Nebyli jsme dost dobří. Ale to změníme, burcuje Couture

Napsal Shawn P. Roarke a Michael Langr / NHL.com

Už ve chvílích temnoty, které následovaly bezprostředně po vítězné trefě Nashville Predators v prodloužení pondělního 6. duelu, se hráči San Jose Sharks snažili najít aspoň záblesk světla.

Sharks se trousili z ledu poté, co Predators obklopili za brankou svého neočekávaného hrdinu: švédský nováček v útoku Viktor Arvidsson si připsal svůj první gól v play off NHL – a rovnou takový. Díky němu je stav série 2. kola play off Západní konference vyrovnaný 3:3 na zápasy a o všem rozhodne až 7. duel v SAP Center, který se v San Jose hraje v noci na pátek.

Sharks poté, co v sobotu pátý duel zvládli jasně 5:1, věřili v ukončení série. Predators viseli nad propastí, zvlášť když jim soupeř už v úvodní třetině utekl o dva góly. Jenže Sharks svůj náskok 2:0 i 3:2 nakonec promarnili. A přišel trest.

Nashville je poslední měsíc týmem na cestách, ve vyřazovacích bojích už má za sebou sedm zápasů v Kalifornii. Nejprve v 1. kole proti Anaheim Ducks, nyní proti Sharks. Mezi svými 13 úvodními duely play off neměli hráči Predators nikdy více než jeden den volna.

To San Jose si po rychlém postupu přes Los Angeles Kings v pěti zápasech užívalo rovnou týdenní pauzu. Let na 6. duel do Nashvillu byl pro tým teprve druhou cestou z domovského státu od 12. dubna.

Jenže nic z toho nakonec v 6. utkání nehrálo roli.

"Klíčovým se ukázalo to, že byli jednoduše silnější než my," řekl útočník San Jose Logan Couture, který často platí za svědomí týmu. "Nebyli jsme dostatečně dobří, pro sedmý duel to musíme podstatně změnit."

Sharks i tak měli šanci na výhru a vytvořili si slibnou šanci hned při jednom z prvních střídání v prodloužení. Útočník Joonas Donskoi měl puk na hokejce před brankou soupeře, jenže Pekka Rinne předvedl skvělý zákrok – a Predators žili. Ba co víc, přežili, neboť o chvíli poté skóroval Arvidsson.

Donskoi už věřil, že sérii ukončil, jenže pak zjistil opak.

"Ano, byla to velká příležitost. A já ji nevyužil," uznal Donskoi. "Ale i to se občas stane."

Opravdoví šampioni se vyznačují tím, že nechají špatné zápasy za sebou a obratem se soustředí na příští výzvu. Sharks tak začali činit jen pár minut po 6. duelu. A věří, že proces dokončí se závěrečných hvizdem utkání číslo 7.

"Podle vývoje tahle série směřovala k maximální možné délce," soudí trenér San Jose Peter DeBoer. "I v tom je kouzlo hokeje a jsme nadšení, že se sedmý duel odehraje na našem ledě. Celý rok jsme dřeli kvůli tomu, abychom v takové chvíli mohli mít výhodu domácího prostředí. Teď to musíme zužitkovat."

Jakkoli se jeho tým snažil zapudit myšlenky na selhání, bylo by přirozené, kdyby se některé z nich v hlavách hráčů mezi duely číslo 6 a 7 objevily. Ale Sharks nechtějí myslet na promarněné chvíle z čtvrtého či šestého utkání, kdy mohli nad sérií získat kontrolu.

Myslí jen na budoucnost a na to, jaké faktory rozhodnou v boji o vše.

V sérii zatím platí, že vítězí výhradně domácí týmy, proto za důležitou výhodu považují prostředí vlastní arény SAP Center. A další důvody k víře: jakkoli Sharks zdaleka neodehráli ideální zápas, pořád měli šanci na výhru. A pořád jsou na tom stejně jako jejich případný soupeř ve finále Západní konference, neboť i série mezi Dallas Stars a St. Louis Blues se rozhodne až v 7. utkání.

Jakkoli se snaží zůstat pozitivní, budou slova na ledě znamenat pramálo. Rozhodne jen to, které z mužstev je dokáže proměnit v činy.

Hráči Sharks ovšem nehledě na tvrdý pondělní direkt uvádějí, že se vrcholu série už nemohou dočkat.

"Není to jednoduché," přiznal Donskoi po pondělní prohře. "Ale ukazuje se, že jsou zkrátka na ledě dva vyrovnané týmy. Jsou to náročné bitvy, náročná série. Myslím, že si sedmý duel zaslouží."