Nashville opět dokázal zabrat v kritické chvíli

Napsal Michael Langr / NHL.com

Žlutá je barva změny a naděje. Je proto velmi symbolické, že se v této barvě nadšeně topí hokejisté i fanoušci Nashville Predators.

Outsider play off podruhé za sebou vybojoval sedmý zápas v sérii, v níž prohrával 2:3. Poprvé, v prvním kole s Anaheim Ducks, se mu ho podařilo vyhrát a postoupit do druhého kola. Zopakuje stejný kousek proti dalšímu soupeři z Kalifornie - San Jose Sharks?

Po pátém utkání druhého kola to vypadalo, že rozjetí Sharks pevně míří neochvějně za postupem. Jejich nabitý útok znovu exceloval, lídři skutečně táhli tým a na domácím ledě v SAP Areně se postarali o jednoznačné vítězství 5:1.

Jenže Predators opět prokázali obdivuhodnou odolnost a sílu v kritických momentech.

V šestém zápase prohrávali 0:2 po dvou gólech Chrise Tierneyho během dvou minut první třetiny. Přesto dokázali vyrovnat, a to hned dvakrát: ve třetí třetině totiž odpověděli i na gól Logana Couturea, jenž zvyšoval na 3:2. A v prodloužení rozhodl o výhře 4:3 Viktor Arvidsson.

Houževnatost a nezdolná vůle v tomto zápase byla ztělesněním charakteru, který Predators prokazovali celou sezonu.

Nevzdali se, když se na startu základní části potáceli u dna Centrální divize. Nevzdali se ani v sérii s favorizovaným Anaheimem, v níž vyhráli oba zápasy, ve kterých čelili vyřazení: šestý duel 3:1, sedmý 2:1.

Nevzdali se ani za stavu 0:2 na zápasy se San Jose a dvěma domácími výhrami vyrovnali na 2:2 - v té druhé až gólem ve třetím prodloužení.

"Nikdy nevíte, jestli právě tohle není vaše poslední šance," prohlásil brankář Pekka Rinne. Ten mohl být otřesený po dvou gólech Tierneyho a trefě Couturea, před níž se dostal do kontaktu se soupeřem. Ale v závěru utkání dominoval a v prodloužení vychytal velkou šanci Joonase Donskoie, takže 66 sekund poté mohl Arvidsson rozhodnout.

"Nikdo nemohl chtít (obrat) víc než on. Byl tam lehce podražený a oni z toho dali gól. Ale my jsme dokázali důrazně a včas odpovědět. Rinne byl v celé sérii skvělý a byl jedním ze strůjců téhle výhry," uvedl nashvillský kouč Peter Laviolette.

Jeho svěřenci poprvé vyrovnali díky gólům Romana Josiho v první třetině a Ryana Johansena ve druhé části. A podruhé pak dvě minuty a 40 sekund po Coutureově trefě, kdy skóroval Colin Wilson. "Otravní" Predators, jak svůj celek nazval sám Wilson, dokázali znovu a znovu otrávit vodu, po 'Kačerech' z Anaheimu i 'Žralokům' ze San Jose.

"Nikdy nevíte, co se v zápase přihodí. A když se v něm něco nedaří, musíte to změnit," přemítal Josi. "Tenhle tým má velký charakter. Celý rok jsme museli o něco bojovat, nebyla to snadná cesta. Ale nikdy jsme se nevzdali. Tenhle tým vždycky tvrdě maká a tentokrát jsme za to byli odměněni."

Predators drží při sobě jako pevná smečka dravců. Už teď se díky tomu v play off dostali nejdál v historii klubu, jenž v této sezoně slaví plnoletost - existuje od roku 1998. A pokud ve středu v San Jose zvítězí, postoupí poprvé v dějinách do finále Východní konference.

Žlutá barva letos v NHL vzbuzuje skutečně velké naděje. Lepší 'vstup' klubu do dospělosti si vděční fanoušci z Nashvillu sotva mohli přát.