den později Winter Classic v St. Louis a v sobotu ukončil bohatou 'sezonu pod širákem' souboj Stadium Series mezi Pittsburgh Penguins a Philadelphia Flyers.

Jen v říjnovém klání uspěli hosté, když Edmonton Oilers porazili Winnipeg Jets 3:0. Ve třech dalších případech slavili domácí: Toronto Maple Leafs porazili Detroit Red Wings 5:4 po prodloužení, St. Louis Blues si poradili s Chicago Blackhawks v poměru 4:1. A Penguins o víkendu zdolali Flyers 4:2.
V paměti však divákům na tribunách i u obrazovek utkvěly nejen výsledky, ale velká spousta zajímavých momentů z těchto zápasů i z doprovodných akcí. Podívejte se na naší hitparádu deseti největších, do níž se dostal i parádní gól Jakuba Voráčka z Philadelphie.
1. Napínavý závěr Centennial Classic
Hokejisté Toronto Maple Leafs měli zápas Centennial Classic 1. ledna s Detroitem rozehraný skvěle, ještě šest a půl minuty před koncem třetí třetiny vedli 4:1. Hosté se však v závěru nadechli k velkému náporu. Jonathan Ericsson a Dylan Larkin snížili na rozdíl jediné branky a sekundu před sirénou se prosadil po velkém tlaku při hře bez brankáře svým druhým gólem v utkání Anthony Mantha.
Detroit tak vydoloval z původně zoufalé situace prodloužení i bod. Druhý však nepřidal, protože krásný závěr přece jen nakonec Auston Matthews pohotovým a přesným bekhendem přepsal do domácí režie.
"Určitě to byl jeden z největších momentů, které jsem kdy v hokeji zažil," jásal devatenáctiletý americký útočník. Dramatická koncovka duelu v Torontu byla zároveň podle NHL.com/cs největším momentem letošních 'outdoorových' duelů.
2. Tarasenkova dvouminutovka
Pouhých 113 sekund třetí třetiny stačilo Vladimiru Tarasenkovi, aby rozhodl zápas Winter Classic v St. Louis. Ruský útočník Blues dal gól v čase 12:05 a další přidal minutu a 53 sekund poté.
"Byl jsem si docela jistý, že mu to tam padne," upozornil (dnes už odvolaný) trenér Ken Hitchcock.
Tarasenko byl totiž jasně nejlepším mužem prvního zápasu NHL pod širým nebem v St. Louis. Vytvořil si mnoho šancí, devětkrát vystřelil na branku, jednou trefil tyčku a jednou ujel do sólového úniku, který gólman Corey Crawford vychytal.
"Vlad je hladový hráč, který jde jednoduše za svým cílem. V dnešním zápase byl nabuzený stejně jako po většinu sezony," dodal Hitchcock.
"Je to pro nás opravdu velká výhra, obzvlášť proti Chicagu, se kterým se tak dobře známe," říkal Tarasenko. "Ukázali jsme, že máme opravdu skvělý tým."
3. Selanneho exhibice ve Winnipegu
Finský útočník Teemu Selanne byl hvězdou Winnipegu po svém příchodu do NHL v 90. letech a 23. října 2016 se stal hvězdou exhibičního setkání veteránů Jets a Edmonton Oilers v předvečer duelu Heritage Classic. Byť na druhé straně bylo větší množství slavných jmen v čele s Waynem Gretzkym, duel ovládl mladší Selanne, jenž byl ještě před dvěma lety vyhlášen nejužitečnějším hráčem olympijského turnaje v Soči.
Dvěma proměněnými trestnými stříleními rozhodl o výhře veteránů Winnipegu proti bývalým hvězdám Oilers 6:5 a v zápase hraném na třikrát 60 minut hrubého času navíc přidal dvě asistence. A potvrdil, že je největší osobností dějin Jets, která je ve Winnipegu vždy vítaná s obrovským jásotem.
4. Voráčkův parádní gól
Jakub Voráček z Philadelphie se blýskl v sobotním utkání Stadium Series v Pittsburghu, když ve druhé třetině skóroval po pěkném individuálním průniku. U zadního mantinelu oklamal obránce Justina Shultze, kterému naznačil pohyb za branku a místo toho prudce zatočil před ní, objel Matta Murrayho a zasunul puk za čáru. Dal tak svůj 16. gól v sezoně, pohříchu však zůstal jediným útočníkem Flyers, který se v zápase trefil (2. gól vsítil obránce Shayne Gostisbehere), a hosté tak prohráli 2:4.
"Měli jsme hodně šancí, ale to už je historie. Můžete hrát dobře, ale když nevyhrajete, nikoho to nezajímá," litoval Voráček po porážce.
5. Show v podání staříků
Někteří už překročili šedesátku, přesto předvedli veteráni během obou zápasů legend před Centennial Classic i Winter Classic skvělou show. V St. Louis zářila slavnější jména, ale v Torontu to byl zajímavější zápas. I díky Krisi Draperovi s Garym Robertsem, kteří se po hitu toho druhého pustili do rozmíšky jako za starých časů. Vzduchem létaly 'sekery' i ostrá slova.
"Rozhodně to nebylo to jen naoko," dušoval se po zápase Draper, kterého paradoxně uklidňoval bývalý bitkař Joey Kocur.
Diváky však zvedl ze sedadel i zákrok jednašedesátiletého brankáře Mikea Palmateera, který v první třetině chytil trestné střílení Tomase Holmstroma parádním skokem na led. Při akrobatickém zásahu se bohužel zranil a musel odstoupit, i to však dokazuje, s jakým zápalem se veteránský duel v Torontu hrál.
6. Crosbyho satisfakce
Sidney Crosby má za sebou už čtyři duely NHL pod širým nebem, skórovat se mu povedlo teprve v tom posledním - v sobotu na Heinz Field v Pittsburghu, kde přesnou střelou z úhlu za záda Michala Neuvirtha otevřel skóre duelu s Philadelphií.
"Předchozích pár zápasů pod širým nebem mi zrovna nevyšlo. O to víc jsem si to užil," řekl po utkání spokojený kapitán Penguins, který si 34. trefou ve stávajícím ročníku pohlídal vedení mezi nejlepšími střelci NHL.
Příspěvek k výhře 4:2 pro něj byl povedenou satisfakcí za předchozí vystoupení na stejném stadionu. 1. ledna 2011 proti Washington Capitals utrpěl nejen porážku, ale také otřes mozku, který mu výrazně ovlivnil kariéru. Teď všechny duchy na Heinz Field rázně zahnal.
7. Mládí v Torontu zářilo

Byla v tom jistá symbolika. Zatímco veteránům patřil silvestrovský večer, novoroční hokejová párty v Torontu už se odehrála v režii mladíků. V utkání Centennial Classic padlo devět gólů, přičemž sedm z nich vstřelili hráči mladší 23 let. A tři góly Maple Leafs dali Matthews (dva) a Mitchell Marner, jimž ještě nebylo dvacet.
To jen dokazuje, jak slibné mládí sídlí v kabině Toronta, zakládajícího člena NHL, který tak dovedně spojil při oslavách sta let existence slavnou minulost s nadějnou budoucností jednoho z nejpopulárnějších klubů světa.
8. Talbotovo čisté konto
NHL oslavuje Connora McDavida, jenž jako nejmladší kapitán týmu NHL vede ve 20 letech ligové bodování. Podobně důležitou postavou pro úspěch týmu v této sezoně je však brankář Cam Talbot, nejvytěžovanější muž ligy. Potvrdil to už v říjnovém duelu pod širým nebem ve Winnipegu, v němž pochytal všech 31 pokusů domácích a udržel čisté konto. Při výhře 3:0 zazářil především 18 sekund před koncem druhé třetiny parádním zákrokem, když skočil proti puku před sebou jako baseballista, lapil ho ve vzduchu a 'vyoutoval' dorážející soupeře.
"Člověk doufá, že to tak dopadne, ale proti týmu jako Jets, který má tak dobrý útok, to nečeká," radovala se edmontonská opora. "V závěru jsme si to pohlídali a kromě hry bez brankáře jsme je k ničemu nepustili."
9. Nástup legend
Těsně před začátkem zápasu Centennial Classic se konala velká slavnost. NHL při ní oznámila jména prvních 33 ze stovky legend, které budou během ledna oceněny k příležitosti sta let historie ligy. Jmenovaná první třetina hrála mezi lety 1917 a 1967. 28 z nich reprezentovali členové jejich rodin, pět slavných veteránů (Johnny Bower, Johnny Bucyk, Dave Keon, Red Kelly a Glen Hall) se dostavilo osobně.
10. Otec a syn Hullovi
Čestné vhazování před zápasem St. Louis s Chicagem nemohlo být lépe uspořádané. Obstarali ho otec Bobby Hull a jeho syn Brett Hull, oba slavní útočníci historie NHL, z nichž ten první válel za Blackhawks a druhý byl superhvězdou Blues. 'Golden Jett' oblékl chicagský dres a 'Golden Brett' trikot domácích a oba vhodili puky mezi kapitána hostů Jonathana Toewse a kapitána St. Louis Alexe Pietrangela.