Souhrn: Mrázek v premiéře zvítězil, Plekanec mezi střelci

22. února: Gólmanovi Flyers stačilo k výhře 19 zákroků, útočník Canadiens skóroval po šestizápasové pauze a stihl i asistovat

Napsal NHL.com/cs

Žádná velká hitparáda to od českých vyslanců v NHL během čtvrtečních zápasů nebyla, i tak se ale dají najít zajímavé výkony a fakta.

Brankář Petr Mrázek nastoupil poprvé po trejdu z kraje týdne v brance Philadelphia Flyers a hned zvítězil. Proti Columbus Blue Jackets mu k tomu stačilo 19 úspěšných zákroků.

Mezi střelce se po šestizápasové pauze zapsal Tomáš Plekanec z Montreal Canadiens, který proti New York Rangers zaznamenal i asistenci. Michal Kempný si pak odbyl premiéru za Washington Capitals a odehrál 14:15 minut.

Philadelphia Flyers - Columbus Blue Jackets 2:1

Lepší premiéru v novém dresu si Mrázek snad ani nemohl přát. Do rozjetého týmu, který v základní hrací době neprohrál už desetkrát v řadě, pomohl k výhře a ještě se u toho ani moc nezapotil. Hráči Blue Jackets na něho vyslali jen 20 střel.

"Je to nádhera a velké vítězství," radoval se český gólman, jehož jen těsně po půlce zápasu překonal Artemi Panarin. "Máme důležité dva body ze zápasu proti týmu z naší divize a to hlavně díky výkonu ve třetí třetině, kdy jsme hráli vážně dobře," dodal.

"Dnešní den pro mě byl hrozně dlouhý, jako by se hrálo o půlnoci a ne v sedm večer. Jsem rád, že to mám za sebou a že jsme vyhráli."

Útočník Jakub Voráček se po minulém tříbodovém zápase tentokrát neprosadil.

New Jersey Devils - Minnesota Wild 2:4

Devils, kteří během čtvrtečního večera získali do kádru střelce Michaela Grabnera z New York Rangers, sice prohráli, jejich hlavní hvězda Taylor Hall se však mohla radovat alespoň z osobního úspěchu.

Mladý útočník totiž bodoval ve 13. utkání po sobě a to letos v lize nikdo ještě nedokázal. Nebýt navíc třizápasové pauzy zaviněné zraněním, je Hallova šňůra dokonce 20 duelů dlouhá.

"20 už je slušné číslo," přiznal Kanaďan. "Bohužel ale moje body nenasměrovaly tým k tolika výhrám, kolik bych si představoval. A to je nakonec to, kvůli čemu jsem tady já i ostatní hráči. Bodovat budu rád dál, ale chce to i vítězit."

New Jersey proti Wild nestačilo ani dvoubrankové vedení.

Montreal Canadiens - New York Rangers 3:1

[Více k tématu: Střelec Grabner míří z Rangers do Devils]

Jeden z nejpovedenějších večerů sezony zažil Plekanec.

Český útočník nejprve otevřel skóre zápasu, když z brankoviště snadno uklidil do sítě perfektní přihrávku Paula Byrona, v závěru pak přispěl k zásahu Phillipa Danaulta do odkryté klece hostů.

Za Rangers si odbyl debut gólman Alexandar Georgiev, jenž dostal šanci po výborných výkonech na farmě v Hartfordu, ovšem ani jeho 38 úspěšných zákroků k bodům pro mužstvo nevedlo.

"Byl dobrý," pochválil nováčka kouč Newyorčanů Alain Vigneault. "Dělal přesně to, co měl. Dával nám šanci na vítězství po celý zápas a zejména v prvních dvou třetinách tam měl pár velkých zákroků, které nám pomohly. Jen jsme z toho jako tým měli vytěžit více."

Canadiens chyběla vinou otřesu mozku z úterního utkání proti Flyers brankářská jednička Carey Price.

Ottawa Senators - Tampa Bay Lightning 3:4

Lightning se znovu dostali do čela ligového pořadí před Vegas Golden Knights a bylo to opět po výborném výkonu největší současné hvězdy.

Vedoucí muž produktivity NHL Nikita Kucherov zaznamenal dvě asistence, z posledních osmi zápasů má 14 bodů a dohromady už 80.

Přesto nebyli v táboře táboře týmu z Floridy úplně spokojeni.

"Třetí třetina byla z naší strany neuspokojivá. Bylo to ustrašené," hodnotil obránce Victor Hedman část hry, v níž Lightning dostali dva góly, a zápas dospěl do zbytečného dramatu. "Naštěstí alespoň prvních 40 minut bylo dobrých a díky tomu jsme vyhráli."

Ostatní zápasy:
Toronto Maple Leafs - New York Islanders 4:3 po nájezdech
Detroit Red Wings - Buffalo Sabres 2:3 po prodl.
Florida Panthers - Washington Capitals 3:2
Nashville Predators - San Jose Sharks 7:1
Edmonton Oilers - Colorado Avalanche 3:2 po prodl.
Arizona Coyotes - Calgary Flames 2:5
Los Angeles Kings - Dallas Stars 0:2

Útočník Tomáš Hertl se vrátil po zranění ruky do sestavy Sharks a comeback mu pořádně zhořkl, protože jeho tým utrpěl ohromný debakl na ledě Predators. Nashvillský Pekka Rinne vychytal 300. výhru kariéry a stal se teprve osmým gólmanem z Evropy, jemuž se na tuto hranici podařilo dosáhnout.

Auston Matthews před zraněním, kvůli němuž utkání nedohrál, dal za Maple Leafs, kteří doma vyhráli poosmé za sebou, 26. gól sezony při rovnovážném počtu hráčů na ledě a vyrovnal se na čele této statistiky Alexi Ovechkinovi z Capitals.

Radim Vrbata z Panthers, kteří věnovali 20 minut před úvodním buly obětem nedávného masakru ve floridské škole, byl už poosmé z posledních 11 zápasů jen mezi náhradníky.

Místo Davida Ritticha nastoupil v brance Flames, za něž dal už 11. vítězný gól v sezoně útočník Sean Monahan, tentokrát Jon Gillies.

Obránce Marco Scandella rozhodl o výhře Sabres na ledě Red Wings vteřinu před koncem prodloužení. V této sezoně je už druhým hráčem, jemuž se to povedlo. Tím první byl v říjnu Tyler Toffoli z Kings v zápase proti Boston Bruins.