Souhrn: Mrázek vychytal nulu, Plekanec zažil debut

Pondělní zápasy: Philadelphia vyhrála nájezdy v Montrealu, zachránil ji Voráček

Napsal NHL.com/cs

Pět utkání se odehrálo v pondělí v NHL. Obrovský podíl na výhře týmu Philadelphia Flyers na ledě Montreal Canadiens měli čeští hráči. Gólman Petr Mrázek vychytal po bezchybném výkonu čisté konto, útočník Jakub Voráček v poslední možnou chvíli odvrátil porážku v nájezdech.

Domácí Canadiens už hráli jako tým, jehož členem není po mnoha letech zkušený forvard Tomáš Plekanec. Ten nastoupil poprvé jako hráč rivala Toronto Maple Leafs a s novými spoluhráči uzmul bod na ledě celku Tampa Bay Lightning.

Pod výhru nejlepšího celku v soutěže 4:3 po nájezdech se podepsal gólovou přihrávkou obránce Andrej Šustr. Stejný příspěvek má na kontě i Lukáš Sedlák, jehož tým Columbus Blue Jackets vyprášil Washington Capitals vysoko 5:1.

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers 0:1 po nájezdech

Šestadvacetiletý Mrázek si 28 úspěšnými zákroky vysloužil ocenění první hvězdy utkání. V průběhu druhé třetiny si jich připsal patnáct. A skvěle si počínal v klíčových chvílích během dramatického prodloužení i v nájezdech, kdy ze šesti pokusů Canadiens nechal skórovat jen Paula Byrona.

Pro Mrázka šlo o první nulu v novém působišti od příchodu z Detroit Red Wings, čtvrté čisté konto v probíhající sezoně z 21 zápasů, jež chytal od začátku, celkem pak mohl slavit 14. čistý štít kariéry v základní části NHL.

Co je pro Mrázka možná ještě důležitější, je skutečnost, že týmu Flyers dokázal vychytat výhru ve všech třech utkáních, do nichž zatím nastoupil - navíc se skvělým průměrem 1,3 obdržené branky na zápas a úspěšností zákroků 94,7 procenta. I díky tomu se Philadelphia posunula do čela Metropolitní divize před Washington Capitals.

Flyers jsou celkově v laufu. Vyhráli už pošesté za sebou, bodovali podvanácté v řadě, o body naposledy nedokázali obrat 1. února New Jersey. Z toho 10 zápasů vyhráli a pokračuje jejich skvělá série venkovních úspěchů. V arénách soupeřů vyhráli posedmé za sebou, klubový rekord je pouze o jeden úspěch delší.

"Musíme ale hrát dál pořád stejně, tvrdě makat a hrát přesně tak, jak jsme hráli dneska," zdůraznil Mrázek. "Když to budeme dělat, jsem si jistý, že na první příčce (v divizi) vydržíme hodně dlouho."

Ruku k povedenému dílu přiložil bek Radko Gudas, velmi důležitou roli sehrál i Voráček. Po Byronově gólu ve druhé sérii byl právě český útočník posledním štěstím exekutorem v základní sadě nájezdů. A musel dát, což splnil svižnou ranou na bližší tyč.

Charlieho Lindgrena pak v šesté sérii překonal i Sean Couturier a rozhodl.

"Jsou to pro nás dnes velmi dobré dva body," pochvaloval si kouč Flyers Dave Hakstol. "Je fajn vyhrát v nájezdech a připsat si tak bod navíc, protože každý takový bod může sehrát zásadní roli. Mrázek byl vynikající."

Tampa Bay Lightning - Toronto Maple Leafs 4:3 po nájezdech

K souboji těžkých vah a jedněch z největších favoritů na zisk Stanley Cupu došlo na Floridě. V hale Amalie Arena přivítali domácí Lightning hostující Maple Leafs, v jejichž sestavě už byl i Plekanec.

Pětatřicetiletý kladenský odchovanec tak sehrál v NHL svůj vůbec první zápas v barvách jiného dresu než Montrealu. Při debutu za konkurenční Maple Leafs odehrál 20 střídání o celkové délce 11 minut a 38 sekund, jednou vystřelil na branku a připsal si čtyři trestné minuty. Jeho prohřešky proti pravidlům se ale obešly bez následků.

Toronto mělo duel dobře rozehraný a vedlo po první třetině 2:1, ale nakonec to byli právě Maple Leafs, kdo ve třetí dvacetiminutovce zachraňoval alespoň bod - o vyrovnání na 3:3 se postaral v přesilovce Tyler Boziak. Nájezdy pak rozhodl na začátku druhé série jako jediný úspěšný exekutor Brayden Point.

"Byl to skvělý výkon a dali jsme do zápasu spoustu emocí," chválil tým Chris Kunitz said. "Všichni kluci odvedli skvělou práci při dohánění manka a brankář Vasilevskiy byl opět jednou tím nejlepší hráčem na ledě."

Radost Lightning z cenného úspěchu kazilo zranění (v horní části těla) z první třetiny, kvůli němuž odstoupil z utkání Nikita Kucherov. Kouč Jon Cooper sice nepřiblížil, jak je nejproduktivnější hráč celé ligy na tom, ale podle informací novinářů by měl být v pořádku a hrát již ve středu proti Buffalu.

Columbus Blue Jackets - Washington Capitals 5:1

Blue Jackets vyhráli potřetí z posledních čtyř zápasů a udělali další malý krůček směrem k play off. Na osmé příčce ve Východní konferenci mají čtyřbodový náskok. K jistotě daleko, při dvoubodové odměně za výhru ale lepší než nic.

Artemi Panarin otevřel skóre v přesilovce v polovině šesté minuty, ale stejně si vedl o 86 sekund později Alex Ovechkin. To však bylo ze strany hostů vše. Sedlák si připsal asistenci u třetí trefy Blue Jackets, kterou obstaral ve svém prvním utkání po příchodu z Edmontonu Mark Letestu.

Po třech bodech za gól a dvě asistence zaznamenal v domácím dresu shodně obránce Seth Jones a útočník Cam Atkinson.

Ovechkin dal svůj 39. gól sezony, upevnil si tak vedení v přehledu nejlepších střelců ligy a schází mu už jen tři trefy do mety 600 nastřílených branek v základní části.

Obávaný střelec odehrál zatím 984 utkání a právě startem v Columbusu předstihl kapitán Capitals v čele klubového historického přehledu Calleho Johanssona. Ovechkin odehrál za klub nejvíce utkání v historii, je navíc lídrem tabulek i v počtu gólů, bodů, gólů v prodloužení a přesilovkách, ale i vítězných tref.

Ruský bohatýr zaujal v utkání také hodně hlasitou výměnou názorů s domácím koučem Johnem Tortorellou. Vyhlášenému bouřlivákovi se nepozdávala Ovechkinova reakce na zásah domácího forvarda Matta Calverta, jenž byl následně vyloučen do konce utkání.

"Ale to vůbec nic nebylo," mírnil vášně Ovechkin. "Vážně o nic nešlo. Jen jsme si tak povídali, jak se kdo máme a tak podobně. Vždyť sami dobře víte, že je to fajn chlap."

Colorado Avalanche - Vancouver Canucks 3:1

Velmi důležitá výhra pro Avalanche, nic neřešící ztráta z pohledu Canucks. I tak by se dala charakterizovat výhra Colorada, které se zvedlo po dvou předchozích porážkách a drží se na dohled příčkám, jež zajišťují v Západní konferenci play off, zatímco Vancouver zůstává ve stejné konferenci předposlední.

Hlavní podíl na výhře má útočník Nathan MacKinnon, který dva góly dal a u třetího asistoval. Připsal si tak již desátý zápas v sezoně s alespoň třemi body. V celé lize je lepší pouze Evgeni Malkin s 11 podobnými zápisy. Paradoxem je, že MacKinnon nedokázal za celý zápas vyhrát ani jedno ze sedmi vhazování.

Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights 3:2 po prodloužení

Hosté - stále v pozici lídra Západní konference - vedli v utkání už 2:0 po trefách Erika Hauly a Reillyho Smithe, jenž se trefil už 47 sekund po nástupu do třetí třetiny. V polovině 13. minuty ale snížil Jeff Carter a v čase 59:49 Anze Kopitar šestadvacátým gólem sezony poslal při hře bez gólmana duel do prodloužení.

V něm nejprve pomohla domácímu gólmanovi Jonathanu Quickovi tyčka, ale domácí se nakonec za svou bojovnost dočkali plnohodnotné dvoubodové odměny, když v následné přesilovce rozhodl Dustin Brown. Kings tak moli slavit po dvou předchozích vystoupení bez bodu.

Hvězdy večera:

1. Petr Mrázek (PHI): 0 gólů, 28 zákroků, čtvrté čisté konto v sezoně, první v dresu Flyers
2. Nathan MacKinnon (COL): 2 góly, 1 asistence, 9 střel, plus/minus +2, čas 20:38
3. Seth Jones (CBJ): 1 gól, 2 asistence, 5 střel, plus/minus 1, čas 19:30