Bláznivá show, která se nebude opakovat?

Začalo to odvolaným gólem... Pittsburgh měl v prvním finálovém zápase víc štěstí, než rozumu

Napsal Michael Langr / NHL.com

Finálové statistiky mluví jasně: tým, který v historii vyhrál první zápas v sérii na čtyři vítězná utkání, také v 78 procentech případů získal Stanley Cup. Pravidlem to ostatně bylo i v posledních pěti letech.

Loni přetlačili Pittsburgh Penguins na úvod své soupeře ze San Jose Sharks 3:2 a opravdu nakonec po šestizápasové sérii slavili triumf. Nyní mají po výsledku 5:3 zlehka nakročeno k obhajobě. Ovšem po duelu, který se vymykal jakýmkoli představám o tak důležitém utkání.

Kdo by se nadál, že Pittsburgh vypálí jen dvanáctkrát na branku Nashville Predators a přesto vyhraje a k tomu nasází pět gólů? Kdo by řekl, že na gólmana Pekku Rinneho 37 minut v kuse nepůjde ani jedna střela a finský brankář, který v předchozích třech sériích terorizoval nejlepší týmy Západní konference, si připíše jen sedm zákroků a jeho úspěšnost v zápase nedosáhne ani 64 procent?

Děly se tedy podivné věci v pondělí v PPG Paints Areně. A fanoušci, kteří čekali defenzivní přetahovanou, viděli nejvíc branek v úvodním finálovém duelu od roku 2010, kdy se strhla jedenáctigólová přestřelka mezi Chicago Blackhawks a Philadelphia Flyers.

"Sice jsme vyhráli, ale neměli bychom se nechat zmást výsledkem. Nebyli jsme lepší ani náhodou," viděl jasně paradox prvního zápasu i kouč Penguins Mike Sullivan.

Průběh utkání byl natolik absurdní, že v každé další chvíli dokázal popřít předchozí dění na ledě. Nehraje se sice na převahu, počet střel a vyhraná buly, ale jen na góly, přesto skóre utkání v zásadě nikdy nevyjadřovalo obraz zápasu.

Když se Nashville po zásluze jak první dočkal gólu, tak pittsburská lavička požádala o přezkoumání situace a videozáznam ukázal miniaturní ofsajd Filipa Forsberga. Pokud by videokouč Penguins Andy Saucier neupozornil lavičku na vzniklou situaci, mohl se odehrát úplně jiný příběh.

"Andy měl neuvěřitelně dobré oko, odvedl v tu chvíli skvělou práci," řekl Sullivan. Nikdo další si patrně celé události s Forsbergovou lehce přizvednutou bruslí nevšiml.

"Je neskutečné, že to vůbec viděl a dokázal na to upozornit trenérský tým. Opravdu výborná komunikace," tvrdil pittsburský obránce Justin Schultz.

Trenér Predators Peter Laviolette při verdiktu o neplatnosti gólu jen kroutil hlavou, ale to ještě nemohl tušit, co bude následovat.

Ve 14. minutě byli současně vyloučeni Calle Jarknkrok a James Neal a nejproduktivnější hráč play off Evgeni Malkin ve dvojnásobné početní výhodě otevřel skóre. Aby toho nebylo málo, za dalších 65 vteřin prvním gólem ve vyřazovací části zvýšil Conor Sheary.

Místo 0:1, svítilo na tabuli 2:0 a pak přišla 17 vteřin před pauzou třetí pohroma pro hosty, když Rinne rutinním zákrokem odpálil puk po 'jednorukém' nahození Nicka Bonina, ale nešťastně trefil nohu Matthiase Ekholma, od níž se kotouč k překvapení všech odrazil přímo do branky.

A jsme zpět u odvolaného nashvillského gólu. "Kdyby se to nestalo, tak mohl být výsledek zápasu ale úplně jiný," potvrdil Schultz.

Penguins totiž přes vedení 3:0 svou roli příliš nezvládali. Vzhledem k důležitosti zápasu to byl naprosto neadekvátní výkon. Pokud by Pittsburgh nehrál po první třetině s třígólovým polštářem, těžce by zaplakal.

Bizarní show ale pokračovala i ve druhé třetině, kdy se konečně na tabuli skóre prosadili i hráči Predators, kteří vzhledem k nešťastnému dni Pekky Rinneho dělali vše proto, aby na jejich brankáře mířilo co nejméně střel.

A dělali to tak dobře, že kdyby někdo Rinneho nahradil na horní tyčce zavěšeným zimníkem, nic by se vlastně nestalo. Sedmatřicet minut v kuse nešla mezi hostující tyče ani jediná střela a Predators kousek po kousku ukrajovali z náskoku Penguins.

Stav 3:3 v 54. minutě mnohem líp odrážel dění mezi mantinely. Trvalo ale zase jen tři minuty, kdy se události začaly odvíjet úplně jiným směrem. Že se trefil právě nejlepší střelec play off Jake Guentzel nebylo tak zvláštní, jako spíš fakt, že počet svých tref zaokrouhlil na deset ve chvíli, kdy se celý zápas těžce trápil a předtím vůbec nevystřelil. Pondělní absurdita byla dokonale završena.

"Nebyl to v žádném případě běžný zápas, ale nemůžeme si stěžovat. Je potřeba se poučit a ve druhém utkání do toho jít s čistou hlavou," tvrdil kouč Predators Laviolette.

Není moc pravděpodobné, že by se podobně bláznivý duel hrál i ve středu. Ale vyloučit se to také úplně nedá.

Statistika sice v tuto chvíli straní Penguins, ale Nashville určitě nesloží zbraně, ani kdyby prohrával 0:2 na zápasy. Přesně to samé se v roce 2011 přihodilo ve finále Boston Bruins s Vancouver Canucks. Nakonec ale Boston po sedmi zápasech slavil.