Nashville se trápil, chyběla podpora útoku

V první bitvě proti Dallasu bodovali čtyři beci Predators, ale jen dva útočníci

Napsal Martin Tomaides (iSport.cz) @nhlcz / NHL.com/cs

Měl to být vcelku snadný souboj domácího favorita s outsiderem, ale jak to tak často v play off bývá, lépe nasazený tým hned na začátek klopýtl. Hokejisté Nashville Predators ztratili úvodní bitvu Stanley Cupu proti Dallas Stars v poměru 2:3.

Hlavní důvod porážky: domácí postrádali podporu útočníků.

V počtu vstřelených branek se sice Predators v základní části s číslem 240 zařadili až na 19. místo v soutěži, ale o jejich střelecké síle se moc dobře ví. Tým navíc často spoléhá na vynikající obránce. Skladba defenzivy patří v soutěži mezi ty úplně nejlepší.

Jenže zadáci by měli ofenzivu hlavně podporovat a ne ji táhnout, jako tomu bylo ve středečním zápase. Jedinými střelci domácího mužstva byli kapitán Roman Josi, který ve 13. minutě, otevřel solidním bekhendem skóre, a P.K. Subban, jenž dal týmu v 54. minutě krásnou sólovou akcí naději. Jenže snížení na 2:3 bylo konečné.

Na Josiho gól navíc nahrál jeho parťák Ryan Ellis a Subbanovi zase asistoval Mattias Ekholm. U dvou branek si tedy připsali body čtyři obránci ze šesti. Bodovali naopak jen dva útočníci ze dvanácti…

"Odstartovali jsme dobře, ale pak už to bylo z naší strany zklamání. Navíc jsme v tom Pekku Rinneho často nechávali samotného. Odchytal skvělý zápas a celou dobu nás držel. Nicméně si myslím, že každý v šatně ví, že musíme být lepší, abychom mohli být v této sérii úspěšní," řekl osmadvacetiletý obránce Ekholm, který s Nashvillem postoupil do vyřazovací části popáté v řadě a připsal si v ní už 28. bod.

Přitom všechno vypadalo pro domácí dobře, bodově třetí nejlepší tým Západní konference začal soka od začátku pořádně točit a také otevřel skóre...

...jenže pak se Dallas probral a zhruba třicet minut byl lepším týmem. Když se Predators pak znovu dostali do hry, bylo už pozdě.

[Více k tématu: Heiskanen zajistil Dallasu první výhru]

"V první řadě musím říct, že byli rychlejší. My jsme se nedokázali pořádně dostat z našeho obranného pásma, a to bylo hlavně díky jejich výbornému napadání. Myslím, že nám dnes chybělo trochu víc odhodlání," řekl trenér domácích Peter Laviolette.

Co se týče gólů z holí obránců, byli to oni, kdo v zápase diktoval střelecké tempo. Platilo to totiž na obou stranách. Za hosty uspěl devatenáctiletý nováček Miro Heiskanen, který se ve věku 19 let a 266 dní stal nejmladším obráncem klubové historie, jenž kdy v bojích o Stanley Cup skóroval. K tomu se mělo původně za to, že dal i druhý gól Stars, jenže později byla tahle statistika změněna - jeho další přesnou střelu ve třetí třetině totiž jemně tečoval Alexander Radulov.

Body za nahrávky zaznamenali také John Klingberg a Ben Lovejoy, a tak i ofenziva Dallasu spoléhala tentokrát především na hráče, kteří za svůj domov považují modrou čáru.

Jenže na rozdíl od Nashvillu dokázali gólově uspět forvardi Stars. Vedle Radulova šlo o Matse Zuccarella, norského šikulu, který přišel jako posila z New York Rangers na konci února, ale většinu času zatím strávil na marodce. Ovšem ze dvou utkání v základní části nasbíral za svůj nový tým tři body a v play off zase hned první zápas rozhodl. Tak má vypadat posila pro závěr ročníku!

Vydařila se zatím víc než ty, které přivábil tým z Tennessee. Téměř dvoumetrový centr Brian Boyle je ještě v pořádku, po příchodu z New Jersey vstřelil pět branek a nahrál na jeden gól i v prvním duelu. Drtivým hitem navíc ze zápasu vyřadil Jasona Dickinsona a ukázal, že pro play off je obávanou zbraní.

Jenže důležitější muži pro ofenzivu, kteří měli ulehčit práci Filipu Forsbergovi, Ryanu Johansenovi a Kylu Turrisovi, se zatím nedokáží na nový domov řádně adaptovat.

Wayne Simmonds, bývalé pravé křídlo Philadelphia Flyers, skóroval v základní části v jediném zápase ze 17 a k tomu přidal pouhé dvě nahrávky. Finský technik Mikael Granlund odehrál o jedno utkání méně, zaznamenal sice o dvě asistence víc, ale gól dal taky jenom jeden. Oba začali zápas ve čtvrté formaci a neskórovali, i když odehráli přes tři minuty v přesilové hře.

Každopádně panikařit se nikomu v šatně nechce a Subban ví, proč to tak je. "Těžko projdeme celou vyřazovací části bez nějaké porážky. Tomuhle týmu věřím, vrátíme se silnější a doma sérii vyrovnáme," burcuje zkušený kanadský obránce, kterého hned podpořil i kapitán Josi.

"Musíme to rychle hodit za hlavu, v play off je to běžné. Jednou jste dole, jednou zase nahoře," dodal.

"V našem týmu je spousta nových tváří, takže to bude o tom dát se dohromady a soustředit se na druhý zápas." uvedl po čtvrtečním tréninku centr Predators Ryan Johansen. "Nemusíme se zaobírat minulostí, je třeba hledět dopředu. Je to o nás, o tom, co můžeme udělat lépe a my to uděláme. O tom jít do druhého zápasu jako jeden tým a vyhrát ho."

Nashville má teď dva dny pauzu a další zápas ho čeká ze soboty na neděli. Všichni forvardi tak můžou trénovat střelbu. Proti Dallasu ji budou určitě potřebovat.