Swedish Roundup MW

Brankář Petr Mrázek zazářil v pondělním utkání NHL a čtvrtým čistým kontem v sezoně vychytal Carolině výhru na ledě Colorada 3:0. V programu celkově sedmi zápasů ukázali své umění i další čeští hokejisté. Tomáš Hertl se 31. gólem v ročníku podepsal pod vítězství San Jose na ledě Minnesoty 3:0.

Naopak poprvé v sezoně skóroval Filip Chlapík, který ale jen zkorigoval konečný stav při porážce Ottawy ve Philadelphii 2:3. Po dvacetizápasovém střeleckém půstu se zapsal mezi střelce Ondřej Palát z Tampy Bay, která i díky dvěma asistencím obránce Jana Rutty zvítězila v Torontu 6:2. Přihrávku zaznamenal při výhře Chicaga nad Arizonou také David Kämpf.
Mrázek opět držel Hurricanes
Carolina si díky výhře v Pepsi Center v Denveru 3:0 upevnila pozici v boji o play off a posunula se na třetí místo Metropolitní divize před Pittsburgh Penguins. Ve Východní konferenci je šestá a před devátými Montreal Canadiens má náskok čtyř bodů.
Obrovský podíl na tom má Mrázek, který vychytal i při svém šestém startu za sebou vítězství a dohromady při této šňůře inkasoval jen 10 branek. Navíc už potřetí za posledních osm utkání udržel nulu.

Mrázkův neuvěřitelný zákrok hokejkou

"Cítím se opravdu dobře. Jsou to důležité dva body a dosáhli jsme na výsledek, jaký jsme chtěli. Teď je každý zápas hodně důležitý. Musíme dát bojovat a tvrdě makat," řekl Mrázek. Vysloužil si i další pochvalu kouče Roda Brind'Amoura. "Chytá výborně celou sezonu," prohlásil.
Přidal se i trenér Avalanche Jared Bednar. "Nedokázali jsme na Mrázka vyzrát. Byl skvělý," podotkl Bednar. Dalším hrdinou utkání byl vedle českého gólmana útočník Andrei Svechnikov, který vstřelil dvě góly a zaznamenal i asistenci.
Palát ukončil půst
Poprvé od 15. ledna se radoval z branky v dresu suverénního lídra NHL Tampy Bay Palát, který od vítězné trefy na ledě Dallas Stars v další 20 utkáních neskóroval a nasbíral osm asistencí. Osmého gólu a 29. bod v 52. utkání v sezoně se dočkal ve 25. minutě, když zvýšil už na 4:0 pro Lightning.
Zápis sedmadvacetiletého odchovance Frýdku-Místku byl hodně šťastný. Palát tečoval ránu Braydona Coburna a puk si srazil nešťastně do vlastní branky ještě Auston Matthews. Druhou asistenci si připsal Rutta, který poprvé bodoval ve svém druhém vystoupení v dresu Tampy Bay.

Palátův šťastný gól proti Torontu

Lightning získali Ruttu 11. ledna z Chicaga a po působení v týmu Syracuse Crunch v American Hockey League dostal příležitost poprvé v sobotu při domácí výhře nad Detroit Red Wings 3:2. V Torontu si připsal druhou přihrávku ještě u branky Cedrica Paquettea, který ve 46. minutě svým druhým gólem v utkání zvýšil na 6:1.
Tampa Bay se stala sedmým mužstvem v historii, které dokázalo nasbíral 110 bodů v sezoně za 70 či méně utkání. Třikrát se to povedlo Montreal Canadiens v sezonách 1976-77 (v 67 zápasech), 1975-76 (69) a 1977-78 (69), dvakrát Boston Bruins v ročnících 1970-71 (69) 1971-72 (70) a v sezoně 1995-96 také Detroitu (69).
"Naše konzistence je fenomenální, ale nebudeme se plácat po ramenou. Máme jedenáct zápasů, než to hlavní začne. Chceme takto hrát dál. Víme, jak jsme silní, když hrajeme, jak máme. Tak jako dnes," řekl obránce Lightning Victor Hedman.
Hertl dorovnal Pastrňáka
Střeleckou formu potvrdil Hertl, který prožívá nejlepší sezonu v kariéře. Pětadvacetiletý odchovanec Slavie skóroval potřetí za poslední čtyři zápasy zápasy a s 31 brankami se vyrovnal na pozici nejlepšího českého střelce sezony aktuálně zraněnému Davidovi Pastrňákovi z Boston Bruins.
Hertl si ve 45. minutě v přečíslení dvou na jednoho vyměnil puk s Timem Meierem a při blafáku do forhendu poskakující puk poslal nad pravý beton Devana Dubnyka. Sharks i díky němu vyhráli popáté za sebou a posunuli se do čela Západní konference o bod před Calgary Flames.

Hertlův pohledný gól proti Minnesotě

Velký podíl na úspěchu San Jose měl i brankář Martin Jones, který si díky 24 zásahům připsal třetí čisté konto v ročníku a podruhé to bylo proti Wild. "V první třetině jsme nehráli dobře, ale on zavřel dveře. Celkově to nebyl z naší strany moc povedený zápas, ale stačilo to na vítězství, protože byl úžasný," chválil Jonese útočník Logan Couture.
Minnesota prohrála čtvrtý z posledních pěti zápasů a v Západní konferenci zůstává na pozici druhé divoké karty jen o bod před devátými Arizona Coyotes.
Chlapíkův gól nestačil
Po pondělním povolání z farmy v Belleville se po dvou týdnech vrátil do sestavy Ottawy jednadvacetiletý Chlapík a ve čtvrtém vystoupení v sezoně poprvé bodoval. V 58. minutě po přihrávce Zacka Smitha překonal gólmana Briana Elliotta střelou z pozice mezi kruhy a upravil na 2:3. Důležité body v boji o play off ale uhájila Philadelphia.
Chlapík v NHL debutoval v minulé sezoně, kdy nastoupil ve 20 utkáních a nasbíral čtyři body za gól a tři asistence. V této sezoně v American Hockey League nastřádal v 45 zápasech 30 bodů za 15 tref a stejný počet asistencí.

Chlapík gólem snížil manko Ottawy

Flyers i díky brance a asistenci Michaela Raffla, který hrál 400. zápas v NHL, vyhráli šestý z posledních osmi zápasů. Z 10. pozice ve Východní konferenci ztrácejí už jen tři body na Columbus, který drží druhou divokou kartu na postup do play off.
Philadelphia zvládla duel i bez svého třetí nejproduktivnějšího hráče Jakuba Voráčka, který si začal odpykávat dvouzápasový trest za zákrok na obránce Johnnyho Boychuka z Islanders z nedělního duelu.
Ostatní zápasy: Kämpf asistoval u výhry Blackhawks, Greiss vychytal Columbus a Draisaitl dovedl k úspěchu Oilers
David Kämpf sehrál po návratu z marodky z Chicago třetí utkání a podruhé v řadě bodoval. Ve 27. minutě asistoval u gólu Chrise Kunitze, který zvýšil v duelu s Arizonou už na 4:1. Blackhawks nakonec triumfovali 7:1 a první hattrick v kariéře v NHL oslavil Brendan Perlini. Jediný gól Coyotes vstřelil slovenský útočník Richard Pánik.

Perliniho první hattrick v NHL

Gólman Thomas Greiss potvrdil, že se mu daří v soubojích s Columbusem, proti kterému vychytal podruhé za sebou čisté konto. K domácí výhře v Nassau Coliseum 2:0 přispěl 31 zákroky a stejný počet si připsal 14. února při vítězství na ledě Blue Jackets 3:0. O branky se postarali Ryan Pulock a Anders Lee.
O vítězství Edmontonu nad Rangers 3:2 po prodloužení rozhodl v čase 60:35 Leon Draisaitl. Německý útočník, který u první dvou branek Oilers asistoval, se tak se 42 góly na druhém místě střelecké tabulky přiblížil vedoucímu Alexu Ovechkinovi z Washington Capitals na rozdíl čtyř branek.