Sharks jsou v klidu, na Jonese je zase spoleh

Když San Jose teklo do bot, jeho první gólman zabral. I v úvodním duelu proti Coloradu byl týmu oporou

Napsal Michael Langr @NHLcz / NHL.com/cs

Když se před startem play off psalo či hovořilo o brankářích, jméno Martin Jones v debatě o velkých oporách rozhodně nepadalo. Ba naopak, někdy bylo označováno i za možnou slabinu jinak nadupaného celku San Jose Sharks.

A vstup do bojů o Stanley Cup takové úvahy potvrdil. Zatímco Marc-Andre Fleury v brance Vegas Golden Knights dlouho působil jako téměř nepřekonatelná překážka pro ofenzivu San Jose, Jones měl po čtyřech utkáních nejhorší úspěšnost ze všech brankářů v play off - pouhých 83,8 procenta. Ve druhém duelu dostal tři góly ze sedmi střel a musel ho vystřídat Aaron Dell, podobně to vypadalo ve čtvrtém utkání, kde ze sedmi pokusů inkasoval dvakrát.

Sharks svému muži s maskou přesto věřili, trenér DeBoer nikdy nezpochybnil jeho post jedničky.

[Kompletní pokrytí série San Jose s Coloradem]

A Jones se za důvěru královsky odvděčil.

Jakmile týmu teklo do bruslí, nebývale zabral. V posledních třech zápasech s Vegas, kdy San Jose hrozilo vyřazení, pochytal 122 ze 129 střel (úspěšnost 94,6 procenta) a dokázal, že může být oporou i v dalším průběhu play off. A hned v prvním utkání druhého kola to potvrdil, když lapil 26 ze 28 střel Colorado Avalanche.

I díky tomu San Jose vstup do další série zvládlo, po výhře 5:2 půjde v neděli večer (pondělí 1.00 SELČ) do druhého duelu s jednozápasovým vedením.

"Když člověk hrál jen před pár dny sedmý zápas, může to někdy být těžké. Ale my jsme odvedli skvělou práci. Byl to parádní zápas," radoval se Jones.

Ten svůj mančaft podržel hlavně v první třetině, kdy bylo odpočaté a svěží Colorado lepším týmem. V útočném pásmu trávilo mnohem víc času než soupeř v tom svém, hrozilo rychlými kontry, vytvářelo si šance, na střely mělo převahu 13:9. Navíc brzy vedlo, už po 130 sekundách hry se dorážkou prosadil Gabriel Bourque.

Ani to však domácího gólmana nerozhodilo, stejně jako další inkasovaný gól ve 4. minutě druhé třetiny od Colina Wilsona v přesilovce. Jones zlikvidoval dvě velké šance Carla Soderberga, tým před ním se postupně zvedl, srovnal tempo hry a třemi góly ve druhé části duel otočil.

"Prvních 30 minut jsme hráli opravdu dobře, mohli jsme dát o dost gólů víc. Ale Jones v první třetině předvedl ty dva velké zákroky," litoval kapitán hostů Gabriel Landeskog.

"Na začátku jsme se potřebovali rozjet, ale postupně jsme se do toho dostali a moc se mi líbilo, jak jsme zahráli ve třetí třetině. Drtili jsme je v jejich pásmu a nic moc jsme jim nedali," chválil Jones spoluhráče před sebou.

Kvalitní defenziva mu skutečně pomohla, vždyť Sharks před ním zblokovali 22 střel, tedy bezmála tolik, kolik jich on sám chytil. A ve třetí části mnoho práce neměl, domácí kontrolovali náskok aktivní hrou a na branku propustili za 20 minut pouhé čtyři střely!

Brankářův výkon v úvodních dvou třetinách však dal týmu šanci se vydýchat a postupně zvednout.

"Věděli jsme, že nástup bude pro mužstvo těžký. Máme v nohách tři zápasy s hrozbou vyřazení, z toho poslední dva v prodloužení. Věděli jsme, že úvod bude složitý a potřebovali jsme od něj, aby nás podržel. On to dokázal a my jsme se postupně dostali do rytmu, začaly nám jezdit nohy," hodnotil trenér Peter DeBoer, který měl pro gólmana jen slova chvály.

"Byl skvělý. Pro nás to není žádné překvapení. Během posledních čtyř let u nás předvádí skvělé výkony a teď to jen potvrdil."

Jones v letošní základní části s průměrem 2,94 ani s úspěšností 89,6 procenta rozhodně nepatřil do ligové špičky. S play off už má ale velké zkušenosti; ví, jak se připravit a jak se soustředit na zápasy o všechno.

Vždyť před třemi lety stál za průnikem San Jose do finále Stanley Cupu a ve vyřazovacích bitvách měl téměř vždycky lepší úspěšnost než v základní části: celkově po 49 zápasech 92,3 procenta oproti údaji 91,2 ve 286 duelech 'běžné' sezony za Sharks a Los Angeles Kings.

"Je strašně důležitou součástí našeho mužstva," prohlásil o Jonesovi zkušený lídr Joe Thornton. "Půjdeme tak daleko, jak daleko nás bude chtít dovést."